Šešestapadesátiletý Josef Váňa to dokázal! Velkou pardubickou Ceské pojišťovny se mu v neděli podařilo vyhrát už pošesté v historii, poprvé s Tiumenem.

Senzace, 'dědek' Váňa ovládl Velkou pardubickou

Fenomenální žokej triumfoval v nejslavnějším tuzemském dostihu pošesté v kariéře. Neuvěřitelné se stalo skutkem. Brzy sedmapadesátiletý veterán Josef Váňa si v sedle Tiumena dojel pro vítězství ve 119. ročníku Velké pardubické České pojišťovny.

Matador českého dostihového sportu přitom loni v cíli Velké oznámil, že už v nikdy v nejslavnějším tuzemském závodě startovat nebude. Během roku ale své rozhodnutí změnil. A v neděli slavil šestý triumf.

„Co na to říct. Předně musím poděkovat všam zainteresovaný, a hlavně doktoru Kubisovi,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi Váňa, kterého v brzké době čeká operace páteře.

„Porazit Sixteen a další favority je paráda. Mladí mají alespoň hozenou rukavici,“ usmál se. „Nesmíte házet starého Váňu do žita.“

O českou žokejskou školu ale strach nemá. „Mladých a talentovaných je tu spousta. Někdo z nich může také vyhrát šestkrát,“ dodal Váňa, který se na startu znovu sešel se svým osmnáctiletým sy­nem.

Výkon dostihové legendy ocenil i prezident republiky Václav Klaus, který byl na závodišti osobně přítomen. „Byl to úžasný závod. Je senzace, že Josef Váňa opět vyhrál. Dokazuje to jeho mimořádnost,“ prohlásil.

Favorizovanou bělku Sixteen, která opanovala minulé dva ročníky, dovedl Josef Bartoš do cíle na druhém místě. Třetí skončil Numero Due v sedle s žokejem Kouskem.

Ani tentokrát se však zřejmě dostih neobešel bez tragédie. Podle dostupných zpráv bude muset být po klopýtnutí na velké vodě utracena klisna Shirley.

119. Velká pardubická České pojišťovny steeplechase (6900 metrů, dotace 4,5 mil. korun):

1. Tiumen (ž. Josef Váňa st., trenér Josef Váňa st., majitel Ivo Köhler) 9:19,56 min., 2. Sixteen (ž. Bartoš), 3. Numero Due (ž. Kousek), 4. Mandarino, 5. Pocci, 6. Jung (z 25 koní dojelo do cíle 18, což je rekord Velké pardubické).

Rámcové dostihy: close zoom_in

I.: Puntarenas (ž. Stromský) – Grainnie Kelly – Marcanta.

II.: Chenonceau (ž. Kousek) – Polar Pond – Cabernet.

III.: Teviot (ž. Urbánek) – Caland – Karlsbad.

IV.: Life is Life (ž. Kousek) – Makalde – Kyshanty.

V.: O'Key (ž. Myška) – Ursan – Gernia.

VI.: Royal Mougins (ž. Kousek) – Kamienczyk – Ravenswood.

VII.: Bremen Plan (ž. Stromský) – Isar – Korinka.

Prezident: "Je to senzace"

„Byl to úžasný závod. Je senzace, že Josef Váňa opět vyhrál. Dokazuje to jeho mimořádnost,“ řekl prezident republiky Václav Klaus.

„Na Velké pardubické nejsem zdaleka poprvé. Tuším od roku 2003 jezdím na závodiště zcela pravidelně. I letos jsem se do Pardubic moc těšil. Jen škoda, že tentokrát příliš nevyšlo počasí,“ prohlásil premiér Jan Fischer.

„Na Velké pardubické mě lákají nejen koně, ale i skvělá atmosféra. Je to úžasná akce,“ dodal Jan Fischer.

Nejtěžší dostih evropského kontinetu si nenechala ujít ani celá řada velvyslanců.

