Do ostrého závodu šel na konci června, kdy s osmiletým ryzákem jménem Rabbit Hawk Wing skončil sedmý. „Pěkně jsem se svezl. Myslím, že do budoucna je to kůň do Velké jako hrom," komentoval tehdy JOSEF VÁŇA starší.

Čtvrtou kvalifikaci v září ovšem nedokončili. I to byl jeden z důvodů, proč se nakonec osminásobný vítěz Velké pardubické rozhodl letos nestartovat. Rabbit Hawk Wing nebyl podle něj do náročného dostihu ideálně připraven.

Ikona českého dostihového sportu bude mít i tak na pardubickém závodišti dostatek práce. Do Velké pardubické vysílá jako trenér tři koně.

Zároveň nezavrhuje myšlenku, že by se příštího ročníku Velké zúčastnil opět přímo na dráze. „Budu mít motivaci se příští rok držet v kondici. Pokud zdraví dovolí, tak by to byl pěkný dárek k mým pětašedesátým narozeninám," naznačuje Váňa.

Co se týče počtu účastí na pardubickém vrcholu sezony, je Josef Váňa rekordmanem. Na Velké pardubické má 28 startů. Přidá ještě někdy další?

Jako žokej letošní Velkou pardubickou vynecháte. Proč jste se tak rozhodl?
Při čtvrté kvalifikaci, kde jsem potřeboval předvést nějaký výkon a přesvědčit se o tom, že kůň je schopen startovat na Velké pardubické, mi bohužel udělal takovou žákovskou chybu. Ten dostih jsem neabsolvoval. Proto jsme se dohodli s panem majitelem Jandejskem, že doma ještě zkusíme potrénovat. Máme tady dráhu, kde jsou skoro všechny překážky jako v Pardubicích, samozřejmě kromě Taxisu. Bohužel byl velmi tvrdý povrch. Už v kvalifikaci se ukázalo, že tento kůň nesnáší tvrdý podklad. I kvůli tomu možná přišla chyba, protože před překážkou se musí udělat dva skoky po trávě. Pro tento rok ještě zkušenosti na Velkou pardubickou nemá, necháme ho běhat jen Cenu Labe.

Znamená to tedy, že správný čas přijde při dalším ročníku?
Dohodli jsme se, že se zaměříme na příští rok. To jsem i já kvitoval s povděkem, protože jsem nedávno prohlásil, že když jsem jel na Taxis, tak jsem akorát jednou seděl na koni, o kterém jsem nebyl přesvědčen, že skočí Taxis jako proutěnou překážku. U tohoto koně jsem si nebyl opět jistý, že by to zvládl jako všichni předtím, tak rok počkáme. Já budu mít motivaci se příští rok držet v kondici. Pokud zdraví dovolí, tak si to dám k pětašedesátým narozeninám.

V neděli i přesto v Pardubicích nebudete chybět…
Samozřejmě přijedu v roli trenéra a majitele. Hlavně se budu věnovat tomu, aby koně byli správně do dostihu nasedlaní a aby se nestal nějaký malér.

V čem se pro vás nejvíce liší role žokeje a trenéra?
Pro mě je největší hrůza, že se budu muset dívat na Velkou pardubickou ze země. To snáším velmi špatně.

Kdo z vašich svěřenců bude mít největší ambice?
Ve třetí kvalifikaci ukázal Ange Guardian, že by mohl být černým koněm dostihu. Myslím si, že i Rabbit Well nebo Zarif jsou natolik kvalitní koně, že se s nimi musí počítat na přední pozice. Pokud některý z nich vyhraje, tak o to lépe. Pro mě by to byl desátý triumf v roli trenéra, což je taky příjemné.

Požene vás nyní dopředu možnost se osobně postavit na start příštího 127. ročníku Velké pardubické?
Uvidíme, co bude na jaře. Záleží taky, jestli se dostanu do vyšší politiky, jak to vše půjde skloubit. Samozřejmě je pěkné, když si vytyčíte cíl, že pojedete Velkou pardubickou a začnete na sobě makat. To je úplně jiný život, když se na něco chystáte. Nutí vás to, abyste pro sebe dělal maximum. Mně se to tak líbí.

Dvakrát rozhodoval nos… I to je Velká

Již jedno a čtvrt století trvá historie Velké pardubické. Za tu dobu slavný dostih nashromáždil řadu rekordů, zajímavostí a milníků. Výběr z nich vám před zahájením 126. ročníku nabízíme.

