Ta se uskuteční už v neděli 12. října.

„Vstupenky v předprodeji doslova mizely. Některé tribuny byly vyprodány už na konci prázdnin," konstatoval MICHAEL SKALICKÝ, ředitel pardubického Dostihového spolku, který provozuje závodiště.
„Včera dopoledne bylo k dispozici už pouze 140 vstupenek k sezení, což je vzhledem ke 140. výročí Velké pardubické hezká symbolika," nechala se slyšet mluvčí pardubického dostihového závodiště Kateřina Nohavová.

Svátek pro žokeje

Na jubilejní dvacátou Velkou pardubickou v životě se chystá žokej DUŠAN ANDRÉS. „Na Velkou pardubickou se moc těším. Je to pro jezdce svátek. Doufám, že se mi ji podaří ještě jednou vyhrát. Hlavně ale ať jsou všichni zdraví a v pořádku v cíli," přál si vítěz Velké pardubické z roku 2007 v sedle „bílé královny" Sixteen.

„Ronaldo" proti všem. Porazí někdo Orphee?

Devět dní a koně zase budou zase zápasit s Taxisem i Irskou lavicí.
Těšte se na další velké příběhy. Povede se Orphee des Blins vítězný hattrick?

Zabere dvojice staříků Josef Váňa, Tiumen a prožene celé startovní pole?
Překvapí někdo jiný? Co třeba Dušan Andrés s Nikasem… „Ještě jednou bych rád tenhle dostih vyhrál, snad se mi to podaří. Na Velkou pardubickou se každopádně moc těším, je to pro všechny žokeje velký svátek," říká Andrés. Nejvýš na stupních vítězů vystoupal v roce 2007, když slavil velký triumf s překrásnou bílou královnou Sixteen.

Velká pardubická se jela poprvé v roce 1874 a příští víkend závodiště znovu zaplní tisíce lidí. Je to událost!

Ve čtvrtek ráno už zbývalo jenom 140 lístků na sezení, takový je o velkou dostihovou neděli zájem.

Na včerejší tiskové konferenci byla představena i nová cena města Pardubic, která vznikla podle nápadu architekta a radního Milana Košaře. „Pro mě je ctí, že jsem mohl navrhovat takovou cenu," prohlásil.
Obří vázu nahradí skleněná deska se siluetou koně. „Maloval jsem si na nudných zasedáních pardubického zastupitelstva," popsal s úsměvem Košař, jak k finální verzi dospěl.

Na startu dostihu bude kompletní domácí špička. Orphee des Blins, vítězka dvou posledních ročníků, má šanci vyrovnat rekord Lady Anne z konce 19. století. Žádné jiné klisně se náročný dostih nepovedlo vyhrát třikrát.
Její trenér Grzegorz Witold Wroblewski moc dobře ví, co se od jeho svěřenkyně čeká.

„To máte, jako když ve fotbale nastoupí Ronaldo. Jakmile je na hřišti, čekají se od něj góly. Diváci na něj chodí proto, aby je viděli, nechtějí čekat na žádné příště," vykládal před poslední zářijovou kvalifikací, kterou pak jeho svěřenkyně vyhrála. Jak jinak. Ona a žokej Jan Faltejsek tvoří pár, ze kterého jde strach.

„Na startu by mělo být zhruba 22 koní. Ze zahraničí dorazí jeden jediný kůň," komentoval startovní listinu, jejíž uzávěrka by měla být v pátek, ředitel Dostihového spolu Michael Skalický.

Bez zahraničních majitelů prý podle něho prestiž dostihu rozhodně neutrpí: „Na takhle náročný dostih se musí kůň celý rok velmi dobře připravovat a potřebuje být ve skvělé kondici. Nemyslím, že účast zahraničních koní je tak podstatná."
Na příští neděli si naplánujte výlet do Pardubic. Jedenašedesátiletého Josefa Váňu můžete vidět v akci třeba naposledy…