Ve startovním poli nechybějí poslední dva králové, kterým budou šlapat na paty vítězové letošních kvalifikací. Talent a Mr Spex budou čelit triu Lodgian Whistle, Sacamiro a Argano. Ze stínu mohou vystoupit i další, nicméně výše uvedená pětice patří k nejžhavějšíma adeptům na vavřínový věnec. Shodli se na tom lidi od fochu i bookmakeři sázkových společností.

Největším favoritem závodu se jeví premiant srpnové kvalifikace Sacamiro. Svěřenec Evy Petříkové v loňské Velké pardubické zaujal třetím místem. A letos v obou startech potvrdil, že se nejednalo o výstřel do tmy.. V červnu finišoval na druhé příčce a v srpnu porazil nejen všechny čtyřnohé kolegy ale i měkkou dráhu, která mu úplně nevoní. Dokázal, že si poradí i s měkkou dráhou. Do jeho sedla se vyhoupne pětinásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek. Ten sice kvůli zranění vynechal Gran Premio Merano, ale před Velkou hlásí, že je fit.

Velká pardubická není jen o závodu koní. Lidé se každý rok předhání v tom, kdo přijde v hezčím klobouku.
Krásky u koní. Velká pardubická je přehlídkou šik módy, poradí i Beáta Rajská

Jediným přemožitelem Sacamira v dosavadní tuzemské sezoně je Lodgian Whistle s žokejem Ondřejem Velekem. Červnovou kvalifikaci opanovat stylem start – cíl. Nicméně konala se na kratší distanci 5200 metrů. Proto je velkou neznámou, jak se svěřenec Josefa Váni staršího popasuje se sedmi kilometry. Ve Velké startoval v roce 2020 a v závěru se propadl na sedmou příčku.

Naopak dostatek vytrvalosti předvádí Argano. Při své loňské premiéře doběhl pátý. V zářijové kvalifikaci ukázal suverénní výkon, čímž znejistěl soupeře a naznačil, že může zamířit hodně vysoko. V sedle se bude spoléhat na svého trenéra Martina Lišku.

Vítězové slavného dostihu s názvem Velká pardubická.
KVÍZ: Vypálíte z hlavy čtyřnohé vítěze Velké pardubické poslední dekády?

Nevděčnou úlohu obhájce prvenství zastává Mr Spex. Svěřenec Luboše Urbánka se letos postavil pouze na start srpnové kvalifikaci, v níž ale obsadil nedůstojné osmé místo. Nicméně jeho forma i v minulých letech gradovala až na podzim. Do jeho sedla se poprvé vyhoupne irský amatér Patrick Mullins, který má šanci poprvé ze tří pokusů dojet do cíle.

Do historie už vstoupil také Talent. Vítěz z roku 2021 a svěřenec Hany Kabelkové, kterého už počtvrté ve Velké pojede Pavel Složil, bral v loňském roce i srpnové kvalifikaci druhé místo. Ve dvanácti letech stále prokazuje mladický elán.

Zdroj: Youtube

Myška chce prolomit vítěznou smůlu

Kouzlo Velké pardubické, jako nejtěžšího dostihu v kontinentální Evropě spočívá v tom, že může vyhrát i kurzový outsider nebo kůň, se kterým se až tak nepočítá. Rovněž v tomto roce je několik kandidátů postarat se o zapálení papírových předpokladů.

Z letošních kvalifikačních vítězů schází pouze Chelmsford, za nímž v květnu, tedy v první kvalifikaci, finišoval Godfrey (David Vyhnálek). Teprve sedmiletý svěřenec Dalibora Töröka šel letos výrazně nahoru. Při své premiéře ve Velké pardubické míří vysoko.

Další dva debutanti přišli o své původní jezdce. Do sedla Santy Klary, třetí z červnové kvalifikace, posadí trenér Josef Váňa mladší Jana Kratochvíla namísto Josefa Bartoše. V závěrečné kvalifikaci bronzový Stuke, jehož připravuje Radek Holčák, si musel rychle zvyknout na jméno Benoit Claudic. O obhajobu prvenství tak přišel Lukáš Matuský.

131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou vyhrál Talent v sedle s Pavlem Složilem
Talent vstal z popela jako Fénix. Ve Velké pardubické hájí post Kůň čtyřletky

Vypálit rybník favoritům mohou ostřílenější koně. V srpnové kvalifikaci kromě Talenta rozradostnil trenérku Hanu Kabelkovou Star, který za ním finišoval na třetím místě. Přitom v závěrečné kvalifikaci se s ním seznámil Marek Stromský, s nímž si ještě o příčku polepšil.

Player s Marcelem Novákem bude obhajovat loňské čtvrté místo, když před třemi lety obsadil ve Velké pardubické dokonce druhou příčku. Letos se svěřenec Lenky Kvapilové kvalifikoval až na třetí pokus. V srpnu doběhl čtvrtý.

Dulcar de Sivola (Josef Borč) rovněž absolvuje už pátou Velkou pardubickou. Maximem svěřence Venduly Jirčákové je ale loňské sedmé místo.

Zopakuje Mr. Spex loňský titul z Velké pardubické nebo se stane vítězem někdo jiný?
ANKETA: Sázky nanečisto. Zkuste si tipnout vítěze Velké pardubické

Hned trojici koní chystá do Velké pardubické Stanislav Popelka. Lombargini (James Best, namísto Adama Čmiela) před rokem obsadil šestou příčku a šestý skončil i v srpnové kvalifikaci.

O pouhý krk ho tehdy porazil Zataro (Jakub Kocman), který na start Velké pardubické míří poprvé. Imphal (Ludovic Solignac) má o motivaci postaráno, protože vloni spadl na Taxisu. V červnu se kvalifikoval pátou příčkou.

Do Pardubic dorazí i kvarteto ze zahraničí, které už má zkušenosti s Velkou. Až z Irska dorazí na východ Čech dvojice Jet Fighter (Sean Francis O‘Keeffe) a Alpha Male (Petr Tůma). Slovenští hosté Royal Gino (Jan Odložil) a Kaiserwalzer (Jaroslav Myška) se pokusí prolomit nadvládu českých stájí. Navíc Myška má zvláštní motivaci. Velkou pardubickou jel už dvacetkrát a stále na svůj první triumf čeká!

Zdroj: Youtube

Velká pardubická není jen hlavní závod. A Velká pardubická není jen nedělní program. Ve městě koní bude víkend zasvěcen právě těmto čtyřnohým tvorům.


Sobotní program

11:15 – Stříbrná trofej jako Cena pivovarů Staropramen
12:00 – Cena Radiožurnálu jako Cena amatérů fegentri – Memoriál Josefa Jančara
12:35 – Zlatá spona tříletých BICZ holding 2023
13:10 – Křišťálový pohár města Pardubic za podpory závodiště Wroclaw
13:55 – Cena společnosti Tipsport
14:30 – Westminster Cena Zimní královny
15:05 – Cena společnosti ProCare Medical – Memoriál MUDr. Milana Poláka
15:45 – Cena společnosti Bohemia Sekt, s.r.o.


Nedělní program

11:00 – slavnostní zahájení dostihového dne
11:30 – Cena společnosti VCES a.s. – Cena Laty Brandisové
12:10 – Cena společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cena ČASCH
12:50 – Pohár BICZ holding 2023
13:30 – Cena hejtmana Pardubického kraje jako Cena Vltavy
14:15 – Cena Lesů České republiky – Cena Labe
14:55 – Poplerův memoriál skupiny SOMI
16:00 – 133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se koná pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného
16:30 – slavnostní dekorování hl. dostihu