Zpátky do zbraně… Vánoční pauza basketbalistů BK Synthesia skončila. Dnes je čeká střet se staronovou tváří Mattoni NBL. Brněnským basketbalistům mají co vracet. V jen tak nevídané přestřelce jim v úvodní čtvrtině letošní sezony podlehli 96:101.

Po devatenácti kolech mají oba týmy protikladnou bilanci. Páté Pardubice dvanáctkrát vyhrály a sedmkrát prohrály, jejich soupeř (8. místo) to má přesně naopak.

Brněnský tým se objevil v nejvyšší mužské soutěži díky odkoupení licence od Liberce. Od toho Liberce, který v loňské sezoně trénoval JAN SLOWIAK, současný kouč BK Synthesia. O motivaci budou mít postaráno rovněž Martin Marek, Maurice Hampton a Tomáš Tóth. Zmíněné trio totiž nastoupí proti některým bývalým spoluhráčům.

Desetidenní vánoční přestávka je minulostí. V jakém stavu se vám vrátili hráči?
Nemyslím si, že by se vrátili nějak zanedbaní. Váhové přírůstky byly minimální. Po tak delší pauze to na prvním tréninku po basketbalové stránce trochu skřípalo. To je ale zcela normální. Na každém dalším už se kluci jen zlepšovali a na zápas budou jistojistě dobře připraveni.

O Vánocích asi není nějaká velká možnost, obrazně řečeno, chytnout si míč do ruky a zaházet si na koš…
Je to individuální. Každý má ty podmínky jiné. Někdo se dostane do haly, někdo si ve svém domově zahraje nějaký sranda mač, někdo se holt s míčem ani nepotká. V rozeběhnuté sezoně to ale jeden, dva tréninky rychle spraví.

Může vůbec zkušený trenér poznat, kdo z hráčů přes Vánoce držel míč v ruce a kdo ne?
Asi ne. Také kvůli tomu, že to zkreslují další okolnosti. Američtí hráči mají za sebou náročný let. Podepisuje se na nich časový posun, takže bývají unavenější. Navíc každý z hráčů má pro basketbal jiné dispozice. Jedni ho mají vydřený, druzí jsou obdarováni talentem od Pánaboha.

Před vánoční pauzou jste avizoval, že ten kdo překročí vámi stanovený limit v nadváze, nevyhne se sankcím. Už jste to naznačil, nicméně můžete být konkrétnější?

Přes mnou stanovené dva kilogramy se nikdo nedostal. V uvozovkách nejhorší přestupek, bylo něco přes kilo. Někteří však měli nižší váhu, než na Vánoce odjeli.

Čím si to vysvětlujete? Myslíte, že mohli mít strach z postihů za výraznější zvýšení své váhy?
Opět to záleží na více faktorech. Pravděpodobně neměli potřebu tolik jíst, jako v době kdy jsou v pravidelném tréninku. Může se rovněž jednat o krátkodobý úbytek svalové hmoty. Je také jasné, že hráči mají v hlavách, tolik nepřibrat. A tak se o Vánocích více hlídají a dělají něco navíc.

Brno je soupeřem, který vám po první čtvrtině základní části Mattoni NBL nejvíce ležel v žaludku. Co udělat pro nápravu?
První úkol zní, zlepšit obranu Borise Mena. V tom prvním utkání si dělal na palubovce, co chtěl. Prakticky ze všeho z čeho se dalo skórovat, skóroval. Moc dobře ho znám z působení v Liberci. Ten, když má svůj den, je k nezastavení. Rovněž ale vím, že podobné výkony nedokáže zopakovat v každém utkání. To by asi nehrál českou ligu. Mementem jest pro nás také překvapivě úspěšná střelba dalšího pivota Michala Norwy ze střední vzdálenosti. Oba dva nám dělali velké problémy na útočném doskoku.

„Bývalý Liberec“ je jistě pro vás velmi prestižní soupeř. Máte nějakou zvýšenou motivaci?
Tak především máme Brnu co vracet. Ale abych měl nějakou extra motivaci, to zase ne. To bych musel mít téměř proti každému soupeři. Vždyť těch hráčů, na jejichž basketbalovém růstu jsem se podílel, běhá na českých palubovkách mnoho. Musím se přiznat, že v případě některých hráčů, ve mně tlučou i pocity. Přeji jim, aby se jim dařilo. Pochopitelně ale ne v zápasech proti nám. Společné prožitky nejdou zapomenout a jejich úspěch trochu vnímám jako svůj. Spíše než já, mají zvýšenou motivaci mojí bývalí svěřenci. Minule se takto prezentoval třeba Tomáš Šustek. Bylo to ještě podtrženo faktem, že se hrálo v Jindřichově Hradci, kde vyrůstal.

Devatenáct odehraných kol Mattoni NBL ukázalo, že Brno je dosti nevyzpytatelný soupeř. Na jednu stranu dotáhne do prodloužení zápas s Prostějovem a vzápětí se do posledních chvil strachuje o výhru nad slaboučkým Vyšehradem…
Potenciál Brna je velmi vysoký, o tom není polemiky. Složení družstva je na velmi slušné úrovni. Důvod nestabilní výkonnosti vidím ve výkonech již zmíněného Mena. Základní osa Brna nabízí několik známých jmen. Ať už to jsou Štěpanové Vrubl s Reinbergerem, Daniel Gajdošík či Jiří Černošek. Ti všichni už mají v nejvyšší české soutěži odehráno a nastříleno. Nesmíme nic podcenit!

Dá se tedy říci, že výkon Brna stojí a padá na Menovi?
Takhle bych to až neřekl, ale Meno je velmi důležitý ukazatel. Když má den, skutečně umí všechno. Vystřelí z dálky, najede čelem ke koši, hraje zády ke koši, je vynikající na bloku či doskocích. Navíc i skvěle brání. Dokáže na sebe vázat bránící hráče a tím vytváří větší prostor pro své spoluhráče. Tím se stává družstvo Brna velmi silným.