Červenec. Magické slovo pro děti a studenty, kteří házejí školu za hlavu a užívají si prázdnin. Podobné kouzlo má tento měsíc i pro obchodníky v Pardubicích. Úsměvy na tváři jim vyvolává Czech Open.

HEZKÉ PARDUBICE

Pardubice tři týdny v prvním měsíci prázdnin připomínají město různých ras a národů. V centru to, s nadsázkou řečeno, vypadá jako v Londýně či New Yorku.

„Mám hrozně rád, když jdu městem a někde sedí Holanďané, jinde Němci, pak potkám skupinku Rusů. No a všichni se baví. Samozřejmě, že při té mase lidí se občas najde i nějaký blbec, který se opije a dělá výtržnosti. Nicméně to procento problémových není vyšší než u běžné populace. Drtivá většina si to užívá. To se pak velice příjemně poslouchá, jak jsou Pardubice krásné a čisté. Mně to normálně nepřijde, ale lidé, kteří přijedou zvenku, si naše město chválí. Není všechno černé, jak to leckdo vidí," podotýká zástupce ředitele Petr Laušman.

PENÍZE SE JEN SYPOU

V sedmém nebi jsou nejen provozovatelé kulturních památek a zařízení, ale hlavně obchodníci. V Pardubicích roste kupní síla.

„Červenec je, co se týče tržeb, nejsilnějším měsícem v roce. Naopak srpen nejslabším, protože Pardubice jsou prázdné. Asi se to srovnání netýká restaurací a obchodů někde na okraji města, ale v centru. Význam festivalu je v této oblasti jasný," říká Petr Laušman.

SIBIŘSKÁ TRADICE

Není to zásluha pouze jednotlivců. Do Pardubic totiž přijíždí celé jejich rodiny. A víte, že třeba děti si toho navymýšlí…

Trend v návštěvě celých rodin pokračuje, pouze 
v menším měřítku. Tím, že ubylo Rusů, ubylo i návštěv jejich rodin. Respektive návštěv po celou dobu festivalu. „Zářným příkladem byla rodina pana Potapova ze Sibiře. Do Pardubic jezdilo čtyřicet, padesát lidí. Přiletěli 13. července a odlétali 1. srpna. Loni absentovali a letos jich dorazilo patnáct. Na podobnou dovolenou vždy šetřili celý rok i s přispěním šachového sponzora, který jim hradil část nákladů. Díky tomu mohli brát celé rodiny. No a ta podpora sponzorů se také omezila, neboť rubl proti euru výrazně oslabil, a to dva a půl krát. A ono je velký rozdíl dát za dovolenou deset tisíc nebo pětadvacet," přemítá Petr Laušman.

Rusové však nejsou výjimkou. Na východ Čech vždy dorazí rodinné skupinky z Německa, Polska, ale i dalších států.

„Rodiny z těchto zemí jezdí na kratší dobu. Je to logické, mají to blíž. Takže přijedou třeba na týden nebo deset dní. Na daný turnaj," vysvětluje Laušman.