Startovní pole přivedl na dráhu mezi pardubickými diváky oblíbený kůň Evžen. Startér Petr Hochman vyslal osmnáct dvojic na trať dlouhou 6900 metrů hned na poprvé.

Jako první vypálil Jet Fighter. Ještě před první překážkou ho vystřídal na čele Stuke. Ten však způsobil obrovský karambol na Taxisově příkopu. Před obávanou překážkou zpomalil a najel na ní zešikma. Benoit Claudic nedokázal svého čtyřnohého svěřence ukočírovat a tak šli k zemi. Zbrzdili však koně za sebou, kteří už se nedokázali vyhnout. Na chybu Stuka doplatila šestice koní včetně loňského vítěze Mr Spexe. S dostihem se rozloučil i Argano, když ztratil jezdce mimo dosah kolize. V závodě tak pokračovalo pouze jedenáct koní. close Kůň Sacamiro z Jezdeckého oddílu Beňov s trenérkou Evou Petříkovou. info Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová zoom_in Kůň Sacamiro z Jezdeckého oddílu Beňov je letošním vítězem 133. Velké pardubické.

Na následné překážce jménem Irská lavice skončil Player s Marcelem Novákem. Vrásky na čele pokračovatelům v dostihu způsobovali volní koně. Devátým z kola ven, se stal Imphal, kterého jel Ludovic Solignac. Nedali Živý plot.

V polovině závodu se chopil tempa Kaiserwalzer s Jaroslavem Myškou. Na čele vydrželi do poslední zatáčky. V rovince vedoucí do cíle dominoval desetiletý Sacamiro, kterého vedl Jan Faltejsek. Největší favorit závodu předvedl úžasný spurt a nakonec zvítězil o pět délek. Ve finiši s přehledem porazil předloňského krále Talenta s Pavlem Složilem i Stara s Markem Stromským. Cílovou metou nakonec proběhlo osm dvojic, jelikož Santa Klara s Janem Kratochvílem skončila předčasně před závěrečnou fází dostihu.

V sedle vítězného Sacamira seděl, nebo spíše stál žokej Jan Faltejsek, který do závodu šel s pořádnými šrámy na těle.

"Moc jsem se soustředil na sebe, jelikož mi nebylo nejlíp. Musím poděkovat všem, kteří mě dávali dohromady, protože mě zachránili. Teď už mi však je dobře," smál se šestinásobný vítěz Velké pardubické, který se svým koněm v pořádku zvládl obávaný Taxisův skok: "Byl tam hodně velký problém. Já naštěstí byl hodně vpravo a minulo mě to. Dali jsme to, i když jsme také ztratili rychlost."

A jak podle Jana Faltejska vypadal závěr dostihu?

"Snažil jsem se šetřit energií, aby nám zbylo na cestu do cíle. Star měl hodně dobrý nástup do závěrečné roviny. Sacamiro pak dal ale krásný konec a vybojovali jsme tak vítězství." 

Konečné pořadí 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

1. Sacamiro - ž. Jan Faltejsek

2. Talent - ž. Pavel Složil ml.

3. Star - ž. Marek Stromský

4. Lombargini - ž. James Best

5. Kaiserwalzer - ž. Jaroslav Myška

6. Lodgian Whistle - ž. Ondřej Velek

7. Dulcar De Sivola - Josef Borč

8. Jet Fighter - ž. Sean Francis O'Keeffe