Pardubice – Pátek třináctého a nešťastný den? Pro Terezu Smitkovou a Lukáše Vrňáka tato pranostika neplatila ani náhodou. Včera se totiž stali šampiony Pardubické juniorky a zároveň mistry republiky staršího dorostu.

Chlapecký singl svedl dohromady Lukáše Vrňáka, největšího favorita Juniorky a šestého nasazeného Jana Kunčíka. Do utkání vlétl jako uragán druhý jmenovaný, když vedl 3:0.

„Ráno před finálovým zápasem jsem se probudil a únavou nemohl ani vstát. Když jsem ale viděl to množství lidí v areálu Juniorky, okamžitě mě přestaly bolet nohy. Na mém příšerném vstupu se ale podepsala nervozita,“ okomentoval úvod Vrňák.

Turnajová jednička se včas probudila a první sadu nakonec dotáhla do tiebreaku. V něm jasně kralovala.

„Už na konci prvního setu jsem začal hrát mnohem víc forhendů a Honza nestíhal,“ pochvaloval si český reprezentant do 18 let.
Ve druhém existoval na antukovém kurtu pouze jediný hráč. Nemuselo tomu ale tak být, protože Kunčík vedl při podání soupeře 40:0.
Spolu s prohraným tiebreakem byl první gam druhého setu klíčovým momentem. Jenže Lukáš hrál výborně. Nemohl jsem spoléhat na to, že bude kazit jako v prvním setu. Záleželo na mně, co vymyslím,“ hlesl Jan Kunčík.

Vrňák na rozdíl od soupeře vedení 3:0 neztratil. Naopak, získáním dalšího servisu svého soka dorazil.

Ve finále dívčí dvouhry triumfovala Tereza Smitková z Prostějova. Strojově přesná ledová princezna, která na kurtu příliš neukazovala svoje emoce, udolala živelnější Jesiku Malečkovou. Přitom ta do utkání vstoupila daleko lépe. Sebrala Smitkové podání a vedla 4:1.

„Začala jsem ale víc kazit, Tereza dala na 4:4, což byl asi ten největší zlom,“ litovala ztráty setu v poměru 5:7 Malečková.

„Hrozně mi pomohlo, že jsem vedla 1:0 na sety a pak rychle 3:0,“ konstatovala vítězka, na níž bylo od druhého setu vidět, v jaké je pohodě.

Jako špičkově vyladěný robot rozhazovala míče z jedné strany na druhou a když se k tomu přidaly uspěchané údery Malečkové, jež si připsala obrovské množství nevynucených chyb a ve druhém setu nezískala ani jedno své podání, získala Smitková i druhý set. Nic jí nebránilo slavit zasloužený triumf.

„Jako maličká jsem se do Pardubic jezdila dívat a strašně jsem tady holky obdivovala,“ přiznala se Smitková. Teď se poklony dočkala vytáhlá tenistka.

Finále dvouhry

chlapci:

Vrňák (1. nasazený, I. ČLTK Praha – Kunčík (6., I. ČLTK Praha) 7:6(4), 6:1.

Dívky:
Smitková (1., TK Agrofert Prostějov) – Malečková (3.,I. ČLTK Praha) 7:5, 6:1.

Finále čtyřhry

chlapci:

Vrňák, Beránek – Hadrava, Salaba 3:6, 6:4, 10:4.

Dívky: Smitková, Martincová – Malečková, Závodská 6:2, 6:1.

(zz, ry)