Vzpomínáte na poslední dva ročníky? V roce 2015 vyhrál Stromský s Nikasem, jenže po potvrzení dopingu vítězného koně následovala diskvalifikace. O rok později měla přijít náprava, ale Stromský po pádu dostih nedokončil. Svého snu se ovšem nevzdává. „Nálepka smolaře už mi nejspíš zůstane, ale bylo by krásné mít napsané jméno mezi vítězi. O to se člověk snaží celý život. I když konkurence je obrovská. To, že Charme Look vyhrál loni, neznamená, že se to musí letos zopakovat,“ říká třiačtyřicetiletý žokej Stromský.

Charme Look loni triumfoval s Janem Faltejskem, který se tentokrát rozhodl pro jednoho z francouzský koní na startu. Barbora Málková byla opět zraněná, proto trenérka Martina Růžičková oslovila právě Stromského. „Bylo mi trochu líto odříct Universe of Gracie, se kterým jsem poslední dostih vyhrál, ale myslím, že taková nabídka se neodmítá. Hned jsem volal panu Popelkovi, abych mu to oznámil a on měl dost času na sehnání náhrady,“ popisoval Stromský.

Jakou roli hrálo to, že se jedná o posledního vítěze? „Já toho koně znám už delší dobu. Když jsem se tam dříve pohyboval, tak byl ještě mladý a nevědělo se, že bude tak dobrý. I nyní jsem ho samozřejmě sledoval,“ líčil žokej. „Marek byl první volba. Jestli je nějaká spravedlnost, letos mu to vyjde,“ prohlásila trenérka Růžičková.

Sama měla na Velké pardubické dlouho smůlu. „Její sen byl dokončit Velkou pardubickou. Nakonec se jí to podařilo, ale čekala taky dlouho. S Martinou jsme takoví dva smolaři. Rozhodla se teď pro mě a já doufám, že to bude šťastná kombinace,“ tvrdí Stromský.

Po nešťastné diskvalifikaci z prvního místa dokonce ukončil závodní kariéru, ale nakonec se vrátil zpět. Roli v tom sehrál i jeho syn.
„Řekl mi, že tam jméno Stromský jednou napsané bude. Když ne moje, tak bude prý jezdit on. To mě taky trochu zlomilo, nechtěl jsem ho v tom nechat samotného,“ vzpomíná.

S pardubickým dostihem má Stromský bohaté zkušenosti, na startu již byl čtrnáctkrát. „Člověk se učí celý život. Není to o tom, že by někdo byl takový profík, že by ho nic nepřekvapilo. Jako žokejové se musíme soustředit a připravit se co nejlépe,“ nemyslí si Stromský, že ho již nemá co zaskočit.

Zároveň si uvědomuje, co vše se musí sejít, aby nedělní den skončil úspěchem. „Možné je všechno, ale musíte mít štěstí a dobrého koně. Já vím, že Charme Look takovým koněm je, ale konkurence je zase možná třikrát větší než loni. To k dostihům patří. Je kůň, který vyhraje třikrát po sobě, další jen jednou. A někomu to není dané. To jsou ty osudy, které potkávají i žokeje. Bylo by ovšem hezké, kdyby obhájil,“ přeje si zkušený žokej.

KONKURENCE Z FRANCIE
Jak sám naznačil, už tak kvalitní startovní pole ještě zvýraznila trojice francouzských koní. Zahraniční konkurence.
„Myslím, že podobní koně tady dlouho nebyli. Francouzi nenechají nic náhodě a budou chtít vyhrát. Možná jim nejde ani tolik o peníze, protože u nich se běhají větší dostihy. Pro ně je to prestiž, které chtějí dosáhnout. Poslali sem dobré koně a pečlivě se připravovali,“ uvědomuje si.

Mezi dvacítkou koní bude jedním z českých nadějí. „Chceme vyhrát a potvrdit, že na to máme. Samozřejmě potřebujeme i velký kus štěstí. Já doufám, že ho budeme mít a že to vyjde,“ věří Stromský před 127. Velkou Pardubickou.

Rány osudu pro Marka Stromského - Nešťastné události na Velké pardubické2007: V tomto roce jel Stromský v sedle Cieszymira, ale u Taxisu mu zkřížil cestu Maskul. Stromského kůň musel být po nešťastném dopadu utracen.
2008: První v cíli, ale následovala diskvalifikace. Amant Gris v sedle se Stromským vyhrál, ale v průběhu dostihu těsně minul jeden z točných bodů. O vítězství přišli.
2009: Další nešťastný pád. Klisna Shirley nezvládla dopad a zlomila si nohu. Následně musela být utracena.
2010: Podruhé Amant Gris. Tentokrát druhé místo, vítězství ovšem uniklo jen o vlásek. Na cílové čáře je těsně předběhl Josef Váňa s Tiumenem.
2015: Diskvalifikace z prvního místa. Stromský vyhrál s Nikasem v novém traťovém rekordu, jenže kvůli dopingovému případu koně jim bylo v lednu 2016 vítězství odebráno. Vítězem se tak nakonec stal druhý v pořadí Ribelino.