Petr Klimpl zjistil velmi zajímavou věc týkající se přímých přenosů mimo pardubické stadiony a haly.

Nikde se s nimi nikdo neztratí. Mají totiž výtečnou orientaci. Bodejť by ne, vždyť holdují odvětví, které má orientaci v názvu. A tuto neděli přivedou svůj sport do svých Pardubic. V krajském městě se totiž uskuteční mistrovství České republiky v orientačním běhu. Konkrétně ve sprintových štafetách. PETR KLIMPL, předseda pořádajícího oddílu z OK Lokomotivy Pardubice a ředitel závodu KAREL HAAS budou nejen bedlivými fanoušky.

HLAVNÍ ORGANIZAČNÍ TRIO. Ze shora: Karel Haas, ředitel MČR sprintových štafet v Pardubicích, Petr Klimpl, předseda OK Lokomotiva Pardubice, Dušan Stránský, ředitel MČR ve sprintu jednotlivců v Čáslavi.Jak se zrodila myšlenka uspořádat republikový šampionát právě v Pardubicích?

P.K. Lokomotiva Pardubice je největším orienťáckým klubem v republice. Z toho plyne i povinnost pořádat někdy i ty největší závody. Ideálním terénem pro orientační běh jsou hluboké kopcovité lesy, nejlépe se skalami a kameny. To široko daleko u Pardubic není, takže můžeme dělat takové závody, na které máme terény. V posledních deseti letech jsme organizovali dva české šampionáty ve sprintu v Kutné Hoře (2009) a v Chrudimi (2013). No a když na rok 2019 bylo vypsáno svazové výběrové řízení na pořadatele MČR ve sprintu a ve sprintových štafetách, tak jsme se přihlásili. Sprint jednotlivců bude v sobotu v Čáslavi a sprintové štafety v neděli Pardubicích.

Kdy příprava šampionátu začala a co to všechno obnáší?

K.H. Příprava začala před rokem. Prvním variantou bylo využití areálu dostihového závodiště, tou další centrum na hřišti základní školy Polabiny III. Nakonec vyhrálo umístění centra v areálu letního kina za Wonkovým mostem. Na závod se připravila speciální mapa a od prosince jsme intenzivně pracovali. Jednali jsme s orgány veřejné správy, se spolkem provozujícím letní kino. Museli jsme zajistit parkování pro účastníky, několikrát se bavit s Českou televizí, připravit mapu a závodní tratě. A to vypichuji jen nejzajímavější.

P.K. Menší komplikací, ale milou, bylo zařazení tohoto šampionátu do vysílacího schématu České televize. Přímý přenos bude po třiceti letech prvním přenosem ze sportovní akce v Pardubicích mimo stadiony a haly. Tím posledním byl dojezd etapy cyklistického Závodu míru.

Co tedy bylo při přípravě šampionátu nejtěžší?

P.K. Vše zkoordinovat. Těch věcí je velmi mnoho a dát vše spolu dohromady není snadné. Třeba umístění přenosových vozů České televize jsme řešili snad pět týdnů. Jejich hmotnost a velikost je poměrně velká a najít vhodné místo v dosahu centra závodu nebylo opravdu snadné.

A co vám naopak pomohlo?

K.H. Vstřícnost řady lidí. Ať je to vedení spolku Pardubice Zelená brána Polabí či vedení i zaměstnanci Statutárního města Pardubice a Městského obvodu Pardubice II., ale i řada dalších. S organizací závodu nám velmi pomohly a vyšly vstříc jak městské společnosti a organizace: Služby města Pardubic, Dostihový spolek, Městská policie Pardubice, tak i soukromé či státní společnosti a organizace: Povodí Labe, ZEAS a.s., ČSOB Pojišťovna, Hvězda Pardubice. Všem jim za jejich pomoc a spolupráci jménem našeho klubu mnohokrát děkujeme.

Takový to podnik se neobejde bez tzv. voluntérů. Kolik je do pořádání republikového vrcholu zapojeno dobrovolníků?

P.K. Všichni pořadatelé jsou dobrovolníci, dělají to vedle své profese. V den závodu jich bude kolem stovky.

Chystají se nějaká omezení pro občany Pardubic?

K.H. Občané se nemusí nijak bát, omezení v dopravě budou minimální. V Lonkově ulici bude z důvodu bezpečnosti přebíhajících závodníků omezení rychlosti a bude tam zřízeno vyhrazené parkování pro přenosové vozy České televize. Pro parkování osobních automobilů účastníků závodu budeme mít na ulici Hradecké vyhrazený vždy jeden jízdní pruh v každém směru. Obdobně jako při hokeji.

Jaký je program šampionátu?

P.K. Od devíti hodin poběží svůj závod dorostenci, o půl jedenácté poběží hlavní kategorie mužů a žen. Tedy čtyřčlenné štafety, kdy nejdříve běží žena, pak dva muži a finišuje žena. A po dvanácté vyběhnou ve čtyřech věkových kategoriích i veteráni.

Na co byste chtěli nejen naše čtenáře speciálně pozvat?

P.K. Uvítali bychom v cílovém prostoru hodně diváků. Vedle sledování závodu v aréně i na velkoplošné obrazovce bude pro zájemce připraveno orientační bludiště. To znají návštěvníci Sportovního parku Pardubice. Po jedné hodině si zájemci budou moc proběhnout i trať mistrovského závodu a porovnat si své síly s časy medailistů.

(kli, zz)