VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U luštění křížovek a řešení číselných hlavolamů se spěch nevyplácí

Pardubice - Vyplňování políček na akci Czech Open již zdomácnělo.

27.7.2016
SDÍLEJ:

Jiří ZvolánekFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Nemohou chybět. Kde? No přeci tam, kde se lámou hlavy. Ne doslova… Spíše tam, kde na plné obrátky pracují mozkové závity. A to je přesně případ mezinárodního festivalu Czech Open. Řeč je o luštitelských a řešitelských úlohách. Středa 27. července bude v Tipsport areně patřit křížovkám, sudoku i kakuru.

TŘI STA LIDÍ PRAVIDLEM

Třináct. Traduje se, že je to nešťastné číslo. Jenže pořadatelé soutěží, kde prim hrají slova i čísla, mohou být potěšeni. O jejich služby totiž organizátoři největšího festivalu svého druhu na světě stále stojí. A k pobytu na výsluní je katapultoval nebývalý zájem z řad šachistů, ale i kolemjdoucích. Z těch se za dvanáct uplynulých ročníků stali pravidelní soutěžící.

„Každoročně se zapojí do našich aktivit kolem tří set lidí. Stalo se nám také, že jsme jich napočítali ke čtyřem stovkám," přibližuje Jiří Zvolánek, ředitel křížovkářské části festivalu.

GENIÁLNÍ NÁPAD

Kvarteto. A teď se nebudeme bavit o hře pro děti, kde musíte nasbírat čtyři stejné tematické karty. Čtyřka zna-mená počet nabízených rébusů: křížovka, osmisměrka, sudoku a kakuro.

„Osmisměrka bude již potřinácté složena pouze ze šachových příjmení. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak udělat jedno zadání pro Čechy i cizince. Prostě, aby to mohli luštit všichni a já to mohl dohromady vyhodnocovat. No a napadlo mě toto mezinárodní řešení. Takže se liší pouze v titulku, který je buď v češtině, angličtině nebo ruštině. Zato švédská křížovka je připravena výhradně pro české hráče. V tajence se dozví vtip ze šachového prostředí. Sudoku i kakuro jsou početní rébusy a jak je známo, čísla platí pro všechny stejná. Takže tam to vymýšlení je v pohodě," vypočítává s úsměvem Jiří Zvolánek.

RADĚJI HODINU A DOBŘE

Jestli jsou křížovky a číselné hlavolamy vašimi koníčky, tak od 14 do 20 hodin máte ideální šanci poměřit síly 
s ostatními protivníky. Ale pozor, nespěchejte s odevzdáním úkolu…

„U všeho rozhoduje správnost. Ne jenom tajenky, ale všech políček. Čas je až pomocné kritérium. Jinými slovy – raději luštit hodinu než pět minut a mít tam chybu. Ani já si ji nemohu dovolit, a tak všechno třikrát kontroluji. Mám na to vymezen čas od středeční noci do rána. Ve čtvrtek dáme výsledky do tabulek a 
v pátek se soutěžící dozví, jak se prosadili v konečném pořadí. V pátek je pak vyhlášení výsledků," objasňuje Jiří Zvolánek.

Co je vlastně co?
Křížovka: je luštitelská úloha založená na křižování výrazů vpisovaných do obrazce. Cílem je úplně a správně vyplnit, případně vytvořit obrazec křížovky a nalézt tajenku.
Sudoku: je logická hra, jejím cílem je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané zčásti vyplněné tabulce. V každém řádku, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců jsou použita vždy všechna čísla, ovšem každé jen jednou.
Kakuro: spočívá v doplňování čísel do prázdných políček. Do dané části řádku či sloupce je třeba doplnit různá (tj. neopakující se) čísla 1 až 9 tak, aby jejich součet vždy odpovídal číslu zadanému vlevo od této části řádku (resp. nad touto částí sloupce).

Autor: Zdeněk Zamastil

27.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Požár auta na sídlišti Studánka.

Oheň popálil muže v obličeji

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Juniorské prsteny s nápisem NBA čekají na nové majitele

Pardubice – Kdo by neznal tři magická písmena NBA… Označující nejslavnější ligu světa šíří jméno basketbalu napříč celou planetou. Také v českých luzích a hájích je o NBA hodně slyšet. A to nejen díky Tomášovi Satoranskému, který je aktuálně jediným Čechem v zámořské soutěži, ale také díky mládežnické obdobě soutěže. Už před tím ji proslavil holický odchovanec Jiří Welsch. A právě nedávná posila BK JIP Pardubice se stala ambasadorem české Juniorské NBA.

Zastupitelé budou jednat o spalovně

Pardubice – Zasedání pardubického zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 14. prosince mimořádně už od 12 hodin, má na programu například projednání odkupu spalovny nebezpečného odpadu od společnosti AVE CZ, smluvní dokumentaci pořízení sídla ČSOB Pojišťovny nebo záměr výstavby terminálu B a terminálu Jih.

MHD bude jezdit o prázdninách ve školním roce jinak

Pardubice – Je všední den, ale do školy se nejde? Při cestě pardubickou městskou hromadnou dopravou (MHD) je na místě ostražitost. V pondělí totiž dochází k jemným změnám jízdních řádů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT