Jiří Jedlička

Něco ze své formy jste ziskem tří zlatých medailí naznačil na nedávném MČR v Pardubicích. Stačil jste ji vyladit na ten správný kanál?
Forma by měla být ještě lepší. Týden před Eidhovenem jsem trénoval už jen jednofázově a velký důraz kladl na odpočinek. Poslední zaplavané časy vypovídají o dobrém načasování formy.

Díky přenosům z Eurosportu je šampionát dostupný také českým fanouškům. Můžete přiblížit, jaké disciplíny a kdy budete plavat?

Poplavu všechny prsařské tratě. Hned v úvodní den jsou na programu rozplavby a případná semifinále na 100 metrů. Středa je vyhrazená finálovému závodu. Ve čtvrtek se plave dvoustovka, nejdříve rozplavby a pak semifinále. Finále až o den později. Sobota patří prsařskému sprintu na padesát metrů. Opět klasickým způsobem, rozplavby a semifinále a v závěrečný den je na pořadu souboj nejlepších.

S jakými umístěními byste byl po evropském šampionátu spokojen?

Na padesát i sto metrů si netroufám umístění odhadnout. Pochopitelně každý postup z rozplavby do semifinále bude v tak silné konkurenci velkým úspěchem. V mé královské disciplíně sním o finále.

U plavců se jako hodnotící ukazatel spíše berou dosažené časy..
Na všech třech tratích si chci vytvořit osobní rekordy. Nejtěžší to bude zřejmě u stovky. Neumím ji tolik plavat a navíc mé maximum na této trati vůbec není špatné. Na druhou stranu je to již rok, co jsem si osobák zaplaval. Jeho hodnota je 1:01,92. Na padesátce bych chtěl překonat 28,39 a na dvoustovce čas 2:15,19, kterého jsem dosáhl na prosincovém ME v Debrecínu.

Jana Klusáčková

V posledních měsících jste se trochu schovávala před plaveckým světem. Vynechala jste ME v krátkém bazéně. Znamená to, že se specializujete na dlouhý?
Nechtěla jsem v olympijském cyklu drobit přípravu a naopak se chci pořádně připravit na Peking. Upřednostňuji kvalitní trénink před neustálým honěním se po závodech. Navíc závody v dlouhém bazéně jsou daleko prestižnější, neboť spousta plavců krátkou Evropu vynechává. Když už přijedou, tak plavou z plné přípravy a závody mají jinou kvalitu.

V kolika startovních listinách bude zapsáno vaše jméno a ve které dny poplavete?

Poplavu padesátku motýlek a stovku kraul. První z mých disciplín je na programu v úterý a na své královské trati se představím ve středu. Finále jsou vždy následující den odpoledne.

S čím budete po mistrovství Evropy spokojena?

Tak rozhodně mne nejde o nějaké umístění. Pokusím se plavat co nejrychleji a uvidíme, na co to bude stačit.

Trochu konkrétněji. Jaké časy jsou ve vašich silách?

V kraulu bych se chtěla přiblížit ke svému osobnímu rekordu. Moje osobní maximum – 55,71 – je již hodně vousaté. Vždyť tohoto času jsem dosáhla před olympijskými hrami v Aténách, tedy v roce 2004. Loni v létě jsem se mu trochu přiblížila, když jsem plavala 55,95. Takže, když zaplavu pod šestapadesát vteřin, budu spokojená. V motýlku si netroufám odhadovat. Na nedávném MČR jsem si vytvořila osobák 28,02. Motýla plavu na rozjezd, bude dobré, když se dostanu pod osmadvacet vteřin.

V jaké se cítíte být formě těsně před zahájením šampionátu?

Určitě jsem lépe připravena než na zimní republiku, v Pardubicích se nedalo mluvit o ideální formě. Poměrně dost jsem totiž odpočívala. Naopak před Eidhovenem jsem přidala v tréninku a momentálně se cítím v optimální pohodě.