Už to zase začalo! Seriál kvalifikací na Velkou pardubickou se rozjel na plné obrátky. První možnost, jak se probojovat na slavný dostih, proměnilo na pardubickém závodišti třináct koní ze čtrnácti. Nominační  dostih v rámci Ruského dne ovládli Bremen Plan s žokejem Markem Stromským.

Ostatním nedali ani „čichnout". Do vedení se dostali hned na začátku a před sebe nikoho nepustili.
V závěru navíc dokázal Bremen Plan ještě zrychlit tempo a vzdálil se nejbližším pronásledovatelům Klausovi s Budapsetem.
„Bremen Planovi pomohlo vyčištění hlavy a změna tréninku. Do dostihu jsme šli s jasným cílem, buď ho zvládne a budeme moci uvažovat o Velké pardubické, nebo ho nedá, což bude znamenat konec jeho kariéry. Uvidíme, v jakém stavu bude za tři dny, pokud bude v pohodě, začneme přemýšlet o Velké," radoval se hodně střídmě majitel stáje Nýznerov Karel Zatloukal.
To Marek Stromský si sobotní triumf vyloženě užíval.

„To není možné, staří se vrátili," vychutnával si vítězství žokej. Před sezonou se přitom zdálo, že úspěšnou kariéru zabalí. Díky Bohu se rozhodl pokračovat. Proti Josefu Váňovi je v devětatřiceti vlastně pořád juniorem…
Před kvalifikací si Stromský „střihl" ještě šestý dostih sobotního odpoledne a z něj příliš odvázaný nebyl.

„Po vystoupení se Sun Belinou jsem si myslel, že to dnes už za moc stát nebude a ono to dopadlo  takhle," usmíval se po triumfu v nejdůležitější bitvě překážkového odpoledne.
Za dvojicí Bremen Plan, Marek Stromský dorazil do cíle Klaus. Jeho trenér Čestmír Olehla rychle pochopil, že na vítěze bude jeho svěřenec krátký. „Rozhodlo, že Bremen Plan měl letos už jeden dostih v nohách, ale i Klaus předvedl dobrý výkon, do podzimu určitě ještě dozraje," slibuje. Třetí skončil Budapest, jehož vývoj má pod palcem Josef Váňa starší.

Málokdy se přihodí, že devět různých dostihů vyhraje jiný žokej, v sobotu se tak stalo. Žádný z jezdců si nemašíroval pro trofej víckrát než jednou.
Další kvalifikace se v Pardubicích poběží 22. června. Velká pardubická, vrchol české překážkové sezony,  je na programu 13. října.


Výsledky
Velká cena města Pardubice  – první kvalifikace na Velkou pardubickou: 1. Bremen Plan (ž. Stromský), 2. Klaus, 3. Budapest,  4. Status Quo, 5. Mlýn.
Rámcové dostihy
1.: 1. Over Look (ž. Myška), 2. Pyšný páv, 3. Lady Bach.
2.: 1. Lingarry (Sovka), 2. Richie, 3. Sisi Merble.
3.: 1. Kai (ž. Váňa ml.), 2. Mr Louise, 3. Liberty Son.
4.: 1. Dorotka (ž. Boyer), 2. Little Tokyo, 3. Macaone.
5.: 1. Power Prize (ž. Bartoš), 2. Blesk, 3. Jecee.
6.: 1. Concord (ž. Andrés), 2. Step Dancer, 3. Wild Danger.
7.: 1. Charme Look (Kubík), 2. Frasini, 3. Silver Regent.
8.: 1. Makler (ž. Köhl), 2. Princess of Gracie, 3. Drácula.