Pak pokračoval ve španělských klubech Las Palmas a Vecinerario, v zámořské NCAA v klubu Fairleigh Dickinson, pak v Prostějově, odkud na začátku minulého ligového ročníku zamířil do Istanbulku DSI, který hrál druhou tureckou ligu. Závěr sezony dohrál v dresu Orlů.

Na svém kontě má 170 utkání v NBL ve kterých dal 1756 bodů. Je představitelem důrazné hry pod košem a to dobře poznali na sobě i hráči Beksy, kterým v prostějovském dresu vždy hodně „škodil". Teď naopak bude tvrdit muziku v pardubickém týmu a soupeři třeste se! Tím borcem o kterém je řeč je KAMIL ŠVRDLÍK Ve středu už propotil trička na úvodních tréninkových jednotkách.

Kamile, jak se těšíte na basketbalové Pardubice?
Těším se moc. Je to něco nového a doufám, že budeme mít úspěšnou sezonu. Mám tady kluky z Prostějova, jsou tady nějací noví a tak bude motivace, abychom se dostali do finále Kooperativa NBL.

Co hrálo nejdůležitější roli ve vašem rozhodování ?
Byly to ambice a zajištění klubu. A pak i to, že se jednalo o spolupráci na delší dobu, dvě tři sezony. V neposlední řadě i to, že tady mám spoluhráče Ondru Kohouta a Dušana Pandulu. Přemlouvali mě, říkali jaké jsou v Pardubicích ambice. Že by bylo dobré dokázat znovu to, co se povedlo v Prostějově, také tady.

V Bekse budete spoluhráčem nestárnoucího Ella Sanderse. Celá řada ligistů by si s ním ráda zahrála v jednom dresu. Jak se těšíte na tohoto spoluhráče?
Velmi. Už jsem nedoufal, že si s ním někdy zahraji, v jednom týmu. Vždyť on už alespoň dva roky končí (směje se). Ale bude to super, protože jsem fakt nedoufal, že se někdy sejdeme v jednom dresu. Když jsem byl ještě v dorostu, tak jsem se na něj díval v Novém Jičíně. Ani mě tehdy nenapadlo, že budeme hrát spolu. Tak doufám, že naše spolupráce bude fungovat.

Hovořil jste s hlavním trenérem o tom, co od vás očekává?
O tom jsme se bavili už při podpisu smlouvy. Čeká ode mě, to co jsem hrával v Prostějově. Moje role se nějak měnit nebude. Přišli jsme s Radkem Nečasem a chtěli bychom zlepšit obranu a samozřejmě se prosadit v ofenzivě."

Pokud vím, tak máte za sebou opravdu horké basketbalové léto. Měl jste vůbec dovolenou?
Na dovolené jsem byl hned po skončení minulé sezony- Potom už jsem střídal pětkový nároďák s trojkovým. Jsem nakonec rád, protože se nerad jen tak flákám. Měl jsem co dělat, někam jsem se podíval a zahrál si nějaké zápasy. Ať už to bylo na Evropských hrách nebo teď na 3 x 3 Tour.

Byl jste v širším výběru reprezentačního mužstva na ME 2015. Mrzí vás, že jste se nakonec mezi vyvolené nedostal?
Tak samozřejmě člověku to přijde trochu líto. Rád bych tam byl, ale rozhodlo se takhle a já to akceptuji. Možná že to bude dobré v tom směru, že mohu absolvovat celou přípravu s Pardubicemi. Když jsem byl v Prostějově, tak se mi to nikdy nepovedlo a nebyl jsem s družstvem od začátku přípravy. Přišel jsem do nového prostředí a tak budu mít víc času se tady adaptovat.

Nechyběl jste ale v nominaci pro zájezd reprezentačního béčka do Japonska. Místo země vycházejícího slunce nakonec město perníku. To Vás asi přece jen trochu mrzí, vždyť tam se často nejezdí hrát.
Mrzí, nemrzí. Bylo to přání Pardubic, abych tady byl. Chápu, že jsem tady nový hráč, že se musí všechno zajistit nejen pokud jde o basketbal, ale třeba i bydlení. Do Japonska bych se rád podíval, ale když se na to kouknu z tohoto pohledu, tak to bude dobré, abych se tu rychle adaptoval a byl celou dobu s týmem.

Reprezentoval jste na Evropských hrách v Baku v trojkovém basketbalu. Jakou má basket 3 x 3 budoucnost z pohledu OH?
V Baku to byla taková malá olympiáda a myslím si, že tenhle sport tam uspěl. Je možné, že se v budoucnosti trojkový basketbal stane olympijským sportem. Bude tam ovšem velká tlačenice ostatních sportů, které touží být olympijskými. Podle mě má basketbal tři na tři uspět.

(fn)