Pardubický podnik ovládl obhájce titulu Michelsen. V prvních třech jízdách to vypadalo, jako by byl odchovancem klubu Zlatá přilba Pardubice. Nenašel přemožitele a stejnou suverenitu prokázal ve finálovém klání. V základní části se ale našel ještě lepší plochodrážník. Překvapení pátečního večera Dominik Kubera z Polska nasbíral po pěti jízdách dvanáct bodů a stejně jako Michelsen postoupil přímo do finálové jízdy. Naopak na Madsena a Kolodzieje zbyl závod tzv. poslední šance. Všichni tři jmenovaní si připsali bodu jedenáct. Při stejném počtu rozhodl pro Michelsena fakt, že nasbíral více prvenství v základních jízdách.Mistrem Evropy se na pardubickém plochodrážním stadioně stal dánský Leon Madsen.Byla to jízda…Zdroj: Deník/Luboš Jeníček

Po prvních čtyřech jízdách si pořadí na čele upevnil Kolodziej, neboť jeho největší soupeř Madsen skončil ve své až třetí. Nic se nezměnilo ani v souboji o celkový bronz. Dudek totiž svou jízdu vyhrál. I když Michelsen také. Ve druhém balíku jízd se Madsen přiblížil Kolodziejovi na dva body. Stejně tak Michelsen Dudekovi. Třetí runda vynesla vedoucí dvojičce stejný počet bodů, když oba své jízdy vyhráli. Za to v souboji o poslední medaili se oba borci dorovnali. Michelsen totiž ovládl i třetí svoji jízdu, kdežto Dudek v ní skončil až třetí.

Evžen Erban je legendou plochodrážního závodění.
Na Zlatou přilbu se nevrací jenom mrtví, má jasno ředitel závodu Erban

Ve čtvrtém kole se první dva okopírovali, když skončili druzí ve svých jízdách. Ve druhém ostře sledovaném duelu se Dudek o bod vrátil před Michelsena, který dojel až jako třetí. Pátý díl základních jízd nabídl malé finále. Ke startovní pásce totiž přiblížili své stroje první čtyři průběžného pořadí. A jak to dopadlo. Dánové rozprášili polské konkurenty. Sedmnáctou jízdu si podmanil Madsen a za ním dojel kolega Michelsen. Třetí místo bral Kolodziej a poslední byl Dudek. Po základní části si udržel vedoucí pozici Kolodziej o jediný bod před Madsenem. Za nimi se srovnaly na stejně bodech Michelsen s Dudekem.Mistrem Evropy se na pardubickém plochodrážním stadioně stal dánský Leon Madsen.Nejlepší plochodrážníci Evropy se představili v Pardubicích.Zdroj: Deník/Luboš Jeníček

Všem vypálil rybník Dominik Kubera, který třikrát vyhrál, jednou dojel druhý a jednou třetí. A byl to on, který svým krajanům zavařil, protože oba ve vzájemných střetech porazil. Na jejich úkor se také kvalifikoval přímo do finále.

Do závodu poslední šance se probojovali jezdci na třetím až šestém místě. Kromě Madsena, Kolodzieje ještě Daniel Bewley z Velké Británie a další Dán Rasmus Jensen. Naopak Dudek spal jako dudek… První dva z „malého finále“ postupovali do velkého. Tady se žádné body nepřidělovaly.

Pardubický Václav Milík, vítěz Zlaté přilby 2017
Zlatá přilba je pro mě jasnou volbou, říká poslední český vítěz Václav Milík

Nejlépe odstartoval Madsen, který zvítězil způsobem start - cíl. Kolodziej se v průběhu jízdy propadl až na poslední příčku. Sice se prokousal na třetí, ale Bewley už ho před sebe nepustil a nakonec ho předjel i Jensen.

"Ztratil jsem na startu a pak už s tím nešlo moc dělat," popsal příčiny nepostupu do finále Janusz Kolodziej.

Zdroj: Deník/Zdeněk Zamastil

Po třech podnicích vedoucí jezdec seriálu se tak musel modlit, aby Madsen nezískal ve finálové jízdě vice než jeden bod.

Před finále byly rozdány karty, také ohledně celkové třetí příčky. Pokud by Michelsen jakýmkoliv způsobem bodoval, na Dudeka by zbyly „brambory“.

Krásná trofej pro vítěze letošní Zlaté přilby.
Zlatá přilba je fenoménem plochodrážního sportu. Znáte její historii?

Michelsen neponechal nic náhodě. Suverénní jízdou nedal svým protivníkům šanci. Druhý skončil Madsen, čímž se vyhnul dodatkové jízdě s Kolodziejem i ztrátě celkového triumfu.

"Jsem neuvěřitelně šťastný. Byly to nervy, ale dobře to pro mě dopadlo," zářil štěstím Leon Madsen.

Zlatá přilba z dílny klenotnictví Lejhanec je světovým unikátem. Každý rok je originál.
Zlatý víkend v Pardubicích. Diváci se mohou těšit na přilbu, stuhu i ME

Třetí příčku bral Bewley. Ve finále už došel dech Kuberovi, který z něj vyšel s nulou. Po závodě se ale mohl přesto radovat. Vyšvihl se totiž na celkovou pátou příčku, která je poslední přímou vstupenkou do příštího ročníku seriálu mistrovství Evropy jednotlivců.

V závěrečném díle prestižního seriálu se představili také dva Češi. Pardubický závodník Václav Milík a ještě junior Jan Kvěch. Lépe dopadl druhý jmenovaný. Zatímco Milík nasbíral v pěti jízdách čtyři body, tak jeho stříbrný kolega z ME dvojic bodů sedm.

Pořadí čtvrtého závodu ME po dvaceti jízdách:

1. Kubera (Pol.) 12 bodů, 2. Michelsen (Dán.), 3. Madsen (Dán.), 4. Kolodziej (Pol.) všichni 11 b., 5. Jensen (Dán.) 10 b., 6. Bewley (VB) 9 b., …, 7. Brentzon (Švéd.) 8 b., 8. Kvěch, 9. Dudek (Pol.), 10. Pawlicki (Pol.) všichni 7 b., 11. Bellego (Fr.), 12. Berge (Fr.), 13. Ellis (VB), 14. Lebeděvs (Lot.) všichni 5 b., 15. Milík 4 b., 16. Smektala (Pol.) 3 body.

Závod poslední šance: 1. Madsen, 2. Bewley, 3. Jensen, 4. Kolodziej

Finále: 1. Michelsen 3 b., 2. Madsen 2 b., 3. Bewley 1 b., 4. Kubera 0 b.

Celkové pořadí seriálu ME:

1. Madsen 53 b., 2. Kolodziej 52 b., 3. Michelsen 45 b., 4. Dudek 42 b., 5. Kubera 33 b., 6. Jensen 31 b., 7. Bewley 30 b., 8. Smektala 29 b., 9. Pawlicki, 10. Brentzon oba 28 b., 11. Lebeděvs 23 b., 12. Bellego, 13. Berge oba 20 b., 14. Milík 15 b., 15. Ellis 12 b., 16. Kvěch 7 b.