„Do městské lože zavítali například velvyslanci Izraele, Jihoafrické republiky, Mongolska či Slovenska,“ poznamenala Jitka Hájková z organizačního oddělení pardubického magistrátu.

„Nešlo o mou první návštěvu Pardubic. Zúčastnil jsem se tu i otevření Afi Paláce a basketbalového zápasu v ČEZ Areně. Na Velkou pardubickou jsem byl pozván už loni, ale bohužel mi to kvůli jiným pracovním povinnostem nevyšlo. Proto jsem rád, že letos už jsem přijel osobně na akci s tak bohatou tradicí. V Izraeli takovou dostihovou tradici nemáme,“ sdělil izraelský velvyslanec Yaakov Levy.

„Dostihové odpoledne jsem si opravdu užil. Ocenil jsem, že sem zavítala i spousta významných osobností společenského a politického života,“ doplnil izraelský velvyslanec v České republice.

Mezi hosty letošního ročníku Velké pardubické nechyběli ani kytarista Lubomír Brabec, zpěvák Ondřej Havelka či herec David Vávra. close zoom_in

119. Velká 'Váňova' pardubická

Přes živý plot s příkopem se všichni dostali bez problémů. Malá voda byla všemi bez problémů zdolána. Když se skupina 25 koní blížila k taxisu, diváci začali doslova křičet, jak povzbuzovali. Nejtěžší překážku nepřekonal jen jeden kůň - Hirsch s Dušanem Andrésem. Přes irskou lavici se dostali všechny koně bez kolize. Na další překážce zůstal Lucky Nellerie s Keithem Mercerem v sedle. Malé zahrádky byly všemi čistě překonány, rovněž živý plot s příkopem. Na další překážce upadl Lucky Luk. Měl problémy už při tréninku. Následoval hadí příkop a velká voda, kde Sixteen zakopla a Shirley skončila (a zřejmě nepřežila). Velké zahrádky přeskočili všechny koně. Sixteen byla vpředu, u živého plotu u hangáru byla na čtvrtém místě. Vředu se držel Numero Due a Tiumen s Josefem Váňou v sedle.
Ten se cílové rovince dostal do čela a rozdílem tři a půl koňské délky zvítězil před Sixteen.

Josefovi Váňovi bude zanedlouho 57 let. Velkou pardubickou vyhrál po šesté. Tiumen je osmiletý hnědý valach.

Josef Váňa: "Co na to říct? Hlavně chci všem poděkovat, všichni jsme si to zasloužili. Věřil jsem si a pro vítězství jsem udělal maximum. Jestli budu dále pokračovat? Teď po závodě řeknu, že ne. A klidně se může stát, že si to rozmyslím."
Václav Klaus: " Věk nerozhoduje. Váňo vítězství je povzbuzení pro nás všechny."

Sledovali jsme:

Vítězem se stal Josef Váňa - podrobnosti připravujeme
14:30 - Na dostihy přijel prezident republiky Václav Klaus.
14:00 - Na pardubické závodiště dorazil ministr obrany Barták, premiér Fischer. Mezi čestnými hosty je už i velvyslanec Izraele.
13:40 - Městská policie zatím neeviduje žádná narušení veřejného pořádku.
12:25 - Nad pardubickým závodištěm se spustil velmi prudký liják. Co je špatné pro diváky nemusí být špatné pro koně. Většina koní má rada hlubší a měkou dráhu.

Rámcové dostihy před 119.Velkou pardubickou ČP

Dostihy provází déšť – nepříjemné pro diváky, přijatelné pro koně, zejména pro ty, kteří mají raději, když je měkko.

V dějišti závodu je velice rušno. Hudba,stánky, tlačenice lidí. Pozornost diváků i dostihových expertů je kolem žokeje Josefa Bartoše, který poběží všechny dostihy. Nezraní se? I takové hlasy se ozývají. Kdo pojede v sedle Sixteen, pokud by se Bartoš zranil? Možná žokej Váňa. Jeho sen o vítězství na bílém koni by se mu mohl vyplnit…

Vrchol dostihové sezony je tady

V neděli 11. října se uskuteční již 119. Velká pardubická České pojišťovny. Na programu jsou také další rámcové překážkové dostihy.
Sobota je tradičně vyhrazena Pardubickému St. Leger. Mítink nabídne jednu cross country a sedm rovinových dostihů. Vrcholem bude Domec St. Leger s Českým rozhlasem Pardubice.

