Při sobotním Francouzském dnu na dostihovém závodišti v Pardubicích vyvrcholil domácí kvalifikační seriál na 120. Velkou pardubickou České pojišťovny.

Vrcholem mítinku byla Cena firmy Havelka, steeplechase cross country kategorie National Listed na 5800 metrů o 200 tisíc korun. Čtvrtou kvalifikaci vyhrál šestiletý valach Valldemoso. V jeho sedle byl žokej Jan Faltejsek, který zastoupil zraněného Dušana Andrése. Vítězného koně připravuje trenér Jiří Uhl pro stáj DS Sendy Ostrava Neuvirt.

„Ve čtvrtek se Valldemoso drobně zranil. Navíc se nám ve druhém dostihu ještě zranil Dušan Andrés. Hned jsem volal majiteli, že ho škrtnu. Ten s tím ale nesouhlasil a dal mi volnou ruku k tomu, abych sehnal náhradu. Nakonec nám koník vše vynahradil. Udělal nám radost a věřím, že tímto vítězstvím to ještě nekončí,“ pronesl trenér Jiří Uhl.

O dvě a tři čtvrtě délky za vítězem Valldemosem skončil Lirain s žokejem Josefem Váňou starším. „Velmi příjemně mě překvapil. Před dostihem jsem myslel hlavně na to, jak přežít. Ale mýlil jsem se. Jeho výkon byl nad očekávání. V dostihu se choval super, dobře se vodil a skákal. Skoro neudělal chybu,“ pronesl Josef Váňa starší, jenž je zároveň jeho novým trenérem.

Poslední kvalifikaci dokončilo sedm z deseti koní. Čtvrtý Baggio a šestý Lakreg nově splnili podmínky pro účast v letošní Velké pardubické České pojišťovny. Počet kvalifikovaných koní v českém tréninku se tak rozšířil na 31.

Cenu Pardubického deníku pro čtyřleté a starší koně na 3900 m vyhrál Djabba v sedle s Liborem Šimůnkem.

(dk, re)

Francouzský den ve výsledcích

IV. kvalifikace na Velkou pardubickou České pojišťovny - Cena firmy Havelka:

1. Valldemoso (ž. Faltejsek, trenér Uhl, stáj Sendy Ostrava Neuvirt), 2. Lirain (ž. Josef Váňa st.), Josef Váňa st., Luka-www.trdelnik.com), 3. Kobuz (Pol., Šimůnek, Josef Váňa st., Jasna), 4. Baggio, 5. Welldancer.

Další dostihy:

I. 1. Kenya Dance (ž. Andrés), 2. Perla, 3. Beau,

II. 1. O'Key (ž. Myška), 2. Ursan, 3. Silver Regent,

III. 1. Zulejka (ž. Váňa ml.), 2. Oregonia, 3. Trinity,

V. Cena Pardubického deníku (steeplechase III. kategorie pro 4leté a starší koně na 3900 m o 80 000 Kč): 1. Djabba (Šimůnek, tr. František Zobal, stáj Rabbit Trhový Štěpánov), 2. Ready for Life, 3. Sherardo, VI. 1. Trewir (ž. Stromský), 2. Argentan, 3. Myanmar, VII. 1. Sajma (ž. Myška), 2. York City, 3. Numeryk, VIII. 1. Rabbit Well (Šimůnek), 2. Lwein, 3.Lingarry, IX. 1. Del Sole (ž. Bartoš), 2. Klaus, 3. Kelv.