Sokol Moravany – účastník fotbalové I.A třídy je na žebříčku sedmým celkem Pardubicka. V podzimní části sezony 2009/2010 si vedl výborně, v jeho první polovině byl dlouho v čele soutěže. V konečném účtování je po podzimu čtvrtý se šestibodovou ztrátou na vedoucí SK Chrudim. Na druhou postupovou příčku, kterou obsadila Třemošnice, ztrácí tři body. Mužstvu se velmi dařilo na hřištích soupeřů, kde má ze všech týmů nejlepší bilanci – pět výher, jedna remíza, jedna prohra. Moravanský celek vede bývalý druholigový fotbalista Pardubic, dnes již trenér MILAN BAKEŠ.

Krajská soutěž I. A třída dostala před sezonou 2009 /2010 novou tvář. První dvě příčky jsou postupové, třetí místo za určitých okolností může být další postupovou šancí… Byla na podzim pro moravanský tým tato novinka vítanou motivací?
S touto změnou byli samozřejmě hráči seznámeni, ale na přípravu zásadní vliv neměla. Chtěli jsme se co nejlépe na sezonu připravit a úspěšně zvládnou podzim, prostě hrát kvalitní fotbal a být v horní polovině tabulky.

Mužstvo mělo impozantní vstup do nové sezony. Vyhrálo pět zápasů v řadě za sebou, inkasovalo jediný gól. To muselo být pro mužstvo určitě hodně povzbudivé.
Pokud se ohlédnu zpátky, mám tak trochu rozporuplné pocity. Z osmdesáti procent jsme s naším učínkováním spokojeni, dokázali jsme svými výkony navázat na kvalitní letní přípravu. Trochu nás přibrdila domácí prohra s Heřmanovým Městcem, v závěru sezony nás nepotěšily prohry doma s Třemošnicí a v Chrudimi. Na druhou stranu 26 bodů za podzim, to historie v Moravanech myslím nepamatuje.

Charakteristickým jevem v Moravanech bylo nezvyklé mixování se sestavou. Do hry se dostával poměrně široký kádr, sestava i po vítězných zápasech se často měnila. Bylo to záměrné?

Širší kádr jsem chtěl, protože nás čekalo třináct mistrovských zápasů a již letní příprava naznačila, že kluci se o jednotlivé posty perou. Již před sezonou jsem hráčům řekl, že místo v sestavě nemá nikdo jisté. Vzali to odpovědně a podle výsledků v přípravě bylo zřejmé, že si zasloužili se do sestavy dostat. Výsledky jsme měli, přesto jsem se sestavou točil, až ve druhé polovině soutěže jsem přihlížel víc k aktuální formě hráčů, protože u některých výkonnost kolísala. Proto jsem později přistoupil na to, stavět nejoptimálnější sestavu v daném momentě.

V čem spatřujete největší devízu mužstva v podzimní části sezony?
Za velký klad jsem v sezoně považoval chuť hráčů do trénování, docházka na tréninky byla do konce září dobrá. Velkou devízou byla touha po vítězství, urvat body a prožít si pozápasovou radost. Po prohrách byla na týmu vidět určitá skleslost. Mužstvo ale mělo morální sílu, těžili jsme z vyrovnanosti kádru.

Jistě by se však našly i nějaké podzimní rezervy, které jistě jako trenér nepřehlédnete.
Kromě zápasů s Heřmanovým Městcem a s Třemošnicí byl velkou oporou mužstva brankář Ruml, na tomto postu jsme myslím problém neměli. Obrana byla poměrně stabilní, o post předního stopera se perou tři hráči, tam to nemáme stoprocentně vyřešené. Největší jistotou a největší osobností mužstva byl Tomáš Kříž. Ten měl vynikacící podzim.

Stínem podzimu pro Moravany byly dvě prohry s největšími soupeři – doma s Třemošnicí a v Chrudimi. Tyto prohry srazily Moravany ze špice tabulky, kde byly trvale usazeny.
Mezi zmíněnými zápasy byl určitý rozdíl. Třemošnice k nám přijela s nováčkovským elánem, měla podporu svých fandů, uplatnila agresivitu v osobních soubojích. My se s tímto nedokázali srovnat a soupeř nás svým nasazením a důrazem přehrál. V Chrudimi jsme sice prohráli, ale byli jsme jednoznačně lepším celkem. Bohužel jsme měli jen tři dna na to, abychom se vzpamatovali z prohry s Třemošnicí 1:6 a neměli jsme v tomto zápase sportovní štěstí.

Bude mít mužstvo na jaře vůli ještě na postupové příčky zaútočit?
Kluci si dělají legraci, že nám stačí tři body a jsme zachráněni. Ale vážně, my cítíme i od fanoušků určitý tlak na výsledky. Proto budeme chtít na jaře I. A třídu ještě zdramatizovat.

Na závěr, které zápasy Moravan měly v očích trenéra nejvyšší parametry kvality.
Nejkvalitnější zápas byl ten domácí s Dolním Újezdem, ten nám vyšel se vším všudy i když skončil remízou 1:1. Dobře nám vyšla utkání v Chocni a ve Starém Hradišti, oceňuji i druhou půli s Valy.