Hlavním bodem víkendu bude samozřejmě Velká pardubická steeplechase, společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Poprvé se konala už v roce 1874. Tehdy zvítězil ve Francii narozený šestiletý hnědák Fantôme s anglickým žokejem Sayersem.
I letos se na slavnou steeplechase chystá řada hostů a osobností.

Na startu 25 koní

V letošní 119. Velké pardubické bylo ve startovní listině zapsáno šestadvacet koní. S číslem 26 figuroval pod čarou Rubín s Martinou Růžičkovou. „Na trať by se mělo vydat pětadvacet koní, tedy maximální počet,“ uvedl Miroslav Petráň, předseda představenstva Dostihového spolku Pardubice. V porovnání s posledními roky se jedná o rekordní startovní pole. Přes dvacet koní, konkrétně 21, se na startu objevilo naposledy v roce 2001. Vloni jich bylo šestnáct.

K největším favoritům jednoznačně patří vítězka dvou uplynulých ročníků – devítiletá bělka Sixteen, v jejímž sedle bude stejně jako před rokem žokej Josef Bartoš. Ten vloni dovedl Sixteen i k rekordnímu času v nejslavnějším dostihu. Prvně v historii na trati dlouhé 6900 metrů padla hranice devíti minut (08:58,99).

Jako první ovšem loni proběhl cílem bělouš Amant Gris vedený žokejem Markem Stromským. Jenže kvůli neobjetí točného bodu byli diskvalifikováni. A z triumfu ve slavném dostihu se radovali v cíli druzí Bartoš se Sixteen.
Amant Gris letos na startu nebude kvůli zranění. Stromský pojede osmiletou klisnu Shirley.
Pokud letos Sixteen znovu uspěje, zařadí se po bok legendárních trojnásobných vítězů – Briganda, Lady Anne, Epigrafa, Koroka, Sagara a Peruána.

Přehled vítězů čítá celkem 88 koní a 78 jezdců. Nejúspěšnějším koněm historie je ryzák Železník, jenž jako jediný zvítězil čtyřikrát. Pokaždé ho ze sedla vedl Josef Váňa, který v roce 1997 vyhrál i s hnědákem Vronskym a s pěti prvenstvími je nejlepším jezdcem.
Legenda dostihového sportu nechybí ve startovní listině ani letos. Josef Váňa, který 20. října oslaví 57. narozeniny, se na start slavné steeplechase postaví po třiadvacáté, kursem Velké pardubické povede Tiumena.
Kromě osmiletého valacha nestárnoucí žokej připravuje z pozice trenéra favorizovanou Sixteen. Z jeho svěřenců budou v dostihu i Pocci a Del Sole, v jehož sedle bude Váňův syn Josef.

Letos je o Velkou pardubickou nebývalý zájem ze zahraničí. Ve startovní listině figuruje šest cizinců – Mr Big, Lucky Luk, Lucky Nellerie a Super Lord z Anglie, Il En Reve z Irska a Juful Tennis z Francie. Tahákem je start jednoho z nejlepších australských žokejů Paula Francise Hamblina, jenž bude v sedle Maratha.