1874 5. listopadu toho roku se konal 1. ročník Velké pardubické. Na start dostihu se postavilo 14 koní a šest proběhlo okolo cílového mezníku. O dvě délky zvítězil šestiletý hnědák Fantome s jezdcem Sayersem, když nesl hmotnost 80,5 kg.

4 Nejúspěšnějším koněm historie Velké pardubické je ryzák Železník, který se na start dostihu postavil osmkrát a čtyřikrát zvítězil. Poprvé se na start postavil v roce 1985 s amatérem Novákem a naposled v roce 1992 s Josefem Váňou. Železník, který reprezentoval stáj Státního statku Bruntál Světlá Hora zvítězil v letech 1987 až 1989 a 1991. Železník nasbíral také nejvíce účastí v dostihu 8, stejně jako Salvátor a Flang, o start méně mají Lady Anne, Maskul a Decent Fellow. Železník je taky jedním ze šesti koní, kteří dokázali vyhrát Velkou pardubickou třikrát za sebou (Epigraf, Sagar, Železník, Peruán, Tiumen a Orphee des Blins)

8 Historie Velké pardubické zná osm trojnásobných vítězů dostihu. Na Briganda (1875, 1877 a 1878) postupně navázali Lady Anne (1891, 1894, 1896), Epigraf (1957 až 1959), Korok (1969, 1971 a 1972), Sagar (1981 až 1983), Peruán (1998 až 2000), Tiumen (2009 až 2011) a Orphee des Blins (2012 až 2014).

17 Tolik ročníků Velké pardubické se v její historii nekonalo. Konání čtrnácti ročníků překazily válečné události. V letech 1876 a 1908 zabránily konání dostihu mrazy, ve druhém případě byl o týden odložen, ale stejně počasí bylo proti. V roce 1968 se dostih nekonal z politických důvodů.

14 Nejstarším koněm, který vyhrál Velkou pardubickou, byl čtrnáctiletý Unkas, který vyhrál v roce 1954 v sedle s Ludvíkem Raimondem. Ve třinácti letech dokázali vyhrát dostih Vítěz v roce 1952 a v roce 1991 Železník. Ve dvanácti letech triumfovali Rayon de Lune v roce 1947, Koran v roce 1963, Peruán v roce 2000 a v roce 2014 Orphee des Blins, která je také nejstarší vítěznou klisnou v historii dostihu. Bohužel u čtyř vítězů z minulosti není znám věk a jsou uváděni pouze jako starší.

8:56,01 tento čas je od loňského října rekordem dostihu, po diskvalifikaci Nikase je jeho držitelem Ribelino ze stáje Lokotrans v sedle s Pavlem Kašným. Je zajímavé, že v posledních dvou případech, kdy se měnil rekord dostihu, byl vítěz diskvalifikován. V roce 2008 byl diskvalifikován pro nedodržení kurzu Amant Gris a o sedm let později pro doping Nikas. Právě ročníky 2008 a 2015 jsou zatím jediné, kdy se podařilo pokořit hranici devíti minut, což bylo ještě nedávno bráno jako naprosto nemožné.

Nos Nejmenší vzdáleností mezi dvěma koňmi v cíli je nos. Ten rozhodl Velkou pardubickou pouze ve dvou případech, poprvé to bylo v roce 1886, když se prosadil čtyřletý Hanno. Na druhý případ si mnozí pamatují, neboť nastal v roce 2010, když zvítězil Tiumen před Amant Grisem.

1995 Tento letopočet je spojen s posledním vítězstvím zahraničního účastníka ve Velké. Tehdy se v dramatické koncovce prosadil desetiletý It's A Snip v sedle s jeho trenérem Charlie Mannem. Od vzniku Československa (tedy v 77 ročnících) se zahraniční účastníci prosadili dvacetkrát (9x SSSR, 5x Německo, 2x Rakousko, 2x Anglie, 1x Francie a 1 x Bulharsko).

5 000 000 Částka v korunách, o kterou budou bojovat účastníci 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Velká je nejlépe dotovaným cross country dostihem v Evropě. Majitel vítězného koně si připíše na účet rovné 2 miliony korun. Celková dotace se rozděluje mezi sedm nejrychlejších koní v cíli.