Tenis, prý noblesní sport, kde jsou na prvním místě dobré mravy a gentlemanské vystupování.
Jenže to na východě Čech neplatí, čím dál tím víc se do hry dostávají ostré lokty.

Hlavní erupce emocí nastala před rokem. Šéf svazu Ivo Kaderka odstřihl Východočeský tenisový svaz (VČTS), místo něhož založil vlastní organizaci Východočeský oblastní tenisový svaz (VČOTS).

Poukazoval přitom na nesrovnalosti s černými dušemi na valné hromadě v roce 2008, podle něho se bývalé vedení dopustilo i nekalých finančních machinací.

Válečná sekyra mezi vedením Českého tenisového svazu (ČTS) a Východočeským tenisovým svazem byla vykopána.
Oba tábory si hrozily soudními žalobami, na které nakonec skutečně došlo.

„My s nikým neválčíme. Tady pořád dochází k nějakému omylu. Byli jsme pověřeni činností, kterou děláme,“ odmítl v rozhovoru pro Deník boje viceprezident VČOTS Radim Zaplatílek, tedy zástupce Kaderkova dosazeného křídla.

„Když to řeknu natvrdo, spory jiného sdružení versus ČTS nás vůbec nezajímají. Je to problém několika jedinců, kteří nebyli ochotni se smířit s tím, že z nějakého důvodu byli odstřiženi od vedení,“ pokračoval Zaplatílek.

Události jsou ovšem v pohybu a na včerejší den svolalo staré vedení VČTS mimořádnou tiskovou konferenci.
„Bude se týkat obecného dění v tenisovém svazu jako takovém. Jedná se o veškeré kauzy, které vyplynuly na povrch v poslední době a nejde jenom o východní Čechy,“ prozradil o programu prezident Východočeského tenisového svazu Jiří Kadaník.

Navíc, na internetových stránkách svazem požehnaného seskupení se objevila následující zpráva, která se týká soudního verdiktu: „Český tenisový svaz udělil ´Pověření k činnosti´ nově vzniklému Východočeskému oblastnímu tenisovému svazu zcela oprávněně a v souladu s právními předpisy i Stanovami ČTS. Proti usnesení tohoto soudu není přípustné odvolání.“

Tím je podle Zaplatílka řečeno vše a dál už není potřeba nic řešit. Argument, že VČOTS pracuje v rozporu se stanovami, je dle jeho názoru naprosto lichý: „Pokud jste pozorně četli rozhodnutí soudu, tak otázka dalších aktivit rozhodně není na pořadu dne. Nevím o žádné relevantní kauze, která by nebyla založena na blábolech.“

„My však vůbec nejsme ze hry,“ kontruje Jiří Kadaník, prezident oponentů z VČTS. Proti zmíněnému rozhodnutí sice nelze podat odvolání, ale jde pouze o předběžné opatření. „Prvoinstanční soud nám dal v rámci předběžného opatření příkaz, že musíme podat žalobu, kterou jsme podali. Předběžné opatření tak bylo pouze za účelem zabránění vyšším škodám. Ale nepovedlo se, v pořádku. Podali jsme žalobu a jak rozhodují naše soudy, budeme čekat třeba několik let na skutečné rozhodnutí,“ je Kadaník připraven na dlouhé tahanice.

„My rozporujeme to, že řízením soutěže byl pověřen někdo, kdo na to nemá právo,“ trvá na svém prezident VČTS.
„Napadáme totální a hrubé porušení stanov Českého tenisového svazu, to je merito věci. Veškeré stanovy jsou dělané jenom proto, aby se mohl nějakým směrem přelívat státní dotační majetek. O nic jiného ve výsledku nejde,“ nebere si servítky prezident VČTS.

Kadaník se svými stoupenci je připraven svoje argumenty dokázat i u soudu: „Žalob je podaná celá řada. Je podaná třeba žaloba na neplatnost valných hromad, rad ČTS a tak dále. Máme navíc v ruce rozhodnutí Nejvyššího soudu v jiné kauze, že nelze z občanského sdružení jen tak někoho vyloučit.“
Co se týká závažných obvinění, pálí Jiří Kadaník hodně vysoko: „V loňském roce byly největším sponzorem Davis Cupu České dráhy. Když se podíváte do katastru nemovitostí, tak ejhle, pan Kaderka od Českých drah kupuje jednu nemovitost za druhou. Co si o tom máte myslet?“
Ne, kolem východočeského tenisu mír a pohoda v žádném případě nevládne.

Navíc žaloby sviští i z vedení ČST. „Běží žaloba na neplatnost valné hromady v roce 2008, kde údajně vystupovali delegáti, kteří neměli být delegáty na valné hromadě nebo dokonce nebyli vůbec přítomni,“ potvrdil Deníku Radim Zaplatílek viceprezident VČOTS. „Chceme dělat tenis, a ne řešit další věci okolo. Nás to jenom rozčiluje a některé východočeské tenisty, kteří se v tom angažují, to obtěžuje,“ přál by si Zaplatílek klid.
To je ovšem nejspíš to poslední, čeho se ve východočeském tenisu dočkáme.