VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Taxis: Obávaný skok si vybral další oběť

PARDUBICE - Nejslavnější, největší, nejkrásnější, nejnebezbečnější, nejkrutější, nejsmutnější… To všechno jsou přívlastky nejznámějšího překážkového závodu na starém kontinentu: Velké pardubické.

15.10.2007
SDÍLEJ:

Kolize po pádu na Taxisově příkopuFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Krásnou bývá pro vítěze a vlastně všechny, kteří ve zdraví projedou cílovou rovinkou. Krutou se stává pro sázkaře s jejich zaručenými tipy a nejkrutější pak pro jezdce, jemuž pod sedlem zemře kůň.

Stejně jako při prvním ročníku slavného závodu se na start postavilo i letos čtrnáct koní. Jeden z nich, polský Cieszymir, se už nikdy dalšího dostihového dne nezúčastní. Osudnou se mu stala nejobávanější překážka světa – Taxisův příkop.

S nájezdem na Taxisův příkop nebyl spokojen ani trenér František Holčák. Podivoval se hlavně nad nájezdem Maskula na překážku. „Maskul měl jít mezi koňmi, na třetím čtvrtém místě, sám na překážku z čela najíždět neměl, to pak vždycky kouká kolem a nesoustředí se. Nevím, proč se jezdec rozhodl najíždět z čela.“

Sláva a smrt

Místo slávy a vavřínového věnce na něj za Taxisem čekala smrtící injekce. „U koně je každá závažnější zlomenina, tím mám na mysli velkou kost nebo tříštivou zlomeninu, z veterinářského hlediska v podstatě neřešitelná. Klidu, který by kůň potřeboval na vyléčení, nelze dosáhnout,“ říká veterinář Ivan Jeník.

Utracení koně není jednoduchá záležitost. Připodobnit by se dala k eutanazii s tím rozdílem, že povolení ke smrti nedává pacient nebo jeho příbuzní. U koně je důležitý souhlas majitele. „Ve výjimečných případech je kůň utracen i bez souhlasu majitele,“ dodal Jeník.

„Lidé, kteří se pohybují u koní, vědí, že dostihy a závodění nejsou pro koně větším rizikem, než projížďka přírodou. Ke zraněním zkrátka může dojít a dochází kdekoli. Ať už ve výběhu, při transportu nebo závodu,“ vysvětluje Václav Luka, prezident Jockey clubu České republiky.

Boj o život

Podobně hořký konec dostihové kariéry připravila letošní Velká pardubická i Polárníkovi. Valacha, nadohled cílové podkovy, zadržel jeho jezdec a trenér v jedné osobě Pavel Složil. „Došlo u něj k vážnému zranění závěsného aparátu. V podstatě bojuje o svůj život. Až léčba ukáže, zda se Polárníka podaří vrátit do normálního koňského života,“ objasnil Polárníkův stav Václav Luka.

V případě velkého utrpení, však i na Polárníka čeká utracení z rukou veterináře.

Letošní závod byl oslavou dostihového sportu

Přímo na pardubickém závodišti sledoval prezident Jockey clubu České republiky Václav Luka průběh 117. Velké pardubické.

Jaké pocity z letošního dostihu u vás den po závodu převládají?

Popisovat závod je pro mě obtížné. Přece jenom znám všechny žokeje, trenéry, majitele koní, vím, kolik úsilí stojí za přípravou koně na dostih. Takže je jasné, že osobní vazby hrají svou roli a mám své favority, kterým přeji o něco více.

Kdybyste měl vyzvednout jednu z nejpřekvapivějších věcí letošní Velké pardubické, jaká by to byla?

Pro mě je úžasné třetí místo Elišky Přemyslovny s žokejem Kašným. On podal špičkový výkon a s ohledem na smůlu, která ho nejen v závodním životě provázela, má tento úspěch i další rozměr. Opravdu jel výborně.

Nedělní závodní den nebyl poznamenán mnoha pády, což je jistě dobrá zpráva.

Samozřejmě. Osobně nepamatuji, kdy naposledy spadlo tak málo koní. Za celou neděli jich bylo jen kolem jedenácti, což je množství, které někdy upadne i v jednom závodě.

Přesto, jeden pád na Taxisu si vyžádal utracení Cieszymira. Co tomu z vašeho pohledu předcházelo?

Byla to obrovská tragédie Holčákových svěřenců. Je paradox, že ta situace vyřadila oba svěřence otce a syna najednou. Několikrát jsem se na ten náběh díval a přišlo mi, že Maskul před Taxisem přibrzdil, jako by znejistěl. S takovou ztrátou rychlosti těsně před překážkou už nelze nic dělat.

Byla to jezdcova chyba?

Myslím, že ne. Nedalo se na to reagovat. Velkou smůlou bylo to, že Cieszymir byl přímo za Maskulem. Na druhou stranu tam těch koní mohlo být i více. Naštěstí tomu tak nebylo, protože by popadali všichni.

Určitě se teď vyrojí spekulace o nebezpečnosti Taxisu. Jaký je váš názor na nejznámější překážku celého kurzu?

Úpravou se Taxis stal naprosto regulérním skokem. Není nebezpečný a při správném najetí a dodržení tempa ho musí absolvovat každý kůň, který na Velké pardubické startuje. To, co se stalo letos, je shoda nešťastných náhod. A ty do dostihového sportu také patří.

Je tedy v kurzu nějaké nebezpečnější místo?

Pro mě osobně je to poslední překážka. Koně už ženou do cíle, projevuje se únava jezdce i koně a s tím i ztráta koncentrace. To všechno jsou věci, které mohou být pro oba nebezpečné.

Letos se před poslední překážkou zastavil Polárník. Proč?

Polárník je bohužel těžce zraněný. Nepostihl ho pád, ovšem došlo u něj k porušení závěsného aparátu. Neexistuje šance, aby se ještě postavil na dráhu. V současné době bojuje jeho majitel v podstatě o jeho život. Jedná se o valacha, a tak s ním nemůže být počítáno ani jako s plemeníkem.

Jaký tedy bude jeho další osud, pokud se jej podaří vyléčit?

Mohl by pracovat s dětmi, případně vodit hříbata ve výbězích.

Velká pardubická je i společenská událost. Letos ji dokonce navštívila princezna.

To je velká věc, která podtrhuje prestiž celého závodu. Když k tomu připočítáte parádní počasí a skvěle připravenou trať, musí být s letošním ročníkem spokojenost.

Hovoří se také o rekordní divácké návštěvě. Projevila se na množství sázek, které neodmyslitelně ke koním patří?

Musím říct, že letos se na závodišti v Pardubicích prosázela za neděli rekordní suma peněz v řádech milionů korun. Nedělní odpoledne zkrátka nabídlo vše, co k dostihovému sportu patří.

15.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Skalický.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Krajský volební manažer a okresní šéf ČSSD Leoš Malina.
1

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

Pardubický kraj – Výsledky parlamentních voleb v našem kraji poměrně věrně kopírují celostátní výsledky. Zhruba o procento víc však dostaly od voličů hnutí ANO a rovněž v Pardubickém kraji už tradičně silná KDU-ČSL. Oba subjekty získaly více hlasů na úkor STAN a také TOP 09, které se tu nedostaly přes pět procent.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 30,81 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení