Po stopách času… Vyznavači královny sportu ze „stáje" Hvězda SKP Pardubice o sobě dali vědět i v roce 2015. někteří si o přízeň řekli pěkně hlasitě.

Evropské a světové akce

První velkou atletickou akcí roku bylo halové mistrovství Evropy dospělých, které se konalo od 5. do 8. března v pražské O2 aréně. Zde měla Hvězda hned dvojí zastoupení. Kristiina Mäki obsadila v běhu na 3000 m výbornou desátou příčku. Koulařku Jana Kárníkovou osadila třinácté místo. V polovině března se ještě uskutečnil Evropský zimní vrhačský pohár. českou republiku opět reprezentovala česká koulařská jednička Jana Kárníková. A znovu brala „třináctku".

Začátkem května se Evropského poháru v chůzi ve španělské Murcii zúčastnil Lukáš Gdula. Závod ale nedokončil.

Velmi prestižní akcí je mistrovství Evropy družstev. To se konalo koncem června v řeckém Heraklionu. Na Krétu se nominovala hned trojice z Hvězdy. Kristiina Mäki vybojovala pro české barvy výtečnou druhou příčku v běhu na 5000 m. Pěkné čtvrté místo přidala do sbírky národnímu týmu koulařka Jana Kárníková. Svými body pomohl k úspěchu i Jiří Vondráček, který v trojskoku skončil sedmý.

Atleticky nadupaný byl zejména červenec. Nejprve se představili běžci na mistrovství Evropy v běhu do vrchu. Z portugalského Porto Monis si Jan Janů a Pavel Hladík odvezli shodně 26. příčku.
Velikého úspěchu dosáhla běžkyně Kristiina Mäki na Světové univerziádě, což je klání pro studenty vysokých škol. Mäki zde ve světové konkurenci suverénně zvítězila.

Rovněž mistrovství Evropy juniorů se neobešlo bez atletů Hvězdy. Dominik Kubec nastoupil ve dvou disciplínách. Na trati 5000 m skončil patnáctý. Pak si nandal dvojnásobnou porci a doběhl devatenáctý. Kladivář Jaroslav Lauterkranc figuroval po závodech na devatenácté příčce.

Na vrcholné atletické akci roku, mistrovství světa v Pekingu, se představil chodec Lukáš Gdula. Svůj závod na 50 kilometrů však nedokončil.

V září se konalo ještě mistrovství světa v běhu do vrchu. Nejlépe si zde vedl Jan Janů, který doběhl v kategorii mužů na vynikajícím jedenáctém místě. Třináctý skončil v kategorii juniorů Pavel Hladík a devadesátou příčku v mužích získal Pavel Dymák.

Republiková úroveň

Výčet domácích úspěchů by vydal na samostatný článek. Největšího úspěchu dosáhlo družstvo mužů Hvězdy. Historicky poprvé se probojovali na druhou příčku mezi nejlepšími českými týmy. Po dvou třetích místech z republikových šampionátu z předchozích let je to tedy veliký úspěch. Pardubické družstvo tak dalo opravdu vědět, že je potřeba s ním na předních místech počítat.
Dařilo se i družstvu dorostenek, které si ve finále MČR vybojovalo čtvrté místo.

Jana Kárníková