Basketbalisté BK Synthesia mají před sebou další výzvu. V semifinále Mattoni NBL se postaví proti zdi zvané Nymburk. Úřadující mistr letos prohrál v českých soutěžích jediné střetnutí a postoupil do vyřazovacích bojů prestižního evropského poháru ULEB Cup.

Favoritem je Nymburk, který se pohybuje kolem padesátého místa v evropském žebříčku. Východočeši však nestahují kalhoty, když brod je daleko. „V každém zápase jdeme za výhrou, ani Nymburk nebude výjimkou,“ tvrdí Ivan Vojtko, strůjce největšího úspěchu Pardubic za patnáct let.

Co vám ukázala náročná čtvrfinálová série před zápasy s Nymburkem?

 Někteří naši hráči podávali oproti základní části lepší a především stabilnější výkony. Ve všech zápasech série s Děčínem zahráli klíčoví hráči velmi dobře. Nedopustili jsme se větších herních výkyvů, neměli jsme žádnou slabinu. Byli jsme kondičně, takticky a rovněž mentálně silnější než soupeř. To bylo pro mě příjemné překvapení.

V semifinále vás čeká suverén několika posledních let. S jakými vyhlídkami vstupujete do bojů?

 Nymburk je v současné době nejen nejlepším českým družstvem, ale také je evropským týmem. Vůbec nechci svůj mančaft podceňovat a soupeře nějak přeceňovat. Nymburk má nejen nejširší ale také nejkvalitnější kádr. Realitu bereme, nicméně všechny zápasy budeme hrát naplno a v každém půjdeme za vítězstvím.

Vaši svěřenci jsou momentálně naladěni na vítěznou vlnu. Nemusíte krotit euforii?

 Po splnění všech cílů v sezoně opravdu musím trochu tlumit euforii. Kdybychom totiž šli do zápasů s přehnaným sebevědomím, mohli bychom nedejbože vybouchnout a pak si pokazit celkový dojem z tolik úspěšné sezony.

Pardubice v této sezoně dokázaly sehrát s Nymburkem vynikající pasáže. Proč to nejde po celý zápas?

 Ve fotbale dáte v první minutě gól a přestože je soupeř po zbytek zápasu lepší a vy jenom odkopávate míče, můžete vyhrát. V basketbale toto není možné. Tam se kvalita kádru prostě projevit. Když je soupeř o něco lepší, může se to vykompenzovat taktikou či kondicí, ale když má na každém postu rovnocennou náhradu, vždy vás načape.

Zřejmě máte na mysli utkání, kdy jste byli téměř celý zápas lepší, dokonce vedli i v poločase?

 Ano. Soupeř dlouho nemohl na nás najít zbraň. Pak postavil pět hráčů do kola a hrál tak dlouho jeden na jednoho, dokud neobjevil naší slabší pozici. V basketbale individualitu nelze zastavit bez faulu a když jich má protivník pět, je to téměř nemožné.

Zápasy s Nymburkem slibují velký divácký zájem. Středočeši v letošní sezoně hráli v ČEZ Areně ULEB Cup a fanoušci si prostředí pochvalovali..

 S Nymburkem se dá vyhrát, ale ne vyhrávat. Budeme se maximálně snažit, abychom doma hráli dva zápasy. Naším cílem je zlomení diváckého rekordu v Mattoni NBL. Velice by nás potěšilo magické číslo 5000.

Nedávno jste se svěřil, že byste sipřál v semifinále Nymburk. Bylo to právě kvůli divákům?

 Byl to už dva měsíce můj tajný cíl. Ano, jednou z příčin byli diváci. Hrát s Nymburkem je svátek pro každého basketbalistu, navíc v závěrečné fázi. Pro mě je lepší prohrát 0:3 s Nymburkem než 2:3 s Novým Jičínem. Když proti mistrovi něco vyhrajeme, bude to bráno jako obrovský úspěch. Jenže, kdybychom nepostoupili s Novým Jičínem mohla by se zdevalvovat úspěšná sezona.

Ve čtvrtfinále jste sázel na úzký okruh hráčů. Dáte proti Nymburku šanci ostatním a na více minut?

Za stavu 1:2 na zápasy, když zbývající musíte vyhrát, se nedá experimentovat. I kdyby měla čtyřicet minut hrát základní pětka. Ukázalo se, že jsme zvolili správnou strategii. V prvním zápase s Nymburkem dostanou šanci ostatní. Pokud nebude moci nastoupit Phillips budu pravidelně točit osm hráčů.