Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítěz podzimní Fortuna ligy vyhrál televizor

Pardubice - Rozhovor: V restauraci Rodax se sešli úspěšní hráči oblíbené čtenářské soutěže spolu s jejím šampionem Josefem Slabým ze Svítkova

19.12.2008
SDÍLEJ:

Josef SlabýFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Mezi šesti stovkami hráčů, může být jenom jeden v soutěži vítězem. Letos po dramatickém závěru zvítězil Josef Slabý ze Svítkova před Vilmou Štaudovou z Pardubic. Oba získali stejný počet bodů, a tak nakonec rozhodl vyšší bodový přírůstek v posledním kole ve prospěch Josefa Slabého z Pardubic – Svítkova.

Po dlouhé době je vítězem naší soutěže Pardubák. Dlouhá léta pracoval jako technik v Tesle Pardubice, závodu Sezemice, v předdůchodovém věku se z důvodu zrušení jeho pracoviště musel nově učit chemii, neboť přešel do Parama, kde vykonával dělnickou profesi. Do důchodu na doporučení lékařů musel dříve, měl vážné problémy s kyčlemi a hrozilo, že by mohl skončit na vozíčku. Tipování s Pardubickým deníkem ho provází již několik let. Řídí se zásadou, že hraje proto, aby vyhrál. Někdy to vyjde, jindy ne. Před dvěma roky skončil v naší soutěži třetí, letos skončil na první příčce. .

První místo v prestižní soutěži a výhra hlavní ceny Fortuna ligy – LCD televizor. To musíte mít asi skvělé pocity. Je to tak?
Když se cokoliv povede, pocity jsou vždy příjemné. V soutěži se snažím být co nejvýše a tentokrát se to prostě maximálně povedlo.

Ve finiši Fortuna ligy jste byl již dlouhodobě usazen v elitní jedenáctce. Šance na první místo byla reálná. Co je podle Vás rozhodující ve finiši soutěže?

Myslím, že se musí někdy umět zariskovat. Pokud bych tipoval jen podle toho, jak zápasy mají podle nejrůznějších prognóz dopadnou, asi bych nevyhrál. Vždy jsem si vybral jeden nebo zápasy, v nichž jsem se od prognózy odchýlil a vyšlo to. V posledním kole jsem vsadil na samé jedničky a přitom v průběhu podzimní soutěže vycházely málokdy. Kdo mně nejvíc zklamal při tipování, tak to byly Živanice. V jejich fotbalových zápasech jsem často chyboval. Celkově však musím říct, že jsem s výsledkem v soutěži spokojen.

Když bylo odehráno poslední kolo naší soutěže, byl jste přesvědčen před zveřejněním celkových výsledků, že první místo máte v kapse?

Tak to tedy nebyl. Na předních místech byli hráči, kterým se také poslední kolo mohlo povést a můj bodový přírůstek nebyl maximální.

S jakými pocity jste otevíral středeční noviny?

Nebyl jsem doma a noviny jsem si nechal koupit ve stánku. Přijel jsem z Luhačovic, kde byla na lázeňském pobytu manželka a když jsem otevřel stránku, tak jsem vše viděl černém na bílém. Byl jsem příjemně překvapen.

Tipovací soutěž Deníku jste začal hrát před lety, když jste musel nuceně odejít do předčasného důchodu a měl jste jistě zcela jiné starosti. Přesto jste hrál a každý týden vyplňoval svůj soutěžní kupón. Přitom uvádíte, že jste se trápil s neutěšeným zdravotním stavem a s ním souvisela celá řada dalších nepříjemností.
Pardubický deník odebírám od jeho počátků, hlavně však v něm vyhledávám sport. O ten se zajímám, protože jsem sám sportoval, hrál jsem košíkovou a doplňkově i fotbal. Tipovací soutěž byla pro mne spíše relaxací od tehdejší problémů s hledáním práce a zdravotních potíží…

Zrušení pracovního místa v Tesle jistě nebylo lehkým obdobím . Vždyť šlo o ryze existenční záležitost. Musel jste se rozhodnout, co dál. V minulosti se lidé loučili s aktivní pracovní činností mnohem důstojněji než jsme dnes bohužel často svědky.

Nebylo to lehké období a musím říct, že se na mně podepsal zdravotní stav a také to, že jsem nějaký čas sehnat práci. Tehdy mně bylo 55 let a to opravdu to nebylo jednoduché. V Tesle jsem pracoval od roku 1962 a odcházel v roce 1995. Svoji práci jsem dokonale znal. Moje místo bylo v Tesle Sezemice a byla to hodně odborná práce…

Přijít o práci bylo v dobách plné zaměstnanosti téměř vyloučené. Jak jste prožíval krutý verdikt ztráty pracovního místa?

