„Stále s určitostí nemůžu říct, zda se Velká pardubická poběží. V minulém století se neběžela ve třech obdobích, při první světové a druhé světové válce a v roce 1968. Ve 21. století jsme v situaci, kdy představenstvo není schopno garantovat, že ji může pořádat,“ okomentoval to předseda představenstva Dostihového spolku Petr Kvaš.

Finální rozhodnutí padne příští středu, tedy tři dny před konáním legendárního dostihu. Rozhodnutí bude mimo jiné závislé na aktuálních opatřeních vydaných vládou a také na domluvě s partnery. „Vedení společnosti má za úkol oslovit nejvýznamnější partnery, aby zjistilo, zda se s námi na pořádání budou podílet i za této situace. Nejsme schopní zajistit smluvní plnění, nebudou moci na tribuny pozvat své hosty a podobně. Musíme zjistit, zda pro ně má smysl pořádat dostih jen pro televizní diváky,“ vysvětlil Kvaš.

Může se tak stát, že vláda sice pořádání akce dovolí, ale nebude možné ji udělat z ekonomického hlediska. „Nemůžeme si dovolit jít do předem ztrátového podniku, který by výrazně ohrozil život společnosti,“ dodal Kvaš.

Už tak je letošní rok pro Dostihový spolek velice náročný i kvůli tomu, že se musel odložit start sezóny. Ekonomické dopady bude mít i dostih bez diváků, na který se každý rok chystá až 25 tisíc lidí. „Velká pardubická je naše největší akce jak z hlediska provozně technického, tak i z toho ekonomického, v hospodářském výsledku hraje velkou roli. Výpadky, které budou spojeny buď s nekonáním, nebo s velice omezeným konáním, budou mít zásadní vliv na ekonomiku celé společnosti,“ řekl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

VELKÝ REALIZAČNÍ TÝM

Také se ale může stát, že se Velká pardubická nepoběží kvůli tomu, že to nedovolí opatření. Vedení závodiště tak musí zjistit, kolik lidí se akce může zúčastnit. Jen na organizaci se podílí tým až 150 lidí, další velká skupina se točí kolem koní a rozsáhlý tým bude zařizovat on-line přenos. Diváci sice nebudou moci být přítomni na závodišti, ale v případě konání dostihu ho budou moci sledovat v České televizi.