NEDĚLNÍ PROGRAM

10.45 Slavnostní zahájení
11.10 Cena spol. Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.- Zlatá spona tříletých. Proutěné překážky – I. kategorie – 3200 m – 120 000 Kč
11.45 Velká cena společnosti HP Česká republika – Cena ČASCH. Steeplechase cross country – I. kategorie – 4200 m – 400 000 Kč
12.20 Dostih Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Lesů České republiky – Cena Vltavy. Steeplechase cross country – NL. kategorie – 4500 m – 500 000 Kč
12.55 Křišťálový pohár Lata Brandies Ladies Club - Memoriál komtesy Laty Brandisové - III. ročník. Proutěné překážky – NL. kategorie – 4100 m – 200 000 Kč
13.30 Cena Miros a.s. dopravní stavby - Memoriál kpt. R. Poplera. Steeplechase cross country – NL. kategorie – 3200 m – 220 000 Kč
14.05 Cena Paramo, a.s. – Memoriál R. Davise – Stříbrná trofej. Steeplechase – L. kategorie – 4400 m – 500 000 Kč
14.40 Cena Labe – Cena společnosti VCES a.s. Steeplechase cross country – L. kategorie – 5200 m – 650 000 Kč
15.40 119. ročník Velké pardubické České pojišťovny. Steeplechase cross country – L. kategorie – 6900 metrů – 4 500 000 Kč
16.00 Slavnostní dekorování
Výsledky kvalifikačních dostihů

I. kvalifikace: Velká cena města Pardubice – 23. května 2009: 1. Tomis (ž. Kašný), 2. Mandarino (ž. Myška), 3. Pocci (žk. J. Váňa, ml.). Dostih dokončilo sedm koní.
II. kvalifikace: Velká cena Paramo – Memoriál majora M. Svobody – 13. června 2009: 1. Profil (ž. Köhl), 2. De Sole (žk. J. Váňa ml.), 3. Sixteen (ž. Bartoš). Dostih dokončilo třináct koní.
III. kvalifikace: Velká cena Skanska – 22. srpna 2009: 1. Sixteen (ž. Bartoš), 2. Mandaríno (ž. Myška), 3. Gawain (Korpas). Dostih dokončilo devět koní.
IV. kvalifikace: Velká cena Bargiela – sobota 12. září: 1. Gawain (ž. Bartoš), 2. Numero Due (ž. Kousek ), 3. Pocci (Korpas).
Dostih dokončilo osm koní.

STARTOVNÍ LISTINA VELKÉ PARDUBICKÉ

Steeplechase na 6900 metrů 4 500 000 Kč close zoom_in
1. LUCKY NELLERIE (Fr.), 10 let, ž. Keith Mercer
2. SUPER LORD (Ir.), 11 let, ž. Jan Faltejsek
3. SIXTEEN (Fr.), 9 let, ž. Josef Bartoš
4. MONTGOMERY, 9 let, Petr Tůma
5. POCCI (Něm.), 9 let, Jan Korpas
6. TIUMEN (Pol.), 8 let, ž. Josef Váňa
7. PROFIL, 9 let, ž. Michal Köhl
8. IL EN REVE (Fr.), 11 let ž. Kenneth Whelan
9. DEL SOLE (Pol.), 7 let, žk. Josef Váňa
10. SHIRLEY (Pol.), 8 let, ž. Marek Stromský
11. MANDARINO, 8 let, ž. Jaroslav Myška
12.LIRAIN, 8 let, Jaromír Hrudka
13. TOMIS, 8 let, ž. Pavel Kašný
14. JUFUL TENNIS (Fr.), 12 let, Fernand de Oliveira
15. MARATH, 9 let, ž. Paul Francis Hamblin
16. LAKREG, 9 let, Martin Liška
17. RED DANCER (Fr.), 13 let, Raffaele Romano
18. ROOSEVELT (Něm.), 11 let, ž. Thomas Boyer
19. JUNG (Pol.), 9 let, ž. Bohuslav Mátl
20. LUCKY LUK (Fr.), 10 let, ž. Jason Maguire
21. MR BIG (Ir.), 8 let, ž. Noel Fehily
22. HIRSCH, 13 let, ž. Dušan Andrés 0
23. MR LAND, 10 let, Pavel Složil
24. DERBY SHARP, 9 let, Josef Sovka
25. NUMERO DUE (Pol.), 8 let, ž. Jiří Kousek
26. RUBÍN, 7 let, Martina Růžičková