Pracoval jsem na úseku, který byl mezi prvními, který končil. Tesla šla do konkurzu… Bydlím ve Svítkově a tak jsem po dlouhém hledání našel práci v Paramu. Začátky však byly hrozné, musel jsem se učit chemii, byl jsem tehdy z toho celý nesvůj. V 55 letech na vás všude koukají jako na neperspektivního, jste pro ně starý. V nejednom podniku v dřívějších letech přecházeli lidé ve starším věku na méně náročnou práci, pokud měli nějaké zdravotní omezení. Oceňoval se často celoživotní přínos pro firmu, podnik či závod. Já byl v opačné roli, tedy začít úplně znova a navíc se zdravotními problémy a nutností dokázat, že budete pro firmu přínosem. V Tesle jsem zdravotní problémy nepociťoval, ale v Paramu postupně ano. Tam mně zrazovaly záda a později mně odešly obě kyčle.

Prožíval jste si nepochybně velmi nepříjemné období svého života, co bylo pro vás nejvíc deprimující?
Pracoval jsem v mladém kolektivu a ještě se musel vše učit od začátku. Pak jsem byl postaven před problém chodit po doktorech a nakonec odejít nuceně odejít do předčasného důchodu, to bylo deprimující.

Odchod do důchodu byl jistě psychicky náročný, ale ještě více následné dvě operace kyčlí.
To máte pravdu, operací jsem se hodně bál. Ale mám to za sebou. Teď jsem na tom relativně lépe, jen občas zalituji, že nejsem mladší. Občas se hlásí bolesti zad, ale to už asi lepší nebude. Relaxuji na zahrádce, navštěvuji sportovní akce, především chodím basketbal a na fotbal. Moc mně mrzí, že Pardubice ze známých důvodů nemají ligovou soutěž. Považuji to za ostudu. A čím se ještě zabývám? Zahrádkou a tipováním s Pardubickým deníkem…

Co Vás u Fortuny ligy s Pardubickým deníkem drží?
Především její pravidelnost a dlouhodobost. A jak jsem již uvedl, hraji proto, abych vyhrál, nebo byl co nejvýše. Dvakrát jsem již byl mezi nejlepšími, ale hrál bych i tehdy, kdybych byl někde uprostřed startovního. Moje účast je prostě daná tím, že jsem pravidelným odběratelem Pardubického deníku.

Zpočátku jste byl v páté lize, neodrazovalo Vás to, že nejste nahoře?

To ne, ze suterénu celkového pořadí se lze vyšphat výš. Ta šance tady je pořád a každý hráč má vše ve svých rukách. Chce to jen trpělivost a nechtít se ze spodu dostat nějakými unáhlenými tipy, které pak spíše vedou ke ztrátám než k ziskům. Soutěž je třeba brát jako zábavu a její výhodou je, že i když se někomu nedaří dostat se až na špici nejlepších hráčů, může se stát vítězem kola. A to také potěší.
Včera večer převzal Josef Slabý LCD televizor v restauraci Rodax, kde se sešli nejlepší hráči podzimní Fortuna ligy Pardubického deníku. V sobotu 20. prosince a poté až do konce roku se na stránkách Pardubického deníku budeme s nejlepšími hráči pravidelně setkávat…

Autor: Jaroslav Mach

19.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Ordinace se zavírat nebudou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se znovu otevřely, účast zatím vysoká

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Volby pokračují až do 14 hodin, výsledky budou večer

Pardubický kraj – Nejdůležitější volby po sametové revoluci. Tak mnozí hovoří o letošních volbách do Poslanecké sněmovny. A v prvních hodinách se zdálo, že voliči hlasování skutečně neberou na lehkou váhu. Někde se na páteční možnost vhodit svůj hlas do volební urny dokonce stály fronty.

Treille trefil v prodloužení dva body pro Dynamo

Pardubice – 2:0, 2:3, 4:3. Po utkání obratů získali hokejisté Pardubic druhou výhru nad Zlínem. V utkání 15. kola Tipsport extraligy rozhodl v prodloužení francouzský útočník Sacha Treille.

Ve volebních místnostech v Pardubicích bylo v pátek odpoledne plno

Pardubice - Úderem druhé se otevřely volební místnosti v celé republice. Pardubický deník byl u toho, když se tak stalo na Základní škole Bratranců Veverkových v centru Pardubic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení