Pětice pardubických plavců Pavla Avramová, Lenka a Michaela Štěrbovy, Josef Jurica (všichni SC PAP) a Daniel Čaban (KVS) si z plzeňského bazénu z 31 startů odvezli neuvěřitelných 26 osobních rekordů. A jako třešničku na dortu tři překonané a jeden vyrovnaný oddílový rekord!

Tradičně nejnabitější program měla Lenka Štěrbová. Celkem se včetně finále na startovní blok postavila desetkrát. A to se ještě odhlásila z finále na 100 m znak a dokonce i na 200 m znak, kam postoupila šestým nejrychlejším časem. Vysvětlení je prosté: možnost koncentrovat se na své hlavní disciplíny. Tato taktika se vyplatila. L. Štěrbová vybojovala bronzovou medaili na 400 m volný způsob, navíc časem 4:24,98 min o téměř sedm sekund překonala dvě desítky let starý oddílový rekord Martiny Matějíčkové. Ještě vyšší bodovou hodnotu (717 b.) má její výkon 17:17,50 min na 1500 m volný způsob, kterým získala stříbrnou medaili a ukrojila ze svého vlastního oddílového rekordu skoro půl minuty. Další oddílový rekord 9:08,13 min na 800 m VZ vytvořila mezičasem při patnáctistovce. Dále získala čtvrté místo ve finálovém závodě na 800 m VZ. Pro zajímavost: po něm byla vylosována na dopingovou kontrolu, takže usínala až o půl třetí ráno. Skončila ještě šestá na 200 m VZ za kvalitní čas 2:08,99 min.

Dvakrát se ve finálovém bloku představila i její sestra Michaela. Na trati 100 m motýlek dohmátla jako šestá v osobním rekordu 1:06,57 min. Na dvojnásobné trati si jako nejmladší účastnice finále dravým finišem doplavala pro bronzovou medaili. Přesně na setinu sekundy vyrovnala oddílový rekord 2:28,97 min. Kromě motýlku doplňkově startovala i v dalších disciplínách. Výrazné posunutí osobních rekordů zaznamenala na 800 m VZ (9:38,57 min) a 1500 m VZ (18:32,01 min).

Pavla Avramová i Josef Jurica si vytvořili osobní rekordy při každém ze šesti startů. Daniel Čaban měl podobnou bilanci. Pětkrát se postavil ke startovním blokům, pětkrát si zaplaval osobní maximum.  Avramová překvapila nejen na dlouhých kraulech, kde především čas 18:33,37 min na 1500 m VZ znamenal mílové posunutí nejlepšího osobního výkonu, ale také pronikavým zlepšením v motýlku – 200 m za 2:40,52 min a polohovce – 400 m za 5:36,75 min. Jurica stále více inklinuje ke znaku, hlavně dvoustovka za 2:30,72 min znamená velký výkonnostní skok. Výborná byla v jeho podání i 400 m PZ za 5:31,14. Čaban se naopak stále drží dlouhých kraulů. Osmistovka za 9:39,30 min a patnáctistovka za 18:32,08 min ukazují na vytrvalostní přípravu.
M. Štěrbová i Avramovou, doplněny o další plavce SC PAP, budou o víkendu startovat na závodech šestého kole Českého poháru v Jihlavě. L. Štěrbová zase absolvuje závod na 5 kilometrů ve finálovém kolo Českého poháru v dálkového plavání v Krnově. (net)