V sobotu 3. června se totiž do bazénu Na Olšinkách vnoří hned šedesát závodníků z tuctu evropských zemí. Konkrétně bude ve hře: Česká republika, Slovensko, Německo, Španělsko, Velká Británie, Polsko, Rusko, Bělorusko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko a Rakousko.

„Kvůli nevídanému zájmu jsme se rozhodli o rozšíření kapacity z pětačtyřiceti závodníků," vysvětluje organizátor pardubického šampionátu Radek Veverka.

Pro zajímavost loňského MČR pořádaného v Praze se zúčastnilo jen 31 „vodomilů" z ČR, Slovenska, Ruska, Finska, Litvy a Německa.
Mistrovství ČR se koná každoročně a letos soutěžíme ve dvou bazénových disciplínách, a to statické apnoi a dynamické apnoi.

„Každá disciplína se hodnotí a vyhlašuje zvlášť. Nicméně celkovým vítězem a mistrem republiky se stane závodník s nejvyšším bodovým součtem z obou disciplín," objasňuje pravidla Veverka.

Při pohledu na seznam závodníků začíná mistrovství republiky připomínat mistrovství Evropy. To podtrhuje účast celé domácí špička včetně světových šampionů Ševčíka, Valy, Grézlové či světového rekordmana a úřadujícího mistra celé planety Mateuzse Maliny z Polska.