Na druhém místě skončila sportovní gymnastka Zuzana Mohylčáková z Předměřic, na třetím místě se umístila krasobruslařka Barbara Dufková z Milevska, čtvrtý byl Josef Kašík, který v Jeseníkách založil tým horských kol. Všichni si rozdělili ceny za 140 tisíc korun.

V minulých ročnících byli korunováni dva trenéři fotbalu a jeden z prostředí florbalového. Nyní má projekt Díky, trenére nečekaného, ale velice atraktivního krále.

„Vůbec jsem s tím nepočítal. Bylo pro mě ctí, že jsem se dostal do finále a mohl široké veřejnosti více představit bojový sport, který miluji. To, že jsem uspěl v konkurenci padesáti sportů, mi ještě nedochází,“ říkal se slzami v očích Lukáš Novák, který vede tým Vem Camará capoeira Pardubice.

Za poslední pět let přivedl k tomuto brazilskému bojovému umění, který zahrnuje boj, tanec, akrobacii, zpěv nebo hru na nástroje, už padesát nováčků. A že se jedná spíše o zájmovou činnost? Omyl. Capoera byla nově vyhlášena regulérním bojovým sportem.

„Například v Brazílii je capoera druhým nejrozvinutějším sportem po fotbale. Naše asociace pořádá mistrovství Evropy a světa. Rozhodčí hodnotí ladnost a techniku pohybu, u dospělých se soustředí na odrazové techniky,“ popsal Novák, podle kterého patří Češi ke světové elitě. „V minulém roce vyhrála jedna naše závodnice a zároveň trenérka mistrovství světa. Brazilci nás velice uznávají.“

Novák vystoupil během finálového Dne trenérů mládeže jako vůbec poslední. Společně se svěřenci předvedl energickou tréninkovou jednotku za hudebního doprovodu. K vidění byly přemety s vysokými kopy a sám Novák několikrát předvedl salto. Pardubický trenér ohromil porotu – a ta měla skutečně exkluzivní složení.

Do pražské haly dorazil Marian Jelínek, hokejový trenér a sportovní psycholog. Dále basketbalová reprezentantka Ilona Burgrová, pedagog a trenér Zdeněk Vojta. Soutěžící hodnotili také fotbalista Zdeněk Grigar, loňský vítěz, Petr Rydl, hlavní iniciátor celého projektu a Jiří Vévoda, člen představenstva ČSOB.

Sjezd schodů na kole

A rozhodně se bylo na co dívat! V pražské hale se střílelo lukem do terčů, došlo na karate, nebo na krasobruslení na sucho. Trenérka Dufková předvedla dvojný skok. Velkou show ukázali mladí extrémní jezdci na horských kolech, kteří sjeli schody haly na Podvinném mlýně.

Hrál se pozemní hokej, cvičila se sportovní gymnastika a softbalisté pálili umělé míčky do diváků na tribuně. Poté porota vybrala čtyři nejlepší, kteří si to o titul rozdali v soutěžních hrách. „Letos byl závěrečný výběr obzvlášť náročný. Dokonce mi porota oznámila, že už sem nechce chodit, protože vybrat čtyři kandidáty bylo skoro nemožné,“ dodal s úsměvem Petr Rydl, hlavní iniciátor akce.

Postupující čtveřice si vylosovala čtyři děti od nepostupujících trenérů, načež každá z nich dostala čas na přípravu a promyšlení strategie. Na všechny totiž čekaly tři týmové soutěže.

„Taktiku jsem si promýšlel hodně. První hra byla hlavně o rychlosti. Měl jsem štěstí, že jsem si nalosoval do týmu dva karatisty. Ve druhé soutěži bylo důležité, aby se děcka nebouchla o překážky. A ve třetí hře jsme taktiku měli – každý v pexesu otáčel jednu vybranou osu. Vše naštěstí vyšlo,“ popisoval strategii vítěz Novák.

Novinky ve formátu

Akce Díky, trenére v letošním roce poupravila formát. Místo třiceti postupovala do semifinále šestnáctka trenérek či trenérů. Do finále se pak dostalo osm z nich. Celkem společnost do letošního ročníku přihlásila skoro 800 lidí, co vedou děti ke sportu.

„Myslím, že tento formát se osvědčil. Sice máme za sebou čtyři ročníky, ale pořád jsme nepoznali spoustu dalších skvělých trenérů, co ve svém volnu věnují dětem. Doufám, že další z nich poznáme při dalším pátém ročníku,“ dodal Rydl.

Poprvé byl v letošním roce zvolen Trenér sympaťák, o kterém rozhodli zaměstnanci ČSOB. Cenu si odnesla sportovní gymnastka Zuzana Mohylčáková. Finanční odměnu obdrželi všichni finalisté.

Seznam finalistů:Helena Bauerová, lukostřelba
Martin Blatoň, karate
Barbara Dufková, krasobruslení
Josef Kašík, mountain bike
Markéta Matějovská, pozemní hokej
Zuzana Mohylčáková, gymnastika
Petr Němeček, softball
Lukáš Novák, capoeira