VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Strašně často nám v zápasech nefunguje hlava'

Pardubice - Pardubický kouč Jan Slowiak přemítá po základní části Mattoni NBL o tom, že by neškodilo mít mezi hodnými hráči nějakého egoistu

25.2.2011 1
SDÍLEJ:

Trenér Ján Slowiak v kroužku pardubických hráčůFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jeden by si skoro řekl: Nepotřebují ti kluci psychologa? Pardubičtí basketbalisté jsou v některých zápasech zralí na jeho návštěvu. Také se říká, že každý trenér je tak trochu psychologem. Platí to i v případě toho pardubického, přesto má kouč JAN SLOWIAK momentálně největší problém s mentální stránkou svých svěřenců. Ale skončila teprve základní část.

Pane trenére, jak jste spokojený s bodovým počinem vašeho týmu, respektive poměrem výher a proher po základní části?

 Spokojený moc nejsem. Měli jsme dosáhnout bilance minimálně o dvě prohry nižší. To znamená zvládnout zápasy s papírově slabšími soupeři, kterými byli venku Opava a doma Ostrava. K tomu bych připočítal alespoň jednu lépe zvládnutou domácí koncovku buďto s Děčínem nebo Prostějovem. Bohužel progres našeho týmu jde pomalu. V některých fázích utkáních neustále opakujeme stejné chyby. To se přes veškerou naší snahu nedaří odstranit. Musíme být ale trpěliví. Alespoň jsme v první fázi soutěže porazili soupeře z úplné špičky.

Říkáte, že progres vašeho týmu jde pomalu, ale po první polovině základní části jste byli v čele Mattoni NBL. Kde se to zastavilo?

 Strašně často nám v zápasech nefunguje hlava. Je těžké hráče restartovat nebo naopak je udržet v koncentraci po celé utkání. Někdy se naše výkony neopírají o dostatečnou zkušenost na rozehrávce. To je limit celého týmu. Chyby dělají všichni, ovšem u rozehrávačů jsou vidět více. Oni totiž usměrňují hru. Výrazný posun družstva je vždy spojen s výkonností rozehrávačů.

Kromě čtyř proher ve druhé polovině základní části, jste předvedli několik dalších rozpačitých či upracovaných výher se slabšími soupeři…

 Není to tím, že bychom utkání nějak podcenili nebo že by hráči nechtěli předvést stoprocentní výkon. Máme ale ve hře mentální výpadky. V době, když se daří, tak jsou naši hráči velmi silní, soudržnost kolektivu je příkladná. Jenže přijdou i chvíle, kdy se nedaří. Hráči se nemohou dostat do optimálního výkonu a pak je zle. Ztrácíme sebevědomí a jsme schopni hrát špatně i proti slabšímu.

V odvetné části jste byl vyloženě spokojen pouze jednou, po venkovním výjezdu do Kolína. Není to málo?

 Tak samozřejmě je. Zápas v Kolíně byl specifický v tom, že každý hráč z naší rotace odvedl to, co v něm je. A nemusejí to být vždy body, ale třeba úspěšný zákrok v obraně. Dobře jsme si rozdělili úkoly a předvedli jsme parádní kolektivní výkon. Ale nutno podotknout, že v každém utkání, ať už povedeném či nepovedeném máme alespoň jeden podobný úsek. Jsou chvíle, kdy hrajeme opravdu dobrý basketbal, který chci hrát.

Ano to je pravda. Nicméně fanoušci očekávají od svého týmu více než takto hrát jen polovinu zápasu…

 Zatím největší problém co jsem v Pardubicích, mám ten, aby tým vydržel v tom úspěšném trendu celých čtyřicet minut. Někdy si to děláme sami. Výrazně vedeme a najednou upustíme od stylu, který nás k tomu náskoku dovedl. Pokoušíme se o jiný druh basketbalu, který neumíme a vykolejíme se tím z rytmu. S tím korespondují i špatné vstupy do zápasů. Pak horko těžko doháníme manko. Na druhou stranu se nestalo, aby tým utkání zabalil.

V letošní sezoně Pardubice poprvé pod vaším vedením prohrály s týmy mimo tzv. silnou čtyřku. Nemůže to souviset i s tím, že se na vás chce každý soupeř, jako na obhájce bronzu, vytáhnout?

 Ne, to si nemyslím. V loňské sezoně byla koncentrace na podobná utkání stoprocentní. Věděli jsme totiž, že výhrami nad slabšími můžeme vykompenzovat prohry se silnějšími.

Asi vám nenahrává ani fakt, že na rozdíl od loňské sezony, kdy se hrálo systémem sobota – středa – sobota, se v té letošní hraje jednou týdně…

 Přesně tak. Absolutně nám nevyhovuje současný model Mattoni NBL. Pro nás není výhoda mít silnou rotaci, protože se to v zápasech neprojeví. Týdenní cyklus všechno smaže. Občas je tam volno čtrnáct dní. Takže za pět měsíců sehrajete pouze dvacet zápasů. To, že máte stejného desátého hráče jako pátého za těchto okolností není až takové plus. Ty týmy, které hrají jedno utkání za týden v sedmi lidech pak mají dostatek času na zregenerování sil. Při větší zápasové zátěži by měly problémy s rotací. Takhle, když se dostanou do laufu, mohou porazit i silnějšího.

