Prohra znamená poslední zápas v domácím prostředí. Výhra se rovná malému zázraku a prodloužení o další duel před vlastním publikem. To jsou dvě možnosti basketbalistů BK Synthesia před druhým semifinále Mattoni NBL. Jejich soupeř Nymburk však patří do kategorie téměř neporazitelných. To předvedl i v prvním utkání, kdy zvítězil 89:60 (41:34).

Pardubický trenér Ivan Vojtko je basketbalový odborník. Na sérii s několikanásobným českým mistrem se dívá realisticky.

První poločas v Nymburce jste byli favoritovi více než zdatným soupeřem. Po přestávce jako by byli vaši svěřenci ještě duchem v kabině…
Ne, tak to není. Soupeř, když zjistil, že s ním držíme krok, po přestávce hodně přitlačil. Zjistil, že je na jednotlivých pozicích lepší a začal tvrdošíjně aplikovat hru jeden na jednoho. Neštve mě, že nás Nymburk přehrál, ale štvě mě rozdíl ve skóre. Kdybychom prohráli první poločas o sedm a druhý o deset, ještě bych to bral.

Nemohla se na výše vaší prohry projevit také únava?

Po tak náročné sérii, jakou jsme absolvovali s Děčínem, musela zákonitě přijít únava a rovnéž ztráta koncentrace. A to se stává v následujícím utkání. Ale na únavu bych se nerad nějak vymlouval. Každý viděl, že nás soupeř přestřílel i v době, kdy jsme ještě měli dostatek sil.

Jaké jsou další příčiny výrazné prohry?
Tak především, číslo devatenáct v kolonce ztrát je vysoké číslo a proti tak kvalitnímu soupeři se nedá nahradit prakticky ničím.

V domácím utkání bude záležet na zlepšení dvoubodové střelby. Procento bylo v Nymburku hodně nízké…
V úvodní čtvrtině se nám podařilo několik vniků pod koš, ovšem jak to soupeř zmerčil, okamžitě začal hrát aktivnější obranu a v útočném snažení nás zastavil. Pak jsme se na každý koš nadřeli.

Soupeře jste porazili v jediné činnosti, v útočném doskoku. Je to ta cesta, kterou jít za výhrou?
Takto se to nedá formulovat. Nymburk ani útočné doskoky nepotřebuje. Má totiž obrovskou úspěšnost střelby.

Může úterní výprask srazit vaše svěřence na kolena?

Ne, to si nemyslím. Máme zkušený tým a hráči již něco pamatují. To jsme jasně dokumentovali v klíčových okamžicích čtvrfinálové série. Do utkání půjdeme s jasným cílem podat lepší výkon a hlavně hrát až do poslední vteřiny.

Opět se ukázalo, že bez Phillipse to zkrátka nejde…

Phillips dělá rozdíl patnácti bodů. Takže prohry o třicet jsou s ním o polovinu méně bolestné. Chyběl zejména v soubojích jeden na jednoho. Vždy si vybere jednoho hráče a nerovnováhu na palubovce přesune v rovnováhu. Dám takový příměr. Pokud bychom si vzali do družstva nymburského Rančíka a k němu Phillipse, tak našeho semifinálového soupeře porazíme. Basketbal dělají špičkové individuality, a to oba jsou.

Pardubice získaly po třiadvaceti letech medaili a semifinále se na jejich půde hraje po čtrnácti letech. Existuje lepší pozvánka na dnešní utkání?
Letošní sezona je opravdu výjimečná. Věřím, že to divácí ocení a odmění hráče co největší účastí. Mým tajným přáním je pokoření rekordu Mattoni NBL z loňské sezony, kdy na Nymburk přišlo 4300 příznivců. Pětitisícová návstěva by byla fantazie. Když se podařilo překonat rekord v ULEB Cupu společně pardubickým a nymburským fanouškům, tak proč by jim to nemohlo spolu vyjít i v nejvyšší české soutěži. Pokud Pardubice chtějí budovat klub evropské úrovně, bylo by dobré, kdy by se naučilo pravidelně chodit hodně lidí.