Slovenský trenér DUŠAN BOHUNICKÝ v pondělí zahájí třetí soutěžní ročník v pozici hlavního kouče na pardubické lavičce. Na medaili zatím čeká. Jednu už sice se svým týmem získal, to ale dokončoval práci po svém předchůdci. Sezonu, kterou vyzdobí šedesáté výročí klubu, chce prošpikovat medailemi…

Trenére, nebudeme chodit kolem horké kaše ani napínat naše čtenáře až do konce. Takže, jaké jsou sportovní cíle pro sezonu která je ve znamení šedesátky?
V tomto případě je jedno, že v klubu slavíme šedesáté výročí existence. Náš cíl je stejný jako pro loňskou sezonu. Chceme atakovat účast ve finále Kooperativa NBL a vyhrát Český pohár, který se znovu bude hrát bez Nymburka. Umocněné je to tím, že Final Four se uskuteční v naší hale Dašická.

Výrazný krok k naplnění těchto met jste udělali už v přestupové politice. Do Pardubic jste zlanařili dva špičkové podkošové hráče. Jak se vám zalíbil tento husarský kousek od vedení?
Ano, získali jsme výrazné posily na pozici pivota. Jmenovitě Radka Nečase a Kamila Švrdlíka. Osobně jsem velmi rád, že je máme v našem klubu. Jejich potenciál jsem mohl dlouho sledovat z druhé strany a musím konstatovat, že je stále vysoký. Pro náš tým budou přínosem jak po útočné, tak po obranné stránce. Jsou velmi kreativní a na spolupráci s nimi se velmi těším.

Nebyly by to ani Pardubice, aby nezařadily do kádru talentované mladíky. Pro letošní sezonu hned tři. Jak byste okomentoval tento krok?
Prvním z nich je Josef Potoček, kterého jsme už testovali v loňské sezoně. Vlastně stál na rozhraní juniorů a prvního týmu. Těmi dalšími jsou Karel Formánek a Martin Roub. Budou pendlovat mezi juniory a áčkem. V případě absencí jejich služeb určitě využijeme. Ve všech třech zmíněných hráčích vidím budoucnost nejen pro náš klub ale celý český basketbal.

Kromě hráčských posunů dochází ke změně na pardubické lavičce. Budete pracovat s novým asistentem. Proč opustil tento post Levell Sanders?
Ell Sanders se rozhodl pokračovat v hráčské kariéře. Role hrajícího asistenta mu moc nevyhovovala. Jelikož se mnou trávil hodně času, ztrácel kontakt se spoluhráči. Potřebujeme, aby jeho působení v kabině bylo silnější. A tak jsme se museli rozhlédnout po jeho nástupci. Volba padla na Tomáše Bartoška, který má za sebou velice úspěšnou kariéru u mládeže. Navíc jsem rád, že na tréninku bude více očí na pozorování a hráči na sebe pocítí větší tlak.

Nedílnou součástí každé sezony je letní příprava. Jak byste zhodnotil tu letošní?
Do přípravy jsme šli se třemi cíli. Prvním bylo větší sblížení hráčů a propojení starších s mladšími. Tmelení party jsme nasměrovali do nebasketbalového prostředí. Na soustředění v Bedřichově se můj sen splnil. Souhra byla báječná. Kluci spolu sportovali či připravovali snídaně. Zkrátka dokázali najít společnou řeč i mimo palubovku.

Popsal jste první cíl. Jaký byl ten druhý?
Po tomto soustředění následovala sedmitýdenní basketbalová příprava. Chtěl jsem, aby došlo k tzv. individualizování tréninkového procesu. To znamená, že hráči v dopoledních hodinách neabsolvovali týmové tréninky a posilovnu. Spíše se hned zaměřovali na posilovací program, aby jeho účinnost byla o mnoho vyšší. Myslím, že i toto se nám podařilo.

Třetí cíl se týkal přípravných zápasů?
Přesněji řečeno, období před nimi. Přál jsem si vyšší četnost přípravných utkání. Také to mi vyšlo. Oproti sedmi loňských jsme jich sehráli o dva více.

Byl jste tedy spokojený s výkony v testovacím období?
Ano. Z těch devíti střetů bych zmínil oba dva z bratislavským Interem, v Oldenburgu a Zhořelci. Předčily úroveň české ligy a díky tomu se v globálu jednalo o velmi kvalitní přípravu. Rádi bychom ji zúročili hned od úvodu mistrovské sezony. Jediným minusem bylo to, že jsme nemohli všechny zápasy absolvovat v kompletním složení. Ať už chyběl zraněný Ondřej Kohout nebo Radek Nečas, který byl s reprezentací na mistrovství Evropy.

V úvodu jste vyslovil záměr hrát finále Kooperativa NBL. V jakých soupeřích spatřujete největší záškodníky?
Vzhledem k tomu, že Děčín udržel celý kádr pohromadě, měl by být naším největším konkurentem v plánech vyzvat Nymburk v bojích o titul. Silný bude tradičně Prostějov, naše prokletí posledních dvou sezon Opava. A za černého koně bych označil USK Praha.

BK JIP PARDUBICE

Soupiska – rozehrávači: Levell Sanders (1975), Viktor Půlpán (1996), Josef Příhonský (1993). Křídla: Lukáš Kotas (1984), Dušan Pandula (1984), Joseph Wall (1989), David Škranc (1996), Josef Potoček (1996), Tomáš Šoukal (1995). Pivoti: Ondřej Kohout (1991), Radek Nečas (1980), Kamil Švrdlík (1986), Karel Formánek (1997), Martin Roub (1997).

Realizační tým – trenér: Dušan Bohunický. Asistent: Tomáš Bartošek. Kondiční trenér: Martin Skřivánek: Vedoucí týmu: Martin Šorf. Lékaři: Bedřich Petráň a Martin Carda. Fyzioterapeutka: Veronika Krčálová.

Změny v kádru – příchody: Radek Nečas, Kamil Švrdlík (oba Ariete Prostějov), Josef Potoček, Karel Formánek, Martin Roub (z juniorů). Odchody: Petr Bohačík (NH Ostrava), Jiří Šoula (Lions Jindřichův Hradec), Zbyněk Pospíšil (ukončení hráčské kariéry).