V neposlední řadě si s vámi před sezonou zašpásoval i los. Jaké to bylo vždy nastupovat proti týmům, které měly čtrnáct dní volno?

 Čtrnáct dní je dlouhá doba. Protivníci mohli doléčit všechny šrámy. Měli spoustu času se na nás připravit. Hýřili energií i hladem po basketbale. Jediným negativem mohla být menší rozehranost.

Stále se točíme kolem stejné věci. Přeci vaši svěřenci nemohou najednou zapomenout hrát basketbal…

 Nejhorší je, že se tak děje. Kdyby se odehrálo utkání, kde nic neukážeme, tak si řekneme: O.K. na tohle jsme neměli. Jenže skutečnost je jiná. Ještě musím zmínit ohromný rozdíl mezi kvalitou našich tréninků a zápasových výkonů. Kdyby to někdo nezaujatý sledoval, nechápal by, jak je takový nepoměr možný. Někteří hráči v tréninku předvádějí fantastický basketbal, ale pak to neumějí prodat v zápase.

BK JIP Pardubice je pod vaším vedením proslulý perfektní disciplinovaností. Také vy sám jste několikrát zmínil, že máte v týmu hodné hráče. Nemůže to být někdy na škodu?

 Ano, my skutečně máme v týmu hodné a pracovité hráče. Možná by neškodilo mít v družstvu většího egoistu nebo hráče, který ve chvílích, kdy se láme chléb, se nebojí vzít odpovědnost na sebe a svým výkonem strhnout ostatní.

V první polovině jste se honosili výbornou obranou. Ve druhé už nebyla tak pevná. A v útoku jste to už nedokázali zachránit. Proč?

 Celý náš problém spočívá v tom, že máme velmi slušné střelce z dálky, ale vůbec to nepotvrzujeme. Posunutí trojkové vzdálenosti hodně ovlivnilo hru našich pivotů, střelců z dálky. Pospíšil i Marek mají na daleko lepší procenta než ukazují v zápase. No a obrany už je lépe brání. Bylo to vidět na příkladě Opavy i Ostravy, kdy obrovský pivot soupeře prakticky nevycházel z podkošového prostoru. Jeden z našich pivotů tím zůstal volný na perimetru. A na takovouto obranu neexistuje jiný lék, než se trefit.

Trochu vás může uklidnit fakt, že se zatím hrálo nanečisto. Například jste si úspěšně vyzkoušeli stahování až dvacetibodového manka. Tým ukázal, že má charakter, nemyslíte?

 Určitě. Přestože jsou moje hodnotící věty vesměs negativní, dívám se na situaci pozitivně. Pro nadstavbovou část či play off jsme získali řadu dalších zkušeností.

A našly se i další radostné chvíle. Pavel Miloš, trpící roztroušenou sklerózou, se po tři čtvrtě roku vrátil k basketbalu. Co jste tomu říkal?

 Radost z toho mám velkou. Lidská hodnota jeho příběhu je ohromná. Na druhou stranu v konkurenci našeho týmu se pro Pavla se těžce hledá více minut. On sám se musí ještě více prosazovat na tréninku. Já už s ním jednám bez jakýchkoliv úlev a tak se dívám na jeho výkonnost ani jinak nemůžu. Teď už je jen na něm, aby si vyrval další minuty z naší velké rotace.

Samostatnou kapitolou je růst diváckého zájmu. V novém kalendářním roce se blíží průměr ke dvěma tisícovkám. Jste spokojen?

 Ano velmi. Každá stovka je dobrá. V zápasech jsou obě tribuny zaplněné a lidé fandí. Chceme hrát basketbal především pro diváky a proto mě mrzí naše zkraty, nedotažené koncovky. Právě podobné momenty je mohou odradit od příští návštěvy. Snad se tak nestane, když vidí, že naši hráči sice mají herní výpadky, ale nechtějí nic ošidit.

Autor: Zdeněk Zamastil

25.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Skauti z Brna přivezli v neděli ráno do Pardubic Betlémské světlo.
7

OBRAZEM: Betlémské světlo doputovalo na východ Čech

Basketbalové utkání Kooperativy NBL mezi BK JIP Pardubice (v bíločerném) a Basket Fio banka Jindřichův Hradec (v modrém) v pardubické hale na Dašické.
21

Podruhé v týdnu „vybrali“ Fio banku. Lup byl poloviční

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Na Štědrý den se bude zpívat

Pardubicko – Na Štědrý den, který letos připadá na neděli, není nutné sedět doma. Na Pardubicku se chystá celá řada akcí.

I devadesát dětí z chudých rodin čeká, že dostanou dárek

Pardubice – Vloni sháněla Oblastní charita Pardubice dárek pro děti z padesáti chudých rodin. Letos už má v péči ohrožených rodin devadesát a další dárky by uvítala pro více než 50 dětí, kterým pomáhá na Chrudimsku.

Starý Mateřov? Poctivost zlepšila kvalitu tréninků

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Překročená meta, ale… SK Starý Mateřov se v nejnižší krajské soutěži už zabydlel. A zejména v domácím prostředí nahání soupeřům hrůzu. Asistent trenéra MARTIN MEDUNA, si ale uvědomuje, že postavení i bodový zisk jeho týmu mohl být lepší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT