Vždyť jindřichohradečtí Lions sváděli do minulé sezony bitvy se svitavskými Dekstone Tury v nejvyšší soutěži. Uplynulý ročník jim fatálně nevyšel a „korunovali“ ho sestupem po prohrané prolínačce s Královskými Sokoly, ovšem nyní se netají úmyslem se do NBL vrátit. V základní skupině první ligy pro to dělají maximum, mají za sebou třináct kol a ve všech třinácti vyhráli, a to v průměru o třicet bodů!

Navíc jejich soupiska je rozhodně pozoruhodná. Jména jako Stanislav Zuzák či Jan Tomanec měla zvuk i v nejvyšší lize, přidejme například exsvitavského Martina Baštu nebo výtečného amerického střelce Terella Lipkinse. Tohle je výběr, který chce Tury určitě potrápit, však také Lions tuto pohárovou bitvu pro sebe označili za utkání roku.

„Naším letošním pohárovým cílem je pokusit se vybojovat účast na Final Four. Zatím jsme ale teprve před osmifinálovým měřením sil a v něm nás nečeká snadný soupeř. Domácí soupiska budí respekt, je složená z mnoha hráčů se zkušenostmi z nejvyšší soutěže. K utkání musíme přistoupit s maximální koncentrací a diktovat jeho tempo,“ nabízí jasný recept trenér Turů Lubomír Růžička.
„Očekávám, že zápas nebude jednoduchý. Víme, že Jindřichův Hradec má kvalitní tým a bude v plné sestavě. Pokud však utkání nepodceníme a bude hrát naši hru, tak ho určitě zvládneme,“ je přesvědčen pivot Šimon Puršl. Pohárový duel Jindřichův Hradec – Svitavy startuje dnes v 18 hodin. (rh)

Litoměřice jako děčínsko – ústecký mix

Už čtvrtá soutěž. Pardubičtí basketbalisté dnes vstupují do Českého poháru. Po Lize mistrů, FIBA Europe Cupu a Kooperativa tak načínají psát další knihu této sezony. Jejich prvním soupeřem bude účastník první ligy západní skupiny Slavoj BK Litoměřice. Utkání na severu Čech začíná v sedm hodin večer.

Litoměřický kádr by se mohl také nazvat jako Děčínsko – ústecký koktejl. Z města na soutoku Labe a Ploučnice mají zkušenosti s nejvyšší soutěží zejména stále aktivní Filip Kroutil a bývalá opora Admir Alič. Ten kromě dresu Válečníků navlékal přes hlavu tílko USK Praha, Ostravy a také Ústí nad Labem. V současném kádru Děčína jsou ještě David Žikla a Jan Karlovský. V barvách ústecké Slunety momentálně působí jenom Jan Maděra. Nicméně nemalé zkušenosti s pandím klubem mají také Adam Žampach (ten působil také v Děčíně) a Marek Slunéčko.

Litoměřice po třinácti odehraných kolech figurují, stejně jako Pardubice, ale o soutěž níž, na třetí pozici. Zatím si na svoje konto připsaly osm výher a pět porážek. Do českého poháru vstoupily zkraje prosince, kdy ve své hale zdolaly Sokol Vyšehrad 72:58 (nejvíce bodů: Karlovský a Maděra 17). Týmovými top skórery Litoměřic v dosavadním průběhu prvoligové sezony jsou pivot Karlovský (15,2 bodu) a křídelník Žampach (10,9 bodu).