Pamatujete? V osmdesátých letech minulého století se objevila na televizních obrazovkách soutěž s názvem Buď a nebo. Dnes zahajuje odvetná část v horní skupině Mattoni NBL a populární soutěž se, obrazně řečeno, vrací. Hned čtyři týmy se poperou o dvě lukrativní příčky. Tím je myšleno druhé a třetí místo.  Na východě Čech se odehraje její první kolo:  Buď Pardubice, nebo Prostějov.

Skupina A1

So 17.00: BK JIP Pardubice (4. místo, 52 bodů) – BK Prostějov (2. místo, 54 body).

Pardubický tým se střetl s Orly v této sezoně již čtyřikrát. Dvakrát v lize a dvakrát v evropském poháru. Bilance je vyrovnaná. V posledním pardubickém utkání škodil zejména Eitutavičius. Jenže ten už hanácký tým opustil.

„Soupeř možná bude mít ještě lepší pohyb míče v útoku. Eitutavičius občas míč dost držel. Na druhou stranu se v průběhu sezony rozehrával a ukázal i svoji střeleckou nebezpečnost. Jeho zkušenost může Prostějovu chybět, ale i Venta je solidním rozehrávačem. Větší minutáž mu může pomoci k nárůstu sebevědomí,“ soudí pardubický kouč Jan Slowiak.
Prostějovské komando disponuje silným podkošovým duem. Tam se budou mít pardubičtí hráči co ohánět.

„Pakliže chceme uspět, musíme pečlivě bránit zejména základní podkošové hráče Nicholsona s Petersonem. Ještě bych k nim přidal Smithe, který byl v posledním období zraněn a neodehrál všechny zápasy. Nicméně do posledního utkání v Kolíně už nastoupil. I on je velice nebezpečný hráč, a když se dostane do laufu, těžko se zastavuje. Musíme mu dovolit minimum otevřených střel,” varuje Jan Slowiak.

Skupina A2

SO 18.00: Tuři Svitavy (3. místo, 50 bodů) – Sluneta Ústí nad Labem (5. místo, 47 bodů).