Je čas na vendetu. Pardubičtí basketbalisté ve středu 31.října zamíří na palubovku týmu, který je v loňské sezoně zbavil medailového snu. Rozdíl v tabulce mezi oběma družstvy je sice markantní, nicméně Beksa má odehráno o dva zápasy méně.
Svitavy hrají proti soupeři z kategorie těch, kteří pro ně mají být hratelní. Ve stejný den je ovšem čeká neméně důležitý „zápas" mimo palubovku, a to na zastupitelstvu města, které bude rozhodovat o případné pomoci ekonomicky strádajícímu klubu.

Středa 31.října, 19.45: BC Kolín (4. místo, 12 bodů) – BK JIP Pardubice (12. místo, 8 bodů). Přímý přenos na ČT Sport.
Kolín zatím odehrál v letošním ročníku Mattoni NBL sedm zápasů, z nichž pětkrát vyhrál. Pardubičtí po třech výhrách padli dvakrát v řadě. Nejdříve ve Svitavách a poté doma o bod s Prostějovem.

„Po dlouhé době můžeme říci, že do Kolína nepojedeme v roli favorita. Opět poskládal družstvo, které je útočně velmi nebezpečné. Bude na nás, jestli je dokážeme přibrzdit, něčím překvapit a zastavit," přemítá pardubický kouč Jan Slowiak.
Ano. Největší zbraní dnešního protivníka pardubického týmu je stejně jako loni rozmanitá ofenziva. Kolínská družina střádá v průměru 84,6 bodu na zápas. Když se k tomu přiřadí fakt, že pardubičtí hráči dvakrát inkasovali přes devadesát bodů, nabízí se myšlenka na vysoký počet bodů v pardubickém koši.  To ale kouč kategoricky odmítá.

„Nesmíme domácím povolit snadné skórování, protože v případné bodové přestřelce s nimi jen těžko můžeme uspět. Kolín hraje velmi uvolněný útok, kde se skutečně vůbec nikdo nebojí hrát do koše, nikdo se nebojí okamžitě střílet. Soupeř na to má vhodné typy hráčů, včetně pivotů, kteří s velikou úspěšností střílejí i ze středních a dlouhých vzdáleností," podotýká Slowiak.

Na druhou stranu defenzivní činnost kolínského týmu nepatří k nejpreciznějším. „Mají poměrně volná pravidla. Obranná hra kolínských basketbalistů hodně vychází z jejich zkušeností a z komunikace hráčů než z nějakých pevně stanovených pravidel. Náš útok na to musí umět reagovat. Musíme dobře využívat toho, co nám umožní obrana Kolína," má jasno Slowiak.

Středa 31.října, 18.00: Sluneta Ústí nad Labem (10. místo, 9 bodů) – Tuři Svitavy (11. místo, 9 bodů).
Utkání dvou soupeřů, kteří si vstup do soutěže představovali výrazně jinak, je okořeněno tím, že na domácí stranu se postaví Ladislav Horák, tedy hráč, který dvě uplynulé sezony a ještě celou letošní letní přípravu strávil ve Svitavách. Čelit jeho síle pod košem, to bude pro svitavský tým velmi složitý úkole.

Kouč Lubomír Růžička nemůže počítat s Američanem Dousem, jehož angažmá mělo jepičí život. Otázník visí i nad startem Leška, který v minulém duelu s Prostějovem nehrál z osobních důvodů.