Svitavy – Pro osmé vítězství v tomto ročníku nejvyšší soutěže si svitavští basketbalisté dojeli na sever Čech. Bylo to sice po boji, který se rozhodoval v závěru, ale zaslouženě, protože Tuři hrající i s novou posilou Martinem Sýkorou vedli po většinu hracího času a po klíčových trojkách svého rivala v tabulce bodově dotáhli.

Levharti Chomutov – Qanto Tuři Svitavy 89:94  (21:24, 40:44, 61:70). Body: Glover 27, Fields 20, Bosák 11, Staněk 10, Žampach 8, Honomichl 8, Hanzlík 3, Pecka 2 – Deloach 19, Mróz 15, Jelínek 15, Macela 15, Harčár 12, Teplý 10, Sýkora 6, Moravec 2. Rozhodčí: Hruša, Znamínko, Jeřáb. Fauly: 22:26. Pět chyb: Jelínek (Svitavy). Trestné hody: 23/26 – 20/16. Trojky: 7:8. Doskoky: 27:33.
Tak sláva, i Svitavští umějí zahrát napínavou koncovku zápasu tak, že nemusí odcházet se svěšenou hlavou do kabiny. V Chomutově na nich bylo vidět, jak moc touží dát zapomenout na zkrat z utkání proti Ústí nad Labem, a téměř po celou dobu si udržovali mírný odstup. Žádný rozhodující trhák ale nepřišel a Levharti, kteří spoléhali výhradně na americké duo Glover – Fields, mohli stále myslet na obrat.
Ten však nepřišel, byť to za stavu 80:82 minutu a půl před koncem vypadalo všelijak a začalo se vzpomínat na nedávné pokažené závěry zápasů. Pak se ale přesně za tři body trefili Harčár s Mrózem a kolektivní výkon Svitav nakonec přece jenom slavil úspěch.

BK JIP Pardubice – ČEZ Basketball Nymburk 66:81 (19:25, 41:39, 52:63). Hráno v pátek.

Kapitán lituje jasného závěru

Tohle už jim neprošlo… Pardubičtí basketbalisté mohli zaokrouhlit počet svých výher v řadě na deset. Jenže Nymburku se jejich kralování nelíbilo, a tak je porazil 81:66. Pardubický kapitán ZBYNĚK POSPÍŠIL se z prohry nijak nehroutil.

Zbyňku,  Nymburk váš tým na začátku posadil na kolotoč. Po třech a půl minutách vedl 15:6. Bylo na jeho úsilí vidět, že se mu nelíbí dlouhá pardubická série?
Nemyslím si, že měli nějakou extra motivaci. O naší šňůře věděli, jejich nástup byl ale standardní. Hráli svůj basketbal. Prakticky všechno jim vycházelo. Nečekali jsme, že někteří hráči budou proměňovat střely z venku.

Máte na mysli Naymicka, který vám v tomto úseku nasázel hned devět bodů?
Ano, přesně tento hráč nám nejvíce škodil. A my od začátku ztráceli. Museli jsme některé věci změnit, abychom jejich nápor zastavili.

Sáhli jste ke zbrani zvané time out. V tomto zápase se ukázalo kouzlo včasného zásahu ze střídačky. Co jste si vyslechli?
Spíše došlo na taktické rady. Začali jsme kombinovat se zónovou obranou. Také jsme praktikovali jiné varianty v útoku. Tím jsme soupeře na chvíli vyvedli z rytmu.

V ten moment na palubovce řádil Žabas, který proměňoval i z nemožných pozic, viďte?
Určitě. Koše Eva nám hodně pomohly. Zjistili jsme, že se s nimi můžeme hrát. Nabyté sebevědomí se nás drželo až do konce poločasu.

Toto sebevědomí dohromady s devíti výhrami v zádech Nymburk pořádně válcovalo. Během minuty jste smazali desetibodové manko…
Dostali jsme čtrnáct bodů za celou druhou čtvrtinu. To už se dá mluvit o solidní obraně.

Počkejte, nemyslíte, že sem patří slovo vynikající obrana?
(směje se) Tak dobře. O vynikající obraně. Soupeře jsme nepouštěli do lehkých střel a nenechávali jsme je dávat ani rychlé koše z protiútoků.  Ubráněné akce nám dodávaly větší víru v útočném snažení. Také proto se misky vah převážily na naši stranu.

Plus minus vyrovnaný stav jste drželi ještě pět minut po přestávce. Pak Nymburk prakticky z ničeho unikl na rozdíl deseti bodů. Bylo to tím, že se všechny míče odrážely k soupeři?
V tomto asi tříminutovém úseku jsme najednou neměli snad ani jeden obranný doskok. A dát Nymburku v jednom útoku druhou nebo třetí střelu je smrtící. To se vymstí každému týmu, který hraje proti Nymburku. Navíc jsme hráli staticky v útoku. Tyto dva faktory jsou rozdíl deseti patnácti bodů během chvíle.

Prohrávat s Nymburkem před poslední čtvrtinou o jedenáct bodů je poměrně frustrující. Jak  je těžké dohánět velkou ztrátu proti soupeři takového kalibru, aby člověk mohl odejít z palubovky se vztyčenou hlavou?
O to by se měl pokusit každý tým. Když se prohrává a je jedno o kolik, nesmí se sklopit hlavy. Proti Nymburku se musí bojovat čtyřicet minut. Nesmí se nic vypustit.To by nebylo důstojné.

Na utkání přišlo téměř dva a půl tisíce diváků. Mrzí vás hodně, že jste nedovedli zápas do vyrovnané koncovky?
Ano, mrzí. Protože věřím, že by nás fanoušci při hratelné koncovce vyhecovali ještě k lepšímu výkonu a možná by nás dotáhli k vítězství.

Zbyňku, velká série je u konce. Oddychnete si, že už vám novináři nebudou předhazovat, kolikrát jste vyhráli v řadě?
Já jsem to nějak zvláště nevnímal. Soustředil jsem se na každý  zápas. Proč se na to teď  nedívat tak, že jedna série končí a nová může začít.