Oko bere, jednadvacet… Karty i zmíněná číslovka nejlépe vystihují letošní Czech Open. Nosnou částí této největší akce svého druhu ve světě jsou šachy. Ve dvacetileté historii se už tak bohatý program rozšířil ještě o deskové či karetní hry.

„Aniž bych chtěl zástupce ostatních odvětví nějak urazit, tak šachy byly, jsou a budou vlajkovou lodí našeho festivalu,“ předesílá jeho ředitel Jan Mazuch.
V královské hře se odehraje pětadvacet turnajů, z nichž některé mají statut mistrovství České republiky či evropského šampionátu.
„Nejvýznamnějším turnajem je Pardubice Open. Počítáme s tím, že ve startovním poli se objeví kolem stovky velmistrů či mezinárodních mistrů, ať už mužského či ženského zastoupení,“ informuje ředitel Czech Open.

Oproti loňskému ročníku je startovní pole velmistrovského turnaje rozmanitější.
„Máme radost, že ekonomická krize ustupuje. Do Pardubic se vracejí nejen hráči ze zemí bývalého Sovětského svazu, ale také z Asie. Například očekáváme početnou skupinu z Indie, kde jsou šachy nejen díky mistru světa Anándovi skutečně pojmem,“ poznamenal Mazuch.
Při pohledu na ELO body přihlášených hráčů lze zjistit, že průměrná hodnota je o deset bodů vyšší než v loňském roce. Šachisté by řekli: A to už je setsakra velký rozdíl…

„Nejvýše nasazeným je Korobov, který obhajuje prvenství ve velmistrovském turnaji. Pro zajímavost: Anton v mládí působil v Pardubicích na klubové úrovni, takže Czech Open je pro něj srdeční záležitost,“ přidal k dobru jeden z organizátorů festivalu.
Ještě lépe obsazeným turnajem bude Eltodo Open, tedy otevřené MČR v rapid šachu. V této disciplíně nemohou hráči v případě neúspěchu přijít o své ELO body, a tak ke stolkům usednou skutečné hvězdy.

„Tou největší bude opět Mameďarov. Šakir má v poslední době formu jako hrom. Ve světovém rankingu se vyšplhal až na šestou příčku. Společnost mu bude dělat v Pardubicích moc dobře známý Sergej Movsesjan. Ten je v současné době třiadvacátý na světě. Třetím do party bude česká jednička David Navara,“ vypočítal Mazuch.

Nutno dodat, že Navara kromě turnaje v rapid šachu obsadí i své oblíbené Fischerovy šachy.
Czech Open to je příležitost k vyniknutí také pro šachisty z východních Čech. Největší šance se jim dávají v holanďanech. Rovněž v nich se koná republikový šampionát.

„Dlouholetý prim v tomto ohledu hrají šachisté z Hradce Králové a Náchoda. Opět jich přijede celá řada, takže se dá mluvit o malém mistrovství východních Čech. Svou sílu budou mít zástupci našeho regionu rovněž v turnaji čtyřčlenných družstev, kam se přihlásil rekordní počet týmů,“ podotkl Jan Mazuch.

ŠACHOVÉ BONBONKY:

Pardubice Open – velmistrovský turnaj (23. – 31.7., ČEZ Arena)

Eltodo Open
– otevřené MČR v rapid šach (21. – 22.7., Arena)

Ebrana Open
– MČR ve Fischerových šachách (20.7., Arena)

Jansta & Kostka Open
– ratingový turnaj (23. – 31.7, Arena)

ČPP Open
– ratingový turnaj (23. – 31.7, KD Hronovická)

Chládek & Tintěra Open
– mistrovství Evropy, ELO do 2000 (24. – 31.7, ČEZ Arena)

Kontaxt Open
– mistrovství Evropy, ELO do 1800 (24. – 31.7., ČEZ Arena)

Océ Open
– MČR čtyřčlenných družstev (15. – 18.7., ČEZ Arena)

Staropramen Open
– MČR v holanďanech (19.7., ČEZ Arena)

Polgár Superstar Chess
– mistrovství světa (17. – 18.7., Arena)