Nevychladne. Navzdory tomu, že trávu již nesužují tropické teploty. Řeč je o pardubickém dostihovém závodišti. Sotva z něho odjeli vozatajové, plní se stáje dalšími účastníky sportovních soutěží. Ve čtvrtek odstartuje maraton závodů všestrannosti. Program zahájí nejprve chovatelská soutěž, od pátku pak na kolbiště a terénní tratě vyjedou družstva. Začíná totiž mistrovství České republiky družstev ve všestrannosti.

Soutěže všestrannosti patří bez debat k nejnáročnějším jezdeckým sportům. Koně a jezdci musí co nejlépe zvládnout tři různé disciplíny: drezurní, terénní a skokovou zkoušku. Vše původně vychází z potřeby armády testovat všestrannou způsobilost koní, proto jsou někdy tyto soutěže nazývány také jako military.

Závody jsou obvykle rozloženy do více dnů, výjimky však existují. Pardubické závodiště hostí ve čtvrtek jednodenní soutěže všestrannosti – kritérium mladých koní. To je vypisováno jako chovatelská soutěž čtyř až šestiletých koní, kteří budou muset všechny tři disciplíny zvládnout během jediného dne. V Pardubicích se uskuteční postupové soutěže obtížnosti ZK pro čtyřleté, ZL pro pětileté a L pro šestileté koně. Začátek je plánován na devátou hodinu.

V pátek na kritérium naváže třídenní mistrovství České republiky družstev ve všestrannosti (obtížnost CNC1*). Družstva jsou tří až čtyřčlenná, mohou být i smíšená a nominuje je příslušná oblast. Do hodnocení se započítávají výsledky tří nejlepších v každém týmu. Kromě domácího šampionátu se uskuteční ještě další, rámcové soutěže. Vypsáno jich je sedm, včetně jednoho hobby závodu. Páteční drezury a sobotní terénní zkoušky začínají vždy v devět hodin ráno. Nedělní parkury pak zahájí deset hodin.

„Mistrovství republiky družstev se už u nás konalo. Vrací se po čtyřech letech. Jsme tomu rádi, protože umíme nabídnout kvalitní podmínky a zázemí pro jezdce i koně. V minulosti jsme už dvakrát pořádali také mistrovství Evropy mladých jezdců i tříhvězdičkovou soutěže, která byla kvalifikací na olympiádu v Pekingu," připomíná Michael Skalický, místopředseda představenstva Dostihového spolku.

Od roku 2010 se na závodišti pravidelně konají kvalifikační kola na Zlatou podkovu, jejich dvanáctidílný seriál tam tradičně začíná. Jinak areál závodiště nabízí pro soutěže všestrannosti pískové i travnaté kolbiště a zejména atraktivní prostředí dostihové dráhy. V ní je postavena jak krosová, tak maratonová trať. K dispozici je více než sto terénních a mobilních skoků.