Mějte se na pozoru, tady už se nic neodpouští! Tento vzkaz by si měli donekonečna opakovat svitavští basketbalisté. Těm totiž dnes začíná předkolo play off. Střetnou se s úřadujícím mistrem Slovenska, kterého v sezoně dvakrát porazili. Série se hraje na dva vítězné zápasy. Odveta v sobotu ve Svitavách a případný rozhodující duel v pondělí v Levicích.

Jejich pardubičtí kolegové jsou stále ještě ve fázi nadstavbové části. V posledním domácím střetnutí hostí nevyzpytatelný celek USK Praha. Pokud chtějí ještě alespoň trochu pomýšlet na lepší než čtvrté místo musejí za každou cenu vyhrát.  Třeba i v prodloužení, což jim s ohledem na nedávná dvě vystoupení před vlastním publikem nečiní nějaký problém.

SKUPINA A1

ST 18.00: BK JIP Pardubice (3. místo, 57 bodů) – USK Praha (6. místo, 49 bodů).
Pardubický klub by v této sezoně mohl fungovat jako zdravotní středisko. Kam se chodí pravidelně… Když už to vypadalo, že je zraněním konec, marodka se rozšiřuje. K dlouhodobě zraněnému Kotasovi přibyl nedávno O. Peterka. Se sebezapřením hraje Muirhead a v závěru prodloužení s Kolínem odkulhal z palubovky Arnold.

„Zápasy s USK Praha jsou pro nás v letošní sezoně specifické tím, že k nim nenastupujeme kompletní. Vlastně s výjimkou pohárového utkání v Ústí nad Labem, které jsme paradoxně prohráli.  Z toho pro nás plyne, že ani bez některých našich důležitých hráčů nejsme bez naděje na výhru. I když respektujeme opět vzrůstající formu Pražanů, tak věříme, že se nám podaří zvítězit,“ podotkl pardubický trenér Jan Slowiak.

V tomto utkání stejně jako v předchozím, které Pardubice skvěle rozehrály a pak málem zplakaly nad výdělkem, rozhodne psychika.
„Víme, že před námi leží další klíčový zápas, který musíme zvládnout hlavně v našich hlavách. USK má v týmu výborné tříbodové střelce, ale to my také. Proto si nemyslím, že by tento zápas rozhodla střelba z větší vzdálenosti. USK proti nám nějakou tu trojku dá. Zaměřit se jen na obranu této herní činnosti by byla chyba,“ tuší pardubický kapitán Zbyněk Pospíšil.

PŘEDKOLO PLAY OFF

ST 18.00: Astrum Levice – Tuři Svitavy.
Nebýt zkratu v koncovce zápasu s Chomutovem, začínali by Tuři sérii hranou na dvě vítězství na domácí palubovce. Kdyby ale neplatí, a tak předkolo otevřou v bouřící aréně loňského slovenského mistra, jehož vždycky povzbuzuje více než dvoutisícové hlediště.
Úloha favorita je na straně Levic, které již vypadly z play off slovenské ligy, a tak se mohou plně soustředit na Mattoni NBL. „Máme kádr na to, abychom se s nimi poměřili a bojovali o postup,“ věří svému týmu trenér Tomáš Pětivlas.

Vyřazovací část je pro převážně mladé svitavské hráče něčím novým. „Určitě budou rozhodovat zkušenosti hráčů, kteří mají podobné série za sebou. Proto potřebujeme, aby naši zkušení, tedy Miloš, Mróz či Meno, podali spolehlivé výkony,“ je si vědom Pětivlas.
Tuři budou muset zastavit zejména úderné levické střelce Granta, Sancheze či Lowhorna, kteří je v minulých zápasech hodně trápili. Vzájemná bilance je však 2:2 a Tuři se favorizovaného rivala nebojí.

„K úspěchu může vést pouze maximální výkon na útočné polovině, který bude podpořen neméně kvalitní obranou,“ zdůraznil svitavský lodivod, podle něhož herní styl levického družstva Turům sedí. O startu Špačka a Horáka, kteří kvůli zranění vynechali  minulá dvě střetnutí, se rozhodne na poslední chvíli.