Po odplavaných 12-ti kolech Českého poháru v dálkovém plavání je v čele soutěže mužů Josef Kučera z Bohemians Praha a v soutěži žen vede pardubická Lenka Štěrbová mladší (zhruba před rokem byla v čele její maminka Lenka).

Zatímco v minulých dnech proběhlo další kolo Českého poháru v dálkovém plavání, které se konalo na Lipenské přehradě v Dolních Vltavicích, oba dálkoví plavci startovali v Srbsku na 40. ročníku populárního závodu na řece Sávě na trati z Jaraku do Šabacu (19 km). Připomeňme, že na tomto závodě startovala v roce 1987 Lída Jelínková a dosáhla času 3:13:00 a skončila třetí, v loňském roce se tady plaval světový pohár a Lenka Štěrbová starší časem 3:02:51 skončila dvanáctá.

Letos odstartovalo dvacet plavců, pět jich vzdalo, teplota vody byla 26°C a plavalo se za velkého vedra. V cíli byl první Rok Kerin (Slovinsko) za 2:57:13, druhý doplaval Josef Kučera za 3:03:40, třetí Cvetan Jordanov z Bulharska a hned za ním na 4. místě a prvním v soutěži žen Lenka Štěrbová ml. za 3:13:37. Druhé místo v soutěži žen pak vyplavala Tereza Mrůzková za 3:22:45. v cíli vítalo vyčerpané plavce na 8 000 diváků!

Pro Lenku Štěrbovou ml. je to letošní letní dálkoplavecká sezona zatím tou nejlepší, kterou ve svém životě absolvovala. Asi těžko bychom v historii českého dálkového plavání hledali člověka, který by vyhrál tolik závodů. Výčet jejich vítězství je trochu poznamenán faktem, že letošní počasí udělalo dálkovým plavcům několikrát čáru přes rozpočet. Studená voda donutila pořadatele zkrátit tratě v Mělicích, v Brně a na Plumlově, zvláště v kategorii dorostu. Kvůli přípravě na zdolání Kanálu La Manche, které čeká Lenku v příštím roce, absolvovala vždy celý závod. Např. v Mělicích vyhrála v kategorii ml. dorostenek krácenou trať na 7,5 km, ale pokračovala dál a vyhrála i soutěž žen na 15 km. Týden před tím jasně vyhrála úvodní závod na Zlatých pískách v Bratislavě. Týden po Mělicích vyhrála 10 km v Brně a další víkend i 10 km na Plumlově. Po vítězství na 5 km ve Výklekách následoval zisk mistrovského titulu na 10 km na Seči. Zatím nejvíce úsilí ji stálo vítězství na 10 km v Hlučíně, kde ji zle proháněla výborná bazénová plavkyně Magda Okurková z Komety Brno. „Jsem ráda, že jsem navázala na loňský úspěch mamky a ráda bych vedoucí příčku Českého poháru udržela. Letos to je úplně jiné než minulý rok. Od letoška již plavu za dorost a tam jsou již mnohonásobně delší tratě,“ sdělila Lenka Štěrbová, která přiznává, že má natrénováno a chladné počasí ji nevadí. Asi to je geneticky dáno, dědeček byl otužilec,“ směje se Lenka a její maminka tétož jména dodává: „Já jsem nadmíru spokojená, tak trochu jsme to měli v plánu. Ona tvrdě trénuje, denně je ve vodě prázdniny – neprázdniny. Také se nám blíží Kanál La Manche… Ze Srbska přijela s velikým pohárem, snad je spokojena a povzbudí ji to do dalšího tréninku.“

Lenka Štěrbová bude příští týden startovat na dalším kole ČP poháru v Jablonci a příprava pak bude směřovat na Mezinárodním MČR, které se uskuteční tradičně na Lipně a Lenka bude startovat na trati 20 km. Pardubické dálkové plavání má tak další nadějnou plavkyni, která má před sebou ještě velké a zatím nepoznané vrcholy.