Klub byl založen v restauraci Beseda a u jeho zrodu byli Václav Kocián, Zedněk Šmidrkal, Vladimír Linek a prof. František Jezdínský a to v roce 1968. Na svět novému klubu pomohl tehdejší přední funkcionář ČSTV Jan Oppl. V první sezoně vstoupil na scénu pod zavedenou značkou RH Pardubice a hned stal se vítězem krajského přeboru. Na slovíčko jsme pozvali jednoho ze zakladatelů ZDEŇKA ŠMIDRKALA (na snímku). „První výrazný úspěch jsme zaznamenali v kategorii staršího žactva, v sezoně 1972/73, kdy naši chlapci vyhráli Přebor ČSSR. Od té doby se může klub chlubit velmi slušnými výsledky v mládežnických kategorií. V roce 1978 postoupil dorost do I. ligy. Citelně našemu mladému klubu chyběla sportovní hala, čímž trpěla tréninková příprava zejména přes zimu. Házená se stala sálovým sportem, který patří do haly. Basketbalová hala na Dukle byla pro házenou malá a mezi sportovci nebyla příliš oblíbená, říkalo se o ní, že to je prádelna…“, uvádí Zdeněk Šmidrkal.

Pravě absence haly byla jednou z příčin, že nejlepší hráči odcházeli do  jiných klubů, mnozí i do zahraničí. „ Ano, vždyť například současný hrač našeho týmu Roman Bakalář, oblékal i reprezentační dres, působil v Belgii, Jan Vtípil se díky házené dostal až na Island, působil v extraligovém Jičíně, tamtéž byl i gólman Richard Skalický, Petr Faltejsek hrál I. ligu za Náchod, až do reprezentace se dostal další náš hráč Hrubý…, hrával také za Duklu Praha, dostal se až do Bundesligy. Takto úspěšných hráčů u nás vyrostlo hodně. V klubu se vytvořila i početná trenérská základna s patřičnou odbornou kvalifikací. Významnou oporou pro klub byl v sedmdesátých letech jeho někdejší předseda Luděk Vopršal, vzpomínáme na zapáleného Jiřího Klinderu, který již bohužel nežije. V současné době žijeme skutečností, že budeme mít konečně nafukovací halu a házená tak bude mít v našem klubu lepší podmínky,“ soudí Šmidrkal.

Dárkem k výročí byla v sobotu i výhra druholigového celku mužů nad vedoucím týmem tabulky z Loun 34:30. Zároveň bylo dvanácti funkcionářům a bývalým hráčů předáno ocenění za jejich působení v klubu.