Seriál tuzemských kvalifikací pro 121. Velkou pardubickou České pojišťovny je u konce. V rámci Francouzského dne se na dostihovém závodišti v Pardubicích běžela poslední. Počet třiadvaceti kvalifikovaných koní pro říjnový svátek se však zatím nemění. Podmínky sice čerstvě splnil Grilias, ale do říjnového překážkového vrcholu přihlášen není.

Hlavní dostih sobotního odpoledne, cena společnosti France Car s.r.o., která se běžela jako zmíněná čtvrtá kvalifikace, měl stejného vítěze jako před rokem. Triumf obhájil sedmiletý ryzák Valldemoso, vjehož sedle se objevil žokej Dušan Andrés. Reprezentant stáje DS Sendy Ostrava – Uhl, kterého připravuje trenér Jiří Uhl, zvítězil jistě o dvě délky před osmiletým valachem Karlsbadem sJosefem Sovkou. O dalších pět délek zpět skončila jedenáctiletá bělka Sixteen sžokejem Josefem Bartošem.

„Dostih nebyl úplně podle představ, ale vyhráli jsme, takže jsme spokojeni. Dneska jsme měli hodně štěstí. Teď aby se nás ještě drželo vříjnu a aby koník i jezdec zůstali zdraví,“ pronesl trenér Jiří Uhl.

Na start steeplechase cross country na 5800 metrů sdotací 200 tisíc korun se nakonec postavila devítka koní. Způvodní jedenáctky byli vyškrtnuti Nikaska a na poslední chvíli rovněž Wavelight Laser zdůvodu zranění žokeje Jana Faltejska vpředchozím dostihu. Do role favoritů byli pasováni Chenonceau sValldemosem, na paty jim měli šlapat především Dobyvatel, Polar Pond a Sixteen. Naopak outsiderem podle papírových prognóz byl Karlsbad.

O možnost kvalifikovat se do letošní Velké pardubické České pojišťovny se vydali bojovat Dobyvatel sImbirem. Dvojice Polar Pond a Grilias rovněž ještě neměla splněno, ovšem do říjnového vrcholu dosud nebyla přihlášena.

Do průběhu dostihu výrazně promluvil Velký anglický skok, na němž Dobyvatel ztratil svého jezdce a možnost startu vletošní Velké pardubické se mu rozplynula. Na Havlově skoku ho napodobil Imbir a také jeho naděje na říjnovou odměnu se přesunula do kategorie snů.

Finiš se pak stal jasnou záležitostí Valldemosa. Přestože se kněmu zezadu přibližoval Karlsbad, žokej Dušan Andrés spřehledem kontroloval vedení.
„Myslel jsem si, že Dušan na trávě nastoupil moc brzo. Podobně jako vprvní kvalifikaci, kdy jsme skončili druzí. Byl jsem přesvědčený, že zase prohrajeme. Ale tentokrát to dopadlo lépe,“ řekl Jiří Uhl, trenér vítězného Valldemosa. „Výsledek samozřejmě nepřeceňuji. Několik skoků se objíždělo, půda byla hluboká a konkurence nebyla taková jako vpředchozích kvalifikacích. Ale samozřejmě vítězství nás těší,“ dodal Jiří Uhl.

Třetí se za Karlsbadem objevila v cíli Sixteen. Dvojnásobná vítězka Velké pardubické předvedla výrazně lepší výkon než vkvětnové a srpnové kvalifikaci. „Bylo to lepší než minule. Měla chuť závodit. Vzávěru neměla zrychlení, jak jsme u ní zvyklí. Nevím, zda to bylo kvůli hlubší půdě nebo zda už není tak dobrá. Ale věřím, že do Velké pardubické to ještě vyladíme. Máme na to čtyři týdny,“ řekl trenér Josef Váňa starší.

Pardubický dostihový mítink ve výsledcích

IV. kvalifikace na Velkou Pardubickou, cena společnosti France Car s.r.o. – 1. Valldemoso (ž. Andrés), 2. Karlsbad (Sovka), 3. Sixteen (ž. Bartoš), 4. Grilias (ž. Váňa ml.), 5. Lakreg (ž. Mátl).

Další dostihy – Cena VČ divadla Pardubice: Hegnus (ž. Myška). Cena společnosti INTELCO: Cherwick (ž. Myška). Cena společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o.: Imágo (ž. Kousek). Cena OHD PARDUBICE: Cardam (ž. Brečka). Cena Veterinární kliniky Heřmanův Městec: Sortina (ž. Novák). Cena AGROVENKOV O.P.S.: Kasim (ž. Novák). Cena společnosti Léčebné lázně Bohdaneč a.s.: Be Jape (Mach). Cena ALLIANCE FRANCAISE: Gejzir (ž. Andrés).

(dk)