Nemohou chybět. Kde? No přeci tam, kde se lámou hlavy. Ne doslova… Spíše tam, kde na plné obrátky pracují mozkové závity. A to je přesně případ mezinárodního festivalu Czech Open. Řeč je o luštitelských a řešitelských úlohách. Středa 27. července bude v Tipsport areně patřit křížovkám, sudoku i kakuru.

TŘI STA LIDÍ PRAVIDLEM

Třináct. Traduje se, že je to nešťastné číslo. Jenže pořadatelé soutěží, kde prim hrají slova i čísla, mohou být potěšeni. O jejich služby totiž organizátoři největšího festivalu svého druhu na světě stále stojí. A k pobytu na výsluní je katapultoval nebývalý zájem z řad šachistů, ale i kolemjdoucích. Z těch se za dvanáct uplynulých ročníků stali pravidelní soutěžící.

„Každoročně se zapojí do našich aktivit kolem tří set lidí. Stalo se nám také, že jsme jich napočítali ke čtyřem stovkám," přibližuje Jiří Zvolánek, ředitel křížovkářské části festivalu.

GENIÁLNÍ NÁPAD

Kvarteto. A teď se nebudeme bavit o hře pro děti, kde musíte nasbírat čtyři stejné tematické karty. Čtyřka zna-mená počet nabízených rébusů: křížovka, osmisměrka, sudoku a kakuro.

„Osmisměrka bude již potřinácté složena pouze ze šachových příjmení. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak udělat jedno zadání pro Čechy i cizince. Prostě, aby to mohli luštit všichni a já to mohl dohromady vyhodnocovat. No a napadlo mě toto mezinárodní řešení. Takže se liší pouze v titulku, který je buď v češtině, angličtině nebo ruštině. Zato švédská křížovka je připravena výhradně pro české hráče. V tajence se dozví vtip ze šachového prostředí. Sudoku i kakuro jsou početní rébusy a jak je známo, čísla platí pro všechny stejná. Takže tam to vymýšlení je v pohodě," vypočítává s úsměvem Jiří Zvolánek.

RADĚJI HODINU A DOBŘE

Jestli jsou křížovky a číselné hlavolamy vašimi koníčky, tak od 14 do 20 hodin máte ideální šanci poměřit síly 
s ostatními protivníky. Ale pozor, nespěchejte s odevzdáním úkolu…

„U všeho rozhoduje správnost. Ne jenom tajenky, ale všech políček. Čas je až pomocné kritérium. Jinými slovy – raději luštit hodinu než pět minut a mít tam chybu. Ani já si ji nemohu dovolit, a tak všechno třikrát kontroluji. Mám na to vymezen čas od středeční noci do rána. Ve čtvrtek dáme výsledky do tabulek a 
v pátek se soutěžící dozví, jak se prosadili v konečném pořadí. V pátek je pak vyhlášení výsledků," objasňuje Jiří Zvolánek.

Co je vlastně co?
Křížovka: je luštitelská úloha založená na křižování výrazů vpisovaných do obrazce. Cílem je úplně a správně vyplnit, případně vytvořit obrazec křížovky a nalézt tajenku.
Sudoku: je logická hra, jejím cílem je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané zčásti vyplněné tabulce. V každém řádku, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců jsou použita vždy všechna čísla, ovšem každé jen jednou.
Kakuro: spočívá v doplňování čísel do prázdných políček. Do dané části řádku či sloupce je třeba doplnit různá (tj. neopakující se) čísla 1 až 9 tak, aby jejich součet vždy odpovídal číslu zadanému vlevo od této části řádku (resp. nad touto částí sloupce).