Otrávil nymburské opoře život, ale radost z toho neměl. Jeho tým totiž podlehl v prvním semifinále Nymburku 76:99. MARTIN SÝKORA byl přímo u toho, když mistr nadělal z pardubické obrany trhací kalendář.

Vstup do utkání jste měli báječný. Po dvou minutách jste vedli 8:2 a vzápětí mohlo být ještě veseleji. Jak hodně vás mrzí trojkový pokus, který nepropadl obroučkou?
Samozřejmě, když se netrefíte, tak to vždy naštve. Mohli jsme déle udržet vedení a tím soupeře znervóznit. Na druhou stranu si nemyslím, že by to byl nějaký klíčový okamžik zápasu. Nymburk je natolik zkušený tým, že by ustál i vyšší ztrátu.

Ještě v jednom případě jste hrál hlavní roli. Za stavu 45:31 pro domácí jste byl při střelbě za tři body faulován. Proměnil jste však jediný trestný hod. Pracovala nervozita?
Kdyby se měl hráč rozmýšlet, že musí za každou cenu dát koš, byla by to jeho cesta do záhuby. První šestka mi vypadla z obroučky, druhou jsem s přehledem dal, třetí zase vyklouzla. Je to také o štěstí. V této fázi zápasu se ještě chleba nelámal.

Zlom ale nastal v úvodu třetí čtvrtiny. Přitom jste zvládli konec té druhé, když jste dvě minuty nedovolili Nymburku skórovat a rovněž úvodní koš druhé půle padl z rukou vašeho týmu. Co se tedy přihodilo?
Postihlo nás střelecky hluché místo. Domácí ze všech našich pokusů vytěžil rychlý protiútok a neomylně zakončoval. Do toho jsme začali vyrábět nepochopitelné ztráty. Počínat si takto na palubovce Nymburka je ohromný luxus. Musíte být maximálně koncentrovaní po celých čtyřicet minut, podat více než stoprocentní výkon a stejně nemáte jistotu, že vyhrajete.

Člověk to přitom ví, že nesmí polevit ani chvilku. Nymburku totiž opravdu stačí jeden výpadek soupeře za zápas. Proč se tak děje?
Na rozhodnutí máte zlomek vteřiny. Mezi hráči se o tom bavíme, speciálně na to upozorňujeme, ale na hřišti je to úplně jiné než před kabinou nebo když to říkáme do novin.

Nymburk se chlubí vynikající obranou, což prokázal mimo jiné v zápasech Eurocupu proti věhlasnějším soupeřům než jsou Pardubice. Proti nim však předvedl taký velmi dobrý útok. Téměř sto bodů asi není nejlepší vizitka vaší obrany?
No, to určitě není. Měli jsme na hřišti špatný pohyb. Nejvíce se to projevovalo při bránění rychlých nymburských akcích. Na druhou stranu je velmi těžké jim čelit. Jsou schopni na dvě tři přihrávky dostat míč do koše. V návratu do obrany vidím největší příčinu naší prohry.

Nelze vidět na vašem výkonu jen vše černé. Poslední čtvrtinu jste odehráli ve velkém stylu a v minisouboji Nymburk porazili. Hráli jste tak dobře nebo soupeř už trochu polevil?
Myslím si, že soupeř až tak neubral nohu z plynu. Proč by si také měl nechat dát doma skoro osmdesát bodů a pomohl protivníku ke zvýšení sebevědomí. Hráli jsme s maximálním nasazením a poprvé jsme Nymburk v závěrečné čtvrtině v letošní sezoně porazili. Navíc to mohlo být více než o dva body, neboť jsme sedmadvacetibodové manko ze začátku čtvrté části v jednu chvíli stáhli na šestnáct.

Normálně osobku na jednoho hráče jako tým nehrajete. Teď vás trenér nasadil jako hlídače Leeho. On dal jen tři body, ale rozjel se Lewis. Ten vám nasázel téměř třicet bodů…
Byla tak určena taktika, o tom se nediskutuje. Je pravda, že moc bodů nezaznamenal. Na druhou stranu moc toho nenahrál. Nymburk však za něj našel náhradu. Důležitý je konečný výsledek a ten byl pro nás nepříznivý.

Jak si vysvětlujete fakt, že při devětadevadesáti inkasovaných bodech jste soupeři dovolili pouze dva útočné doskoky?
To je jednoduché. Bylo proměněno hodně útoků hned na první pokus. Těch druhých střel bylo minimum.

Na první zápas určitě co nejrychleji zapomenete. Co ale musíte udělat proto, aby se podobný výsledek nezopakoval v sobotu?
Musíme především zrychlit návrat do obrany, to znamená zastavit rychlý protiútok soupeře. Na minimum také musíme omezit ztráty. Souhlasím s trenérem, že některé jsme opravdu dělat nemuseli.

Na nymburské půdě jste se rovněž lopotně dostávali pod koš soupeře…
Musíme dostávat míč blíž ke koši, což se nám nedařilo. Nesmíme nechat naše pivoty přijímat míče příliš daleko od koše. Ti pak musejí před střelbou driblovat.

Budete si před zítřejším zápasem pouštět video z prvního semifinálového zápasu nebo si pro zlepšení nálady zopakujete vaší lednovou výhru nad Nymburkem?
Musíme se co nejvíce poučit z chyb, takže si určitě podrobně rozebereme středeční zápas. Lednový zápas je dávno za námi. Od té doby jsme s nimi již třikrát prohráli. Nemá cenu se pořád kochat jednou výhrou nad Nymburkem.