Mistrem republiky v disciplíně Fišerovy šachy se stal tradiční účastník pardubického Czech Open DAVID NAVARA. Nyní se chystá na šachovou olympiádu. „Asi bych se měl šachu věnovat více nebo trochu jinak, více přemýšlet vlastní hlavou, trochu omezit přípravu na počítači," přemýšlí, jak se co nejlépe nachystat na velkou akci.

Byla letošní cesta za titulem v MČR Fišerových šachů složitá?
Cesta za titulem byla vcelku náročná, protože turnaj byl silně obsazen. Tentokrát jsem ale hrál v dobré formě. Navíc někteří pravidelní účastnící s mezinárodním titulem nehráli. Vítězství sice nebylo, tak přesvědčivé, jak napovídá přehled partií, ale jsem spokojen.

Co vás přitahuje k této formě šachu?

Mě na tom baví ta možnost tvořit. Od prvních tahů hraji novou pozici a nemusím memorovat žádné varianty. Mohu prostě hrát. Věřím, že se právě ve Fišerových šachách může ukázat herní síla a že tam je m noho nových možností, kterých v běžném šachu ubývá.

Bylo nějaké zajímavé postavení figur při dnešním turnaji?

Zajímavých průběžných i výchozích pozic bylo více, ale nemohu říct, že bych si je zapamatoval. Mám ale partie zapsané, takže se k nim mohu vrátit.
Jedinou remízu s vámi uhrál GM Buhmann z Německa, jaký to byl soupeř?
Byla to těžká partie, soupeř hrál dobře a v zahájení získal výhodu, takže pak hrál na výhru. Byl jsem rád, že nakonec zůstalo u remízy.

V posledním kole jste narazil na jednoho z bývalých vítězů tohoto turnaj GM Petra, kterého jste přesvědčivě porazil. Byla partie s ním zajímavá?

Myslí, že Martinovi ta partie moc nevyšla, přišel mi trochu unavený, takže se mi podařilo lehce vyhrát.

A co celkové šesté místo na pardubickém rapid turnaji? Čekalo se od vás trochu víc…

Se svou hrou spokojený nejsem, s výsledkem tak středně. Po prvním dni jsem měl trochu větší ambice, ale tady v Pardubicích uhrávám 6,5 bodu častěji než jakýkoliv jiný výsledek. Takže 7 bodů není velkým zklamáním.

Turnaj VLASTIMIL LOUČEK OPEN je pro vás takovou tradiční pardubickou akcí. Co se vám na tomto turnaji líbí?
Velice dobře si tu zahraji, protože je to nejsilněji obsazený rapid v republice. Srovnatelný je snad turnaj v Hustopečích, ale ten se nemůže opřít o takové zásoby zahraničních hráčů, jaké jsou v Pardubicích.

Najde se v takovém turnaji někdo, kdo vás překvapí?
Já se obávám, že takových se tam najde mnoho. Ne vždy to nutně musí znamenat, že mě i porazí. Rapid jsem tu hrál několikrát, ale výrazně jsem se prosadil jen dvakrát, jinak to byli výsledky spíš nijaké.

Rok se s rokem sešel. Opět se potkáváme v Pardubicích. Změnilo se něco během toho jednoho roku?
Tak nezměnilo se toho moc, spíše nic. Pokračuji v dráze profesionálního šachisty. V první polovině to nebylo pokračování nejúspěšnější, protože jsem ztratil dost bodů ratingu a propadl jsem se na žebříčku. Výjimkou je světový pohár a myslím, že se mi i dařilo v extralize, ale to je vše. Doufám, že se mi v té druhé polovině podaří vrátit zpět, na čemž tady v Pardubicích nepracuji, protože tu hraji jen takové oddechové turnaje. Ale rád bych se dobře připravil na šachovou olympiádu, která začíná v druhé polovině srpna.

Co je důvodem vašeho propadu na žebříčku, je to třeba nějaká chyba v tréninku?
Nevím, to je těžko říci. Možná jsem nebyl v dobré psychické pohodě. Nejsem si úplně jist důvodem svých neúspěchů, ale budu se snažit to zlepšit.

Co se pro to zlepšení dá udělat. U fotbalisty nebo hokejisty se forma zlepšuje třeba s větší fyzickou zátěží, kondičním tréninkem, jak se trénuje v šachu?
Možná bych i já měl začít nějak fyzicky cvičit. Asi bych se měl šachu věnovat více nebo trochu jinak, více přemýšlet vlastní hlavou, trochu omezit přípravu na počítači. Uvidíme, nejlépe je rozebírat vlastní partie a poučit se z vlastních chyb.

Ovlivňuje Vás nějak situace v žebříčku, kdy se na pozici české jedničky poslední dobou střídáte s GM Lázničkou. Ani pro jednoho z vás to není zrovna pozitivní půlrok.
Ani ne, mě o žebříček zas až tak nejde. Vadí mi, že leckdy hraji špatně.

Jaký sport je váš oblíbený?
Já příliš necvičím, takže se to těžko vybírá. Chodím plavat, ale poslední dobou jen sporadicky, občas běhám. Snažím se aspoň rychle chodit… Nejsem velký sportovec.

Říkal jste, že byste měl více přemýšlet vlastní hlavou. To se vám velice úspěšně dařilo v turnaji Fišerových šachů. Mohou i takovéto partie pomoci v přípravě na klasický šach?
Trochu asi mohou, ale nijak výrazně to nebude. Spíše si myslí, že je to naopak, normální šachy pomáhají při Fišerkách, ale souvislou tam jistě bude.

Vy se chystáte sehrát v Brně v říjnu simultánku ve Fišerových šachách. To je docela rarita. Těšíte se?
Bude to pro mě těžké, protože jsem nikdy nic takového nezkoušel, ale ano těším.

Na každé z 20 šachovnic bude nalosováno jiné postavení figur, jak se dá s takovou záplavou informací pracovat?
Já nemusím pracovat se všemi informacemi. Jen přijdu k šachovnici, kde vidím pozici a tu budu řešit. Předcházející pozice pro mne v tu chvíli přestane existovat do té doby, než obejdu kolečko a vrátím se k ní.

Máte před šachovou olympiádou nějakou zvláštní přípravu?
Snažím se odstranit herní nedostatky, ale nevím, jak moc se mi to podaří. I Pardubice do mé přípravy patří. Hlavně bych ale chtěl odpočívat, uklidnit se.

Jaké jsou vaše cíle, nebo cíle celého týmu na olympiádu?
Nekladu si  cíle na celý turnaj, to mě nikdy moc nemotivovalo. Kladu si cíle na jednotlivé partie, hlavně bych chtěl hrát hezké šachy.

Kateřina Levinská