Triatlonový závod Czechman je každoročně velkou podívanou. Sedm set triatlonistů v neoprenech se postaví na pláž písníku Hrádek v Dolanech, aby se najednou vydali na trať jedné z nejoblíbenějších triatlonových akcí v Česku.

„Jsme rádi, že oproti loňsku se můžeme těšit na nárůst počtu závodníků,“ říká Tomáš Petr, ředitel závodu.

S účastníkem Světových pohárů

Czechman přitom není jen o hlavním závodu. Celý program odstartuje už dnes, kdy se v Dolanech koná plavecký závod na 1900 metrů Czechman Swim. V sobotu se uskuteční hlavní závod ve středním triatlonu. V neděli se pak koná rovněž již "vyprodaný" Czechman Short na distancích 0,6-26-6 km, na jehož startu budou dvě stovky triatlonistů. Posledním závodem pak bude žákovský Czechman Kid’s, který je součástí Českého poháru v krátkém triatlonu.

„V této chvíli jsou uzavřené přihlášky na hlavní závod a také na Short. Na místě se budou moci registrovat jen účastníci pátečního plaveckého závodu a také nedělního žákovského závodu,“ doplňuje Tomáš Petr.

Hlavní a nejsledovanější událostí bude ale bezesporu Czechman Triatlon, první z pěti závodů Českého poháru v dlouhém triatlonu. Jeho startovní listina je nejen rozsáhlá, ale také nabitá zvučnými jmény.

V závodě žen budou na vítězství chtít útočit obhájkyně prvenství Barbora Besperát se Simonou Křivánkovou, která se ovšem teprve vrací do závodního kolotoče po mateřské pauze. Překvapit může Tereza Svobodová, bývalá reprezentantka v krátkém triatlonu, kterou čeká její premiéra na střední trati. Minimálně na stupně vítězů jistě pomýšlí také Hana Kolářová s Helenou Kotopulu.

Závod mužů slibuje obrovské drama. K hlavním favoritům se bude řadit Jan Volár, který byl ještě loni účastníkem Světových pohárů v olympijském triatlonu, v zimě ale přešel na delší distance. Výborné výkony předvádí v posledních dvou letech talentovaný Jakub Stádník. Už několikátý triumf se pokusí na pardubickém závodě získat Tomáš Řenč. Opomenout nesmíme ani Jan Šnebergera, Pavla Hradila, Petra Vabrouška, Jana Oppolzera nebo například Petra Cívelu.

V závodě čeká na triatlonisty 1900 metrů plavání v písníku Hrádek. Následovat bude cyklistická část (90 km), která se uskuteční ve dvou okruzích na mírně zvlněné trati. Závěrečný běh na 21 kilometrů je rozdělen do čtyř okruhů.