Na dostihovém závodišti se od pátku do neděle uskuteční 12. mezinárodní výstava Koně v akci. Letošní ročník se tentokrát ponese v duchu podtitulu Království tradic.

Přehlídka koní, ale třeba i Jízda králů

„Záměrem výstavy je představení současného chovu koní v České republice a všech s ním souvisejích aktivit s připomenutím jaho tradičních základů,“ řekl našemu Deníku PR manažer Dostihového spolku Dušan Korel. Podle něj se bude k tomuto tématu vztahovat především reprezentativní přehlídka plemen koní chovaných v České republice, Jízda králů ze Skoronic nebo návrat velkých mistrů prezentující vítěze tradičních událostí – Velké pardubické a Zlaté podkovy.

Na závodišti se o víkendu například sejdou žijící jezdci, kteří vyhráli Velkou pardubickou! Návštěvníkům se rovněž představí i čtyři „koňští“ vítězové slavného dostihu – Vronsky, Peruán, Decent Fellow a Maskul.

Vztah tradice a víry pak připomene vůbec první žehnání všem koním a jejich chovatelům. Toho se v neděli chopí sám arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka. Den předtím vysvětí biskup Josef Kajnek nový zvon pro nadcházející 120. ročník Velké pardubické.

„V doprovodném programu uvidí návštěvníci po všechny dny western ve všech podobách, jezdit bude Pony express, skokové koně čeká Malá cena Pardubic i finále Ligy zemědělských škol a v neposlední řadě vyrazí do vozatajských soutěží i koňská spřežení,“ upřesnil Korel.

Začíná se každý den den v deset hodin

Páteční program, který stejně jako v ostatních dnech, začíná v 10 hodin bude již jako tradičně zaměřen na děti a mládež. „Předškolní děti, školáci ze základních škol a tělesně postižení návštěvníci mají v pátek vstup zdarma. Střední školy a učiliště zaplatí dvacet korun za osobu. Celodenní vstupenka pro dospělého pak vyjde každý den na 90 korun. Zlevněná pro děti od 10 let, důchodce, studenty a tělesně postižené stojí padesát,“ dodal PR manažer Dušan Korel.

Ani při letošním ročníku výstavy Koně v akci nebudou chybět zahraniční hosté. Se svými oři dorazí Italové, Španělé, Irové, Belgičané či Slováci. Novinkou letošní akce je anketa o Nejkrásnějšího koně České republiky.

Své reprezentanty nominovaly jednotlivé chovatelské organizace a v prvním ročníku soutěže se utká deset hřebců a dvě klisny.
Samozřejmostí víkendových „Koní v akci“ jsou stánky nejen s koňskou tematikou, ale také i s bohatým občerstvením.