Ano, řeč je o novém kouči BK Synthesia. Stal se jím Jan Slowiak. Jeho asistentem bude Oldřich Zdobinský. Hlavního trenéra jsme krátce před odjezdem do Harrachova požádali o rozhovor.

Vaši svěřenci se znají dva dny. Máte za sebou několik hodin vzájemných kontaktů. Až na Martina Sýkoru a pár pardubických mladíků budete připravovat pro Mattoni NBL zcela nový tým. Jaké máte pocity po nástupu svých svěřenců do přípravy?
Až na tři reprezentanty, kteří tu s námi nejsou, se všichni poznáváme. Hráči dostali nezbytné informace a pravidla, podle nichž se musíme všichni řídit. Pocity z prvních hodin po srazu mám velmi dobré. Hráči byli očividně rádi, že jsou již pohromadě.

Už se vám někdy stalo v trenérské kariéře, že jste dostal do rukou kompletně nový tým?
Ano, podobné to bylo právě v Liberci, kde jsem v minulé sezoně působil. Rozdíl je v tom, že Pardubice mají v Mattoni NBL tradici: jde o stabilizovaný klub, který má svoji historii. Liberec měl v začátku pouze vizi, tady je již na čem stavět. Osobně jsem za naši situaci, kdy téměř všichni hráči jsou klubovými nováčky, docela rád. Všichni hráči i celý realizační tým mají stejnou motivaci něco v tomto klubu dokázat. To považuji za velké plus. Tohle všechno může být naše velmi silná zbraň.

Jedete na jedenáctidenní soustředění do Harrachova. To bude nepochybně zaměřeno na kondici, ale také na vzájemné poznávání. Co ještě lze od soustředění očekávat?

To, co bylo vyjmenováno, platí. Hráče chci poznat i při nebasketbalových aktivitách, tedy při různých společných akcích či při alternativních sportech. Ale my tam v první řadě jedeme pracovat. Rozvinout fyzický fond, na kterém později chceme stavět. Sezona je složena ze 44 zápasů v základní části a dalšími pak v play off. To je slušná porce. Vedle fyzické přípravy a schopnosti hrát na vysoké výkonnostní úrovni i v březnu , je výborná kondice i významnou prevencí proti zranění. Proto na kondiční připravenost kladu silný důraz a přiznávám, že je to i hlavní cíl našeho soustředění.