Do hlavního turnaje se přihlásilo celkem 279 hráčů z 31 zemí, mimo jiné z Velké Británie, USA, Izraele, Islandu, Indie a většiny států Evropy.  

„V turnaji máme zástupce hned z pěti kontinentů, což je opravdu skvělé. Těší nás, že je o náš festival velký zájem,“ pochvaloval si jeho ředitel Jan Mazuch.

Nejvýše nasazeným hráčem je Philipp Schlosser z Německa (ELO 2599). Na druhé šachovnici zahajoval aktuální mistr České republiky Jiří Štoček. A trojici nejsilnějších hráčů doplňuje Dimitrij Kononěnko z Ukrajiny.

Nejvýše nasazeným Východočechem je Martin Petr, rodák z Hradce Králové jinak hráč Polabin, který přestupuje do konkurenčního pardubického klubu – Rapid.

Už první kolo přineslo několik nečekaných výsledků.

Na úkor Štočka předvedla ukázkovou partii česká reprezentantka Kateřina Němcová (142. nasazená).

„Štoček předvedl hrubku, kterou na profesionální úrovni nevídáme často, a to ho stálo vyhranou pozici. Nutno ale podotknout, že Katka hrála skvěle a nedala Jirkovi šanci svůj omyl napravit,“ shrnul partii šachový expert festivalu Petr Pisk.

Na růžích neměl ustláno ani Kononěnko. Ke stolu se proti němu posadil Šimek (143. nasazený). Ukrajinec nezvládl zahájení s bílými figurami a hned po něm nabídl soupeři remízu.

Naplno tak uspěl pouze Schlosser, který svému soupeři nedal naději na výhru.

Na desáté šachovnici hrál loni velice úspěšný indický šachista Sengupta se čtrnáctiletým Juffou z Ruska. Neznámý mladíček rozdrtil soka agresivní hrou.

Ani ve druhém kole neměli favorité ulehčenou roli. Ti největší žehrají na los, který jim přidělil více než pouze kvalitní šachisty. A tak není překvapením, že na prvních patnácti šachovnicích se zrodilo hned několik remízových výsledků. Tentokrát zaváhal i Schlosser, když ztratil půl bod. Svou formu tak potvrdil jen Zacharcov z Ruska. Má plný počet bodů stejně jako dalších třicet čtyři hráčů. Mezi nimi je také osm Čechů.

Z východočeských hráčů se zatím daří chrudimskému Petru Hábovi, jenž je jedním z těch, co se těší ze dvoubodového zisku. Jiří Nun ze Slavie Hradec Králové se nemusí stydět za remízu s Gutmanem z Ukrajiny. Nepříjemné překvapení naopak zažil již zmíněný Petr, neboť nestačil na mladíka Ponížila.

A největší překvapení na závěr. Posuďte sami: 256. nasazený hráč, dvanáctiletý Šajn Žanat z Kazachstánu (ELO 2077), se po výhře nad Rusem Bodnarukem ujal vedení v celém turnaji.

Závěrečná partie se dohrála v turnaji Pardubický kraj Open. Soutěže čtyřčlenných družstev mládeže se účastnilo dvacet týmů z osmi zemí.

Prvním nasazeným byly Říčany, těsně za nimi pak Jamal. Právě tyto dvě ekipy se odpoutaly od zbytku pole a svedly souboj o první příčku. Ten dopadl šťastněji pro ruský celek, když získal zlato díky pomocnému hodnocení. Na třetím místě pak skončil tým z Ukrajiny. Za zmínku stojí výkon domácího 2222 ŠK Polabiny. Z dvanáctého místa ve startovní listině poskočily až na šestou příčku.

Dnešní program

Pardubice Open – velmistrovský turnaj (sobota i neděle od 15 hodin)
Chládek & Tintěra Open – ME hráčů s ELO do 2000 (od 8 a 16 hodin)
Kontax Open – ME hráčů s ELO do 1800 (od 8 do 16 hodin).
Česká podnikatelská pojišťovna Open – ratingový turnaj (od 8 a 16 hodin)
STEN.cz Open – ratingový turnaj (od 9 hodin)
TEV Open – ratingový turnaj (od 15 hodin).
Všechny soutěže se konají v pardubické ČEZ Areně.