V Kolíně jich Martin Sýkora zaznamenal patnáct. Z osmi střeleckých pokusů minul jen dva. Při třech trojkách byl stoprocentní.

Ztratit v utkání čtyřikrát sedmi a vícebodový náskok je trochu luxus. Na druhou stranu jste si vybudovali pátý a rozhodující. To zřejmě nejvíce vypovídá o momentální pohodě vašeho družstva…
Nesmíme opomenout fakt, že Kolín je doma velmi silný. Dokáže využít každého menšího zaváhání. Na zlikvidování našeho posledního trháku už ale asi neměl sil. My jsme si věřili za každého stavu, že dotáhneme utkání do vítězného konce. Sebevědomí nám roste zápas od zápasu.

Při prvním výrazném bodovém úniku jste vedli 21:9, ovšem za minutu a půl to bylo jen o jeden. Co se přihodilo?
To je to, co dělá basketbal krásným. Můžete vést o deset bodů, ale po třech rychlých koších, je vše úplně jinak. To se teď přihodilo nám. Kolínu vyšla jedna trojka a vzápětí přidal další dvě.

V posledních třech zápasech jste měli skvostné závěrečné čtvrtiny: Ostrava 20:10, Děčín 21:14, Kolín 22:12. To je vynikající vizitka…
Abychom to nezakřikli (zaklepe do stolu). Děje se tak zásluhou koncentrace na hru a jak skóre vypovídá tak i obranou. V té poslední části jí ještě umíme vystupňovat.

Při pohledu do statistik bije do očí jeden údaj. Ani jeden z rozehrávačského dua Wright – Tóth neskóroval. To byli tak pečlivě střežení?
Myslím, že ani ne. Je jasné, že se každý hned podívá na body, ale to opravdu není v basketbale nejdůležitější. Navíc rozehrávač vznikl od slova rozehrávat (zasměje se). Ne vážně, kluci v Kolíně rozehráli naší hru velmi dobře.

V sestavě soupeře se musí dávat největší pozor na americké trio. A to se vám podařilo. Největší hvězda Smith dala jen šest bodů. Ani Jones se nedostal nad deset…
Kolínský tým se neskládá pouze z Američanů. Je tam více nebezpečných hráčů, ať už Pavlík, Marko či Machač. Musí se hlídat všechny a když střelecky ujede jeden, ještě se to zvládnout. Co se týče Smitha, je to vynikající střelec. Jsem rád, že jsme ho takto otupili.

Kolín není od Pardubic daleko a vaši diváci dokážou vytvořit i venku domácí prostředí. Jak bojovali nyní?
Jedním slovem – fantasticky. Přijelo kolem padesáti fanoušků a vytvořili parádní kotel. Bylo je slyšet celý zápas. Jejich povzbuzování neutuchalo, ani když nás soupeř dotáhl. V těchto těžkých momentech nás podrželi a za to jim patří dík. Stali jsme se vítězi na hřišti i v hledišti.

Pátý trhák si vzít nenechali

Basketbalisté BK Synthesia si připsali na své konto jubilejní dvacátou výhru v letošním ročníku Mattoni NBL. Zajeli si pro ni do města dechovky.

BC Kolín – BK Synthesia Pardubice 71:82 (22:24, 39:39, 59:60)

Body: Machač 24, Platt 14, Hubálek 11, Jones a Pavlík po 8, Smith 6 – Hampton 23, Pospíšil 18, Sýkora 15, Miloš 10, Bohačík 8, Arnold a Marek po 4. Rozhodčí: V. Lukeš, Kurz, Znamínko
Trojky: 8:9
Trestné hody: 11/9 – 19/13
Fauly: 22:15
Doskoky celkem: 30:31
Diváci: 610
Nejlepší hráč: Hampton
Čtvrtiny: 22:24, 17:15, 20:21, 12:22

Pardubičtí basketbalisté zahájili střetnutí pod dojmem vynikajících výkonů z poslední doby. Po sedmi minutách vedli 21:9 a soupeř byl zralý na ručník. Jenže… Během jediné minuty propadly tři trojkové pokusy Kolína obroučkou a začínalo se znovu. Ostatně podobnou ztrátu dohnali domácí hráči v zápase ještě třikrát.

„Byli jsme si vědomi toho, že jsme se v letošní sezoně s Kolínem už dvakrát hodně nadřeli. Do zápasu jsme šli s cílem rozhodnout dříve než v posledních vteřinách. Čtyřikrát se nám podařilo utvořit si výraznější náskok, ale až ten pátý jsme udrželi, což svědčí o velké houževnatosti Kolína,“ vyslal slova obdivu do domácích řad Jan Slowiak, pardubický kouč.

Po výsledkově vyrovnané první půli, se Středočeši pokusili v úvodní minutě o trhák. Dostalo se do pětibodového plusu, ovšem choutky jim překazily trojkové odpovědi Pospíšila respektive Miloše. Od této chvíle už Pardubice svého protivníka do vedení ani jednou nepustily. Rozhodující úder si schovaly na poslední pětiminutovku. Vedoucí úlohu Hamptona převzali při neutuchajícím povzbuzování pardubických fanoušků Bohačík se Sýkorou a domácím potřetí v této sezoně zůstaly jen oči pro pláč.

„V utkání nám hrozně pomohla skvělá atmosféra, kterou vytvářeli naši fanoušci. Na našem vítězství mají velký podíl. Ve všech momentech stáli za námi a byli hodně hlasití. To nám dodávalo sebevědomí, že zápas zvládneme,“ podotkl Jan Slowiak.