Zní to jako pohádka. O Honzovi, který se vydal na šachovou oblohu a sundal z ní hvězdy… Bylo to sice trochu jinak, ale hezky se to poslouchá, nemyslíte? Převedeno do reality, ředitel mezinárodního festivalu šachu a her JAN MAZUCH a s ním jeho organizační štáb i fanoušci čtyřiašedesáti polí mají možnost sledovat ve velmistrovském klání v akci dvě super stars. Navíc se vztahem k Pardubicím. Hlavní turnaj totiž letos přilákal Sergeie Movsesiana a Viktora Lázničku.

V loňském roce vám šachová olympiáda „ukradla" z velmistrovského turnaje celou českou špičku. Letos si patrně chcete zchladit žáhu. Co vy na to?
Je to tak. Do turnaje se přihlásili dva excelentní hráči Sergei Movsesian a Viktor Láznička. Dokonce to vypadalo, že bude hrát i česká jednička David Navara. Tím, že byl druhý na mistrovství Evropy a stal se třináctým hráčem světa, tak jsme s ním měli dohodu, že po dlouhé době nastoupí ve velmistrovském turnaji. Na poslední chvíli nám ho ale vyfoukli pořadatelé uzavřeného turnaje v Bielu. Vrací se ale dvojnásobný vítěz Vlastimil Babula a další český přední hráč Jiří Štoček. Takže jsme maximálně spokojeni.

Doslova poprask v šachových kruzích vyvolala účast Movsesiana. Jak se vám podařil takový husarský kousek?
Bylo to velice jednoduché. Sergei mi sdělil, že by letos připadal jeho start v úvahu. Neváhal jsem a velmi rychle jsme se dohodli.

On dříve pravidelně vaše nabídky odmítal. Jak to zdůvodňoval?

Trochu mu vadilo, že ho všichni hráči znají. Každý ho zastavoval a chtěl se s ním minimálně pozdravit. Při tom ruchu kolem jeho osoby by se nemohl soustředit na hru. V tomto by byl turnaj pro něj trochu náročnější.

Proč tedy obrátil a do velmistrovského klání se přihlásil?

Sergei po konzultaci s trenérem Arménie, za kterou závodí, usoudil, že by nebylo špatné, kdyby si nějaký podobný turnaj zahrál. Prý mu to doporučil.!

Jak zprávu přijali šachoví příznivci a vy osobně?
Turnaj je díky účasti Sergeie pro pardubické fanoušky daleko zajímavější. Startují dva šachisté, kteří mají k vztah k Pardubicím. Co se týče mě samotného, já jsem nadšen. Je to super, protože jeho absence v hlavním turnaji byla hodně dlouhá. Naposledy se ho zúčastnil před sedmnácti lety. Když vezmu v potaz, že je to ještě mladý člověk, tak ta pauza byla opravdu velká.

Movsesian platí za velkého pardubického patriota. S městem spojil velkou část svého života. Mohla ho i tato skutečnost vést k tomu, aby se přihlásil?
Sergei celou dobu, co pobývá v Čechách, hrál pouze za Pardubice. Přitom momentálně žije převážně v Praze. Není to jen o tom, že by za ně už přes dvacet let nastupoval, on také každoročně pomáhá vytvářet základ extraligového týmu ŠK Rapid. Rovněž tato jeho manažerská činnost je obrovským přínosem pro klub i samotné Pardubice.

Vy znáte Movsesiana jako své příbuzenstvo. Dají se při zrádnosti švýcarského systému nějak odhadnout jeho šance?
Jisté je to, že k turnaji přistoupí velice zodpovědně. Jeho koncentrace bude vyšroubována na maximální obrátky. Podle mého názoru patří k velkým favoritům na celkové prvenství. Ale jak jste již podotkl, švýcarský systém je velice zrádný. Hraje se na devět kol a slabší hráči mohou zaskočit ty silné.

Druhou star velmistrovského turnaje je bezesporu Láznička. Co vedlo jeho k účasti?
Zeptali jsme se ho, jestli nechce hrát. V loňském roce reprezentoval na šachové olympiádě v Norsku, ale předloni v hlavním turnaji startoval. Tak jsme ho naťukli. Viktor by hrozně rád tuto velmistrovskou soutěž vyhrál. Kolem něj se totiž motají hráči, kterým se to už podařilo. Jako Vlasta Babula, Zbyněk Hráček. A před dvaceti lety zvítězil jeho někdejší trenér Sergei Movsesjan.

Jak jste již naznačil i Láznička má k Pardubicím vřelý vztah. Co více si přát pro atraktivitu velmistrovského turnaje?
Je pravda, že Viktor se naučil hrát šachy v Pardubicích. Kdykoliv mohl startoval na Czech Open, nebo alespoň přijel vyjádřit festivalu podporu. Společně se Sergeiem by mohli být velkým lákadlem. A je úplně jedno, že momentálně hájí barvy Nového Boru. V současnosti v Pardubicích nejsou hráči, kteří by se těmto dvěma mohli rovnat. Jako pořadatelé se tetelíme blahem (smích).

Při své poslední účasti nezvládl přímý souboj o vítězství. Co jeho letošní šance?
Ta památná partie s Nisipeanem je už dva roky stará. Viktor od té doby zaznamenal několik dobrých výsledků. Jsem přesvědčený, že bude bojovat o první místo.

Když už jste zmínil jméno Nisipeanu. Dvojnásobný vítěz v letošní startovní listině chybí. Přitom při svém prvním vítězství sliboval, že bude do Pardubic jezdit pravidelně…
Liviu Nisipeanu v budoucnu zase přijede. Je hodně šachistů, kteří si dají od nás pauzu. Bavili jsme se spolu, mluvil o tom, že to chce nějakou změnu. Navíc vyhrál dvakrát po sobě, a to se už trochu vytrácí motivace.

Jste tedy bez obhájce. Na druhou stranu v minulosti se pouze dvěma šachistům podařilo zopakovat triumf z předchozího roku. Opravdu za to může jen švýcarský systém?
Není to tak dlouho, co jsme neměli obhájce prvenství. A vlastně hráče, který by vyhrál velmistrovský turnaj dvakrát. Poprvé se to podařilo Vlastovi Babulovi, a to v roce 2007. „Double" si připsal premiérově Anton Korobov v letech 2009 a 2010. Jeho kousek napodobil loni a předloni Liviu Nisipeanu. Skutečně bych to přičítal jen a jen švýcarskému systému.

Hovořili jsme o pardubických návratech. Na Czech Open se ale znovu objevují i zahraniční hráči, kteří se ho v minulosti pravidelně zúčastňovali. Například Kononenko…
Dmitry Kononenko je velmi zajímavé jméno. Čirou náhodou jsme objevili fakt, že on kromě Czech Open žádné turnaje nehraje. Přestože je to hráč, takové obrovské síly. V loňském roce podcenil udílení víz a do Pardubic ho z Ukrajiny nepustily administrativní záležitosti. Při zjišťování ratingu jsme přišli na to, že je navlas stejný jako předloni. Na můj přímý dotaz, to také potvrdil.

Kolik letos očekáváte v hlavním turnaji účastníků?
Po loňském mírném propadu, to letos odhaduji na počet kolem 280 šachistů.