„Od 5 do 19 hodin bude uzavřena třída Míru. Od 5 do 9 hodin a od 15 do 19 hodin budou spoje linek číslo 1, 2, 5 a 13 vedeny po Sukově třídě. Zastávka U Grandu v obou směrech bude přeložena na stanici Náměstí Republiky. Zastávka Třída Míru bude v obou směrech nahrazena stanicí Masarykovo náměstí,“ konstatovala tisková mluvčí Dopravního podniku města Pardubic Petra Brunová.

„Od 9 do 15 hodin bude centrum uzavřena i pro městskou hromadnou dopravu. V této době nebudou obsluhovány zastávky Třída Míru, U Grandu, Sukova, Náměstí Republiky, Karla IV., Výzkumný ústav, Ul. Svobody, S. K. Neumanna, Židov–točna, Bezdíčkova, Holubova, Sakařova, Husova, Na Haldě, Na Bukovině, Zlatá štika, U Kostelíčka, Krajský úřad a U Kapitána,“ prohlásila mluvčí dopravního podniku.

„Věříme, že tato opatření Pardubáci přijmou s pochopením,“ řekl pořadatel Pardubického vinařského půlmaratonu Oldřich Bujnoch.

Na akci, která je zařazena do prestižního běžeckého celosvětového kalendáře AIMS, je aktuálně přihlášeno 1127 běžců z 16 zemí světa.

„Dostal jsem stovky e–mailů z Afriky, Asie či Evropy,“ poznamenal pořadatel Pardubického vinařského půlmaratonu.

„Původně jsme počítali s atraktivním doprovodným programem, který by byl pojat jako veselice. Kvůli státnímu smutku byl ale výrazně omezen,“ vysvětlil Bujnoch.

„Náklady na loňský ročník se vyšplhaly na 2,5 milionu korun. Letos tak vysoké nejsou, ale i přesto budou opět obrovské. Bez stovek lidí z celého světa, kteří nám pomáhají, by ho vůbec nešlo uspořádat,“ dodal organizátor.

Uzavřené centrum města se záchranné služby netýká

Občané se kvůli sobotnímu Vinařskému půlmaratonu nemusejí bát, že by kvůli uzavírkám a dopravním omezením v celém centru města nebyla dostupná péče zdravotní záchranné služby.

„Jak dispečeři, tak posádky, které ten den slouží, budou na situaci připraveni. Z našeho pohledu bude nejkritičtějším místem asi Jahnův most. Od pořadatelů jsme ale dostali ujištění, že v případě potřeby průjezdu sanitního vozu k zásahu mu budou zábrany na trase odklizeny z cesty,“ řekl mluvčí záchranky Otomar Kušička. (sejk)
Na městský maraton je policie připravená

Vinařský půlmaraton, který dnes odstartuje v centru Pardubic, bude znamenat i vyšší nasazení policistů v ulicích. „Hlídky budou na některých důležitých křižovatkách. Budeme také dohlížet na plynulost dopravy a policisté budou připraveni řídit provoz v případě, že dojde k vytváření kolon vozidel,“ uvedla tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová. (sejk)