Není to nádherná představa? Pobyt ve Španělsku, v provincii Lérida, v kempu Sort. Stejnojmenné městečko leží pod Pyrenejemi na řece Noguera Pallaresa. A tady idylka končí… Alespoň pro účastníky mistrovství světa na divoké vodě. Jeho dějištěm je právě Sort, nepsaná vodácká mekka Španělska.

Od dnešního odpoledne do neděle se ve Španělsku nebudou krotit býci, ale peřeje. Toreadoři usednou do kánoí a kajaků. Světový šampionát by měl určitě zajímat rovněž příznivce kanoistiky ve východních Čechách. Její zástupci totiž tvoří třetinu české reprezentace. To se mnoha sportům jen tak nepoštěstí.

Tradičně největším dodavatelem bývá TJ Synthesia Pardubice. Letos „vyexpedovala“ šest jmen. Na akci podobného významu nemůže chybět ani Aleš Marek, matador z trutnovské Lokomotivy.

Nově se však do projektu s názvem „Tvoříme národní tým“ zapojili vodáci z Vysokého Mýto, a to hned trojnásobně.
Východočeši podobně jako zbytek reprezentačního družstvo neponechali nic náhodě a dějiště světového šampionátu si omrkli. Někteří i vícekrát.

„Poprvé jsme si oťukali podmínky v Sortu už na podzim. Největší díl přípravy ve španělském prostředí jsme absolvovali tři týdny před mis〜trovstvím světa. Někteří členové reprezentace tam byli ještě dvakrát nebo třikrát sólo,“ poznamenal Roman Mornštejn, nejstarší člen reprezentačního družstva.

O řece Noguera Pallaresa kolují pověsti, že dokáže být velmi, velmi nevyzpytatelná.
„Jedná se o klasickou horskou, peřejnatou řeku, kterou bych přirovnal k Labi ve Špindlerově Mlýně. Pochopitelně na španělské řece je větší průtok vody. Jsou na ní tedy větší vlny a řeka má větší tah. Když jsme byli na soustředění, tak řeka tekla neregulovaně. S blížícím se létem v Pyrenejích taje sníh, a tak vody přibývá. Jsou tam dvě elektrárny, které dokážou průtok ovlivnit. Proto jsou třeba závody v klasickém sjezdu rozvrženy do dvou dní. Na mistrovství světa by měl být totiž daný průtok, který také bude hlídaný,“ objasnil pardubický kanoista, který tradičně pojede na deblkanoi se svým dlouholetým parťákem Petrem Veselým.

Když se řekne sjezd na divoké vodě, musí se doplnit, že se jedná o dvě disciplíny. Tou královskou je dlouhý závod neboli klasický sjezd. Druhá se jmenuje sprint a je kratší.

„Co se týče dlouhého závodu, ten bude těžký než kdy jindy. Pojede se totiž kolem třiadvaceti minut, což je zhruba o sedm minut více než při loňském mistrovství Evropy v Itálii. Minimálně dvě třetiny se odvíjí na vlnách. Velkou roli sehrají zkušenosti. Naproti tomu sprint bude trvat zhruba dvě minuty. Uskuteční se ve městě na slalomové trati. Dá se očekávat velký divácký zájem, protože tato oblast je domovem raftingu a lidé tu kanoistiku mají rádi,“ říká Roman Mornštejn, jenž bude již na svém sedmém mistrovství světa.

Česká republika je ve sjezdu na divoké vodě pojmem, přesto v individuálních závodech získává medailí jako šafránu. Cenné kovy spíše sbírají její konkurenti: Francie, Německo, Chorvatsko, Slovensko, Itálie. Více šancí se českým lodím dává při závodě družstev, přesněji řečeno hlídek. Dlouhé roky hrály prim ty kajakářské. Na posledním ME však zazářily zlaté kanoe, a to hned dvakrát.

„Na jednu stranu se dá říci, že medaile z hlídek jsou hodně reálné, na druhou se neodvažuji tipovat. Protože závody družstev jsou specifické, ve kterých se může stát cokoliv. Na případnou chybu je totiž více adeptů,“ dodal Roman Mornštejn, který si stejně jako ostatní členové reprezentačního družstva vyjel nominace v Českém poháru.

Východočeská kanoistika vysílá do bojů devět statečných

Roman Mornštejn – TJ Synthesia Pardubice
Každoročně sedává do C2. Několik let mu dělá společnost Petr Veselý (VK Dolní Kounice). Vzájemnou spolupráci načali v roce 2002, letos je čeká pátý světový šampionát. V individuálních závodech by se chtěli alespoň jednou umístit v první desítce. Za tohoto předpokladu by si mohli vyjet účast v závodech hlídek. Na šampionát se kvalifikovaly čtyři české deblové posádky, do závodu hlídek však mohou jen tři. Všechny jsou vyrovnané, žádná příliš nevyčnívá. Pokud by se to Mornštejnovi s Veselým podařilo, medaile by nemusela viset až příliš vysoko.

Lukáš Uncajtík – TJ Synthesia Pardubice
Několik let bylo jeho jméno spojováno se singlem. Na C1 si vyjel i evropskou medaili. Kvůli pracovní vytíženosti však přesedlal na deblkanoi. V loňském roce získal s Markem Rygelem bronz na ME a dvě zlata v hlídkách. Po poháru v Austrálii se však jejich cesty rozešly. Chtěl se vrátit na singl, ale setkal se s olomouckým Davidem Lisickým, který rovněž přišel o parťáka. Spolu se kvalifikovali na MS do Sortu. Jejich cílem je umístění do osmé příčky v individuálních závodech, což by je katapultovalo do klání hlídek. Poněkud je limituje fakt, že jsou oba praváci.

Klára Paďourová – SKK Vysoké Mýto
Největší překvapení této sezony, benjamínek reprezentačního týmu. Na vodě jezdí od šesti, ale ke sjezdu se dostala před pěti lety. V roce 2009 se jako nejmladší členka české juniorské výpravy vydala na MS do švýcarského městečka Buochs, kde dvakrát obsadila 17. místo. Její snaha zlepšovat se, se projevila hned na jaře. Jako nejlepší česká juniorka si vyjela seniorskou reprezentaci ve sprintech i na dlouhých tratích v K1. Do Sortu jede sbírat cenné zkušenosti. Jejím vrcholem sezony má pro ni být MEJ v srbském Kraljevu, kde by chtěla překvapit.

Tomáš Kejklíček – TJ Synthesia Pardubice
Není žádným zelenáčem. Pokud by si měl vybrat v oblíbenosti mezi dlouhým závodem a sprintem volil by druhou alternativu. Co se týče klasického sjezdu, řeka Noguera Pallaresa není moc stavěná na něj. Ve sprintu by mohl překvapit z jednoho prostého důvodu: jedná se spíše o silového závodníka. Na trati by měly být pouze dvě lehce technické pasáže a zbytek této krátké distance se musí odřít. Je to hlavně o pádlování, a přitom by mohl uplatnit svoji velice dobrou fyzičku. Umístění v první desítce by bylo úspěchem. Nominoval se do sprintových hlídek.

Aleš Marek – Lokomotiva Trutnov
Kajakář, vodácký zálesák. Španělský světový šampionát je již jeho šestým. V bohaté sbírce se mu lesknou čtyři tituly mistra světa z hlídek. Letos prý o konkrétních cílech nepřemýšlel. Největší radost má z toho, že se dostal na pořádnou řeku, o kterých je v poslední době nouze. Bude startovat v obou individuálních závodech. Chtěl by si vyjet účast v hlídce pro dlouhý závod a obhájit světové prvenství. Sprintové hlídky nepojede, neboť se konají před závodem jednotlivců. Složení družstva vychází z nominačních závodů. V nich skončil těsně pod čarou.

Ondřej Rolenc – TJ Synthesia Pardubice
Talent, kterého nám může svět závidět. V juniorské kategorii se stal neomezeným vládcem planety a již v mládežnických letech nakoukl do seniorské reprezentace. Teď by to potřeboval potvrdit i v dospělé kategorii. Letos je v ní oficiálně prvním rokem. Sám nejlépe ví, že už nebude tak jednoduché v silné konkurenci kosit úspěch za úspěchem. Ve dlouhém závodu by mohl pomýšlet na umístění do osmé příčky. Důležité bude, jak se popere s neobyčejnou délkou. Společně s Rygelem a Novosadem by mohl reprezentovat republiku i v hlídkách.

Daniel Suchánek, Jan Jílek – SKK V. Mýto
Na vodě spolu jezdí od devíti let. V roce 2008 se nominovali na první mezinárodní závod a to na MEJ v italské Valtellině, kde skončili na 7. a 8. místě. Jejich dalším velkým závodem bylo loňské MSJ ve švýcarském Buochsu, kde získali bronz a obsadili pátou příčku. Letošní rok je pro ně něčím novým, neboť se dokázali kvalifikovat na MS dospělých. Ve Španělsku budou především získávat cenné zkušenosti. Jejich snem je vyjet si závody hlídek C2. Za vrchol sezony však považují MEJ v srbském Kraljevu, kde si chtějí ještě vylepšit předchozí počínání.

Radka Valíková – TJ Synthesia Pardubice
Původním „povoláním“ kajakářka. V loňském roce získala v této disciplíně na mistrovství Evropy dvě bronzové medaile. Pak však onemocněla zápalem plic, který vyléčila až po několika dávkách antibiotik. Její oslabený organismus nestačil na zátěž tak náročného sportu, jakým sjezd na divoké vodě je, a tak ze zdravotních důvodů nestartovala v seriálu Českého poháru. Novou šanci ji otevřela kategorie C1, která bude premiérou i na světovém šampionátu. Těžko odhadovat, kolik se sejde na startu lodí, každopádně by měla usilovat o jednu z medailí.