Již 50. ročník Skiinterkriteria ve sjezdových disciplínách žactva bude dnes večer slavnostně zahájen ve zdejším Pelclově divadle. Samotné závody, které jsou v kalendáři mezinárodní lyžařské federace FIS, pořádá SKI klub Ústí nad Orlicí ve svém středisku v Říčkách v Orlických horách. V pátek se na vrchu Zakletý pojede slalom mladšího a staršího žactva, v sobotu se pak ve čtyřech kategoriích rozhodne o vítězích v obřím slalomu, začátky jsou vždy v 9.15 hodin.

Organizátorům se přihlásilo celkem 17 zemí: Belgie, Bělorusko, Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Ukrajina, Velká Británie a Česko, celkem by se na tratích mělo objevit kolem 200 lyžařů a lyžařek, kteří v Říčkách mají 50 členů doprovodu.

Jubileum populárního závodu potvrzuje, že Skiinterkriterium patří k nejstarším závodům svého druhu v Evropě a mezi sedm nejvýznamnějších na světě. Premiéru mělo mládežnické klání v roce 1963, ředitelem závodů byl František Stránský, nestor ústeckého sportu, který tenhle kout Orlických hor třicet let předtím objevil. Po něm v Říčkách Skičku šéfoval Bohuslav Šuda (1965 1994) a od roku 1995 je ředitelem závodů Jaroslav Křístek

V kalendáři FIS se slalom a obří slalom žactva poprvé objevily v roce 1972. O rok později se závod začal pořádat jako tzv. Československé turné, protože druhá část závodů se konala vždy pod pořadatelskou taktovkou Slovanu Malá Fatra na Slovensku a oba organizační výbory úzce spolupracovaly a spravedlivě se střídaly v termínech závodů.

Na Zakletém se třikrát nezávodilo pro nedostatek sněhu (1990, 1993, 2007). Pořadatelé uvádějí, že za dobu trvání závodů se v Říčkách objevilo 5000 mladých lyžařů ze 43 zemí světa; rekordní byly roky 2011 a 2005, kdy zde bylo jedenadvacet, resp. dvacet zemí.

Jubileum: novinky

Sedmnáct let je předsedou organizačního Luboš Bäuchel, před ním to byli Luboš Sedláček (1972 1978), Stanislav Tláskal (1979 1981), Zdeněk Maršíček (1982 1990) a Zdeněk Chotěborský (1991 1993). „Na jubilejní ročník jsme se snažili připravit co nejpečlivěji a chystáme několik novinek,“ svěřil se Bäuchel a konkretizoval: „Máme nové logo závodu, v prostorách ústecké Malé scény jsme instalovali výstavu, která mapuje celou naši historii. Čtyřiceti významným organizátorům jsme předali medaile a pošleme pro ně autobus, aby se mohli podívat do zmodernizovaného střediska a na samotné závody. Nejlepší závodníci získají nevšední skleněné medaile, k nim nové diplomy a máme pro ně připraveno množství zajímavých věcných cen. Pardubický kraj např. opět dodal poukázky na čtyři kombinézy.“

Rozpočet významného závodu se pohybuje kolem jednoho a půl milionu korun. Organizátoři sice zaznamenali úbytek některých tradičních sponzorů, naštěstí se však objevili noví celkem jich je šedesát. „Všem patří naše velké poděkování, bez nich bychom závod vůbec nemohli uskutečnit. Tradiční záštity převzali hejtmani Královéhradeckého a Pardubického kraje Lubomír Franc a Radko Martínek, starostové Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa, Ústí nad Orlicí Petr Hájek a obce Říčky Jaroslav Kuchta, prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka,“ řekl Luboš Bäuchel.

Letos, vůbec poprvé v historii, na žádost ústeckých lyžařů nereagovalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy; naopak k věrným partnerům patří ČEZ, Nadace ČEZ, RWE, Mach Litomyšl a Walmark.

Medaile a show

Kolem velkého závodu je potřeba zajistit spoustu i těch nejmenších drobností dopravu, časomíru, ceny, stravování, zdravotní zabezpečení, propagaci, výzdobu střediska. Závodníci, jejich doprovod, organizátoři i hosté závodu jsou ubytováni v deseti zařízeních dnes už prakticky jenom v Říčkách. Jde o čtyři sta lůžek naposledy přibylo sto postelí v novém Aparthotelu. „Nově máme pojaté slavnostní vyhlašování výsledků v pátek od sedmi večer přímo ve středisku odměníme ty nejlepší za zvuků bubnů a při ohňové show,“ prozradil předseda organizačního výboru.

Od roku 1985 je maskotem závodů Krteček akademického malíře Zdeňka Milera zpráva o jeho úmrtí ústecké lyžaře zabolela, a tak by rádi tuto velkou osobnost světa animovaného filmu rádi při letošním jubileu připomněli.

V Říčkách se pošesté těší na prezidenta Václava Klause, který jim svou účast přislíbil. Před dávnými lety zde coby aktivní lyžař triumfoval při sjezdu Zimních bankovních her, v roce 2000 sem přijel poprvé jako čestný host ve funkci předsedy Poslanecké sněmovny, další účasti už má jako prezident České republiky. Lyžování na zdejších sjezdovkách si hlava státu každoročně nesmírně pochvaluje.

Pořad 50. ročníku

Čtvrtek 26. ledna

20.00 slavnostní zahájení v Rychnově n. Kn.

Pátek 27. ledna

9.15 slalom žactva (I. ), 12.00 slalom žactva (II.)

Sobota 28. ledna

9.15 obří slalom mladšího žactva

11.45 obří slalom staršího žactva (I. kolo)

14.00 obří slalom staršího žactva (II. kolo)